Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Není vhodné vyrábět léky a další životně důležité věci v Asii

Někdejší šéf svazu průmyslu Stanislav Kázecký. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Důležité je poučit se z chyb a lépe se připravit na budoucí krize. Lidstvo je ale spíše nepoučitelné, především Česko a Evropa. Nikoliv Čína, jež pomáhá prodejem zdravotnického materiálu. Přitom nelze pominout, že tam v důsledku špatných hygienických podmínek nákaza vznikla,“ říká v rozhovoru průmyslník a manažer Stanislav Kázecký.
  11:17

Průmyslník a manažer Stanislav Kázecký v rozhovoru mimo jiné říká: „„Zdravotnictví, které v této složité situaci funguje fantasticky, což si, jak věřím, uvědomují všichni občané, bude nutné finančně sanovat. Protože nic není zadarmo, vrátil bych se i k opětovnému zavedení poplatku za návštěvu lékaře. Kromě dětí, starších občanů a invalidů.“

LIDOVÉ NOVINY: Co máme dělat proti koronakrizi?

KÁZECKÝ: Česká ekonomika je charakteristická vysokým podílem automobilového průmyslu a závislostí na vývozu. Důležité je proto především brzké rozjetí automobilek a postupné odstraňování zákazu cest do zahraničí a cest k nám, komplikujícího export a cestovní ruch. Prioritní je hledisko zdravotní – postupná likvidace koronaviru a odstranění hrozby jeho návratu. Zdravotnictví, které v této složité situaci funguje fantasticky – což si, jak věřím, uvědomují všichni občané –, bude nutné finančně sanovat.

Česká ekonomika je charakteristická vysokým podílem automobilového průmyslu a závislostí na vývozu. Důležité je proto především brzké rozjetí automobilek a postupné odstraňování zákazu cest do zahraničí a cest k nám, komplikujícího export a cestovní ruch.

Protože nic není zadarmo, vrátil bych se i k opětovnému zavedení poplatku za návštěvu lékaře. Kromě dětí, starších občanů a invalidů. Nevím ale, zda politici k tomu budou mít odvahu. Pokud jde o politiku, je markantní, že pravicové strany jsou nakloněny většímu rozdávání zdrojů více než ČSSD a KSČM. Kritizují nedostatečnou pomoc, ale přitom zapomínají, že v krizi 2008 a 2009 nepomáhaly prakticky vůbec – s výjimkou zvýšení důchodů o 40 korun.

LIDOVÉ NOVINY: Co s tím?

KÁZECKÝ: Důležité je poučit se z chyb a lépe se připravit na případné budoucí krize. Obávám se ale, že lidstvo je spíše nepoučitelné. Mám na mysli především Česko a Evropu. Nikoliv Čínu, která pomáhá světu prodejem zdravotnického materiálu. Přitom nelze pominout, že tam v důsledku špatných hygienických podmínek nákaza vznikla.

Když si vzpomenu na přísné podmínky, které muselo Česko splnit před vstupem do Evropské unie – jako mít ve všech restauracích pákové baterie –, je třeba aspoň částečně uplatňovat podobné požadavky včetně ekologických i vůči zemím, s nimiž obchodujeme. A vzít v úvahu soběstačnost, především v potravinářském a farmaceutickém odvětví. Není vhodné vyrábět léky a další životně důležité věci v Asii jen proto, že je to levnější. To je především úkol pro EU.

Je třeba propočítat všechny negativní dopady na ekonomiku, ale i ekologii, spojené třeba s likvidací baterií a solárních panelů. Pokud EU bude dále prosazovat opatření podobného typu a nebude je požadovat od obchodních partnerů, stane se z Evropy skanzen závislý především na Asii. Poučit se musí ale i Česko.

Důležité je také eliminovat žádosti bezdůvodně parazitující na opatřeních ke zmírnění dopadů krize. Například na městský úřad ve městě, kde bydlím, již přišla žádost firmy provozující billboardy. Chce prominout poplatky z nájmu plochy z důvodu ztíženého podnikání v době koronakrize.

LIDOVÉ NOVINY: Co je úkolem především pro EU?

KÁZECKÝ: Aby peníze z fondů EU směřovaly do znovuobnovení soběstačnosti v základních komoditách. Namísto obrovských dotací na opatření v rámci takzvané Zelené dohody, která sama o sobě přispívá ke snižování konkurenceschopnosti evropského průmyslu včetně českého. Anebo dotace na pěstování plodin, které se přimíchávají do pohonných hmot, na úkor potravinářských plodin.

Nebo tlak na výrobu elektroaut. Je třeba propočítat všechny negativní dopady na ekonomiku, ale i ekologii, spojené třeba s likvidací baterií a solárních panelů. Pokud EU bude dále prosazovat opatření podobného typu a nebude je požadovat od obchodních partnerů, stane se z Evropy skanzen závislý především na Asii. Poučit se musí ale i Česko.

LIDOVÉ NOVINY: V čem?

Když vidím reakci Číny na cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan a reakci Ruska na odstranění sochy maršála Koněva (i když já bych ji neodstraňoval), je třeba být obezřetný v případě rozhodování třeba o dodavateli dostavby Dukovan či vstupu zahraničních investorů obecně.

KÁZECKÝ: Je nutné urychleně stimulovat výrobu zdravotnických pomůcek, abychom je nemuseli draze dovážet. Více investovat do dopravní infrastruktury a omezit možnost zdržování staveb nadměrnými požadavky ekologických aktivistů. Především ale s pomocí státu zajistit potravinovou soběstačnost v základních komoditách. Dříve v době krizí se vesnice uživila sama, a ještě byla schopna uživit i města. A dnes?

Jezdím rekreačně na kole především po jižních Čechách. V řadě vesnic je kravín pomalu v ruinách, případně odstavený velkochov prasat bez náhrady zrušených kapacit. Ale jde i o jiné věci. Když vidím reakci Číny na cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan a reakci Ruska na odstranění sochy maršála Koněva (i když já bych ji neodstraňoval), je třeba být obezřetný v případě rozhodování třeba o dodavateli dostavby Dukovan či vstupu zahraničních investorů obecně.

LIDOVÉ NOVINY: Co udělá koronavirová krize s naším vztahem k EU?

KÁZECKÝ: Pro Česko je důležité členství v EU jak z hlediska ekonomického, tak politického. Je ale třeba, aby naši představitelé tlačili na změnu ekonomické politiky a omezení unijní byrokracie, která vede k odmítání EU jako takové. Viz vystoupení Velké Británie. Byl jsem vždy příznivcem přijetí eura. Jeho prospěšnost se potvrzuje.

Pro Česko je důležité členství v EU jak z hlediska ekonomického, tak politického. Je ale třeba, aby naši představitelé tlačili na změnu ekonomické politiky a omezení unijní byrokracie, která vede k odmítání EU jako takové.

Naše „vychytralá“ taktika – máme a zároveň nemáme euro a v případě potřeby budeme devalvovat a podpoříme vývoz – je nekorektní. Představme si situaci, že není euro a devalvací si budou pomáhat všechny státy… Bez členství v eurozóně budeme na periferii EU. Po odchodu Britů bude vliv zemí mimo eurozónu na ekonomiku marginální. Nelze chtít jen výhody, je nutné nést i rizika.

LIDOVÉ NOVINY: Jak hodnotíte kroky vlády?

KÁZECKÝ: Pozitivně. Určité nedostatky vidím v trochu chaotickém otvírání obchodů a někdy nekoordinovaném vystupování členů vlády. Především premiér někdy oznámením některých, ve vládě neprojednaných rozhodnutí médiím evidentně překvapil i své ministry. Pro překonání současné krize je ale důležitá jednota především na politické úrovni. Ta bohužel není. Obávám se, že místo objektivního vyhodnocení řešení této mimořádné situace s návrhem potřebných opatření budeme svědky návrhů na založení parlamentních vyšetřovacích komisí.

LIDOVÉ NOVINY: Co říkáte myšlence dočasného kapitálového vstupu státu do podniků, například do aerolinií?

Pro překonání současné krize je ale důležitá jednota především na politické úrovni. Ta bohužel není. Obávám se, že místo objektivního vyhodnocení řešení této mimořádné situace s návrhem potřebných opatření budeme svědky návrhů na založení parlamentních vyšetřovacích komisí.

KÁZECKÝ: Určitě bych nepodporoval vstup do ČSA, neboť nejsou podstatnou složkou Smartwings. Především by měl reagovat čínský spoluvlastník – má, tuším, 49 procent akcií –, státní firma, která zatím dělá mrtvého brouka. Stát by měl vstupovat do podniků pouze výjimečně. U firem strategického významu, které se dostaly do potíží nikoliv vlastní vinou.

Pak je vstup státu určitě lepší než vstup nejasného zahraničního investora mnohdy třeba i nepřímo vlastněného nebo ovlivnitelného mateřským státem. V této oblasti je nutné co nejdříve akceptovat nařízení Bruselu týkající se vstupu investorů z nečlenských zemí EU.

Stanislav Kázecký (71)

  • Vystudoval VŠE v Praze, kde po inženýrském titulu získal ještě titul kandidáta věd.
  • Poté v roce 1972 nastoupil do podniku ZVVZ Milevsko, s nímž spojil následujících téměř 45 profesních let. V letech 1991–2003 stál v čele firmy, poté až do roku 2017 působil v různých funkcích v představenstvu a dozorčí radě.
  • Roku 1994 se stal viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SPČR), v letech 2001–2004 svaz vedl. V SPČR pak až do loňského dubna působil v různých funkcích.
  • Je předsedou dozorčí rady Nemocnice Písek a členem dozorčí rady Jihočeských nemocnic.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!