Diskuse k článku

Zeman touží po moci. Dotáhne to až k prezidentskému systému?

Předvede-li nový prezident schopnost expandovat, bylo by jistější zakomponovat do Ústavy co nejdříve podrobně jeho kompetence.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Harmáček 22.4.2013 14:09

Ono je to těžké,

ve finále prezidentské volby už žádný vysloveně dobrý kandidát nebyl.Pokud jde o věk kandidátů, tak připomínám, že TGM byl v roce 1918 již 68mi letý (!), o věk tak moc nejde.  Jde o brilantnost a morální kvalitu. 
K. Vyšata 22.4.2013 12:27

Tak proč se tak čílíte proti Zemanovi když má

podle Vás omezené pravomoci? Pokud jde o štěstí, asi pro většinu voličů to je, když Zemana volili. Asi nemají Vaše znalosti o tom co je Zeman zač. A diskutovat Vás nikdo nenutí, klidně mě ignorujte, ještě byste se nakazil tou ztrátou soudnosti.
J. Kulihrach 21.4.2013 21:26

...

:-) Čistě ze stylistických důvodů, aby těch opakování pana Schwarzenberga nebylo příliš a aby přezdívka byla stručná a jasné. Máte ale samozřejmě pravdu, já to také nepoužívám.
Křivan 22.4.2013 11:45

Děkuji za slušnou odpověď, v

Děkuji za slušnou odpověď, v poslední době jste následování hodná výjimka
Křivan 21.4.2013 20:55

nebvykle dobrý komentář,

nebvykle dobrý komentář, klobouk dolu.
Martinn 21.4.2013 20:20

Návrh změny ústavy

Změna lajdácky  zpracované Ústavy je nejvýš potřebná a opakovaně se nedostatečnost připomíná. Je třeba reflektovat i celkovou atmosféru ve společností, kterou zásadním způsobem ovlivňuje.  Při změně ústavy, bych určitě nezústával pouze u přesných definicí kompetencí prezidenta. Myslím, že je nutné změnit celý politický systém ze kterého vyrůstají takoví politici a prezidenti jaké jsme měli, jaké máme a nedej bože ještě budeme mít. Mám tím na mysli především zásadní omezení vlivu politických stran, které objektivně slouží jako výtah k moci lidem s nevhodnými vlastnostmi pro veřejně činného politika. Bez této změny nikdy nemůže dojít ke zlepšení kultury a společenského klima.  Jsem zastáncem politického systému, který je vyzkoušený a zároveň se umí průběžně přizpůsobovat jako je Švýcarský. Politický systém musí generovat do politiky slušné lidi a ne zločince jak to vidíme dnes. Pokud Vás tato představa děsí zvažte co nabídnete, protože se obávám, že budete mít pouze jeden pokus...Pane Nováčku ve druhém kole jsem zaznamenal fauly z oboustran  Nebudu špinit ani stranit a zdvořile Vás žádám o totéž, protože je to bezvýznamné.    
Ctenarcp 21.4.2013 15:16

Extinkce praještěrů

Pokud Zeman přivede do záhuby ODS a ČSSD, bude jeho éra požehnaným dopadem komety do českého močálu. Něco z Teplic od pravého ODSáka Kubery: http://www.reflex.cz/clanek/nazory/50226/petr-holec-odvracena-tvar-teplic-primatoru-kuberovi-dochazeji-penize-a-mesto-zacne-zit-na-dluh.html Někdy se to bez katastrofy  kupředu zkrátka nehne. 
K. Vyšata 24.4.2013 16:39

Petr Holec napsal spoustu

nesmyslů, Kubera ať je ODSák spravuje Teplice dobře a všichni jeho oponenti jen žehrají, že v Teplicích nejsou koryta naplněná pro politické parazity. Chápu že to spoustu lidí žere, ta bezmoc proti němu něco najít a jeho neporazitelnost ve volbách. A to ještě hrozí, že odejde z profláknuté bandy mafiánské ODS a pak už může být Kubera pro Teplice doživotní vládce.
K. Vyšata 21.4.2013 14:50

Z Vašeho příspěvku

je zřejmé, že jste volič Schwarzenberga. Tak si odpovězte proč se dral na pozici prezidenta on. Aby chrápal v přímém přenosu za peníze daňových poplatníků asi ne, to už dělá teď. Věkem suvereně vede před Zemanem a kornatění mozku se nedá také nepřipustit. Vzděláním je proti Zemanovi břídil, nestačilo mu to ani na hajného, jeho výsledky na MZ jsou katastrofální, jen za pokoutním uznáním Kosova by měl dostat nakopáno na .......Majetek si taky pořídil ne zrovna poctivým způsobem, někdy se zdá, že se korupčním počinem i chlubí. Jeho kategorické odsuzující soudy o jiných a potom rychlou bagetalizací svých výroků je proslulý. Takový roztomilý stařík poskakující jak mu předepíše Kalousek.A proč to uvádím, ne proto že by mi zrovna vadil jako člověk, ale z mého hlediska by byl katastrofa jako prezident. Tak i přes chyby které má Zeman, je pro nás všechny štěstí že ve volbě vyhrál. Byly jen dvě možnosti. Vyhrála ta lepší. Na pár let, pak si to můžou znovu rozdat.
L. Novák 22.4.2013 7:26

"...Zeman, je pro nás všechny štěstí že ve volbě vyhrál..."

Inu, každý máme o "štěstí pro všechny" trochu jiné představy. Ty socialistické s vámi rozhodně nesdílím.
K. Vyšata 22.4.2013 8:02

Ani já zrovna netoužím něco s Vámi sdílet,

"štěstí" určitě ne. Bohužel výběr kandidátů byl jen ze dvou možností a já si vybral tu, dle mého názoru, lepší. Kdybyste se místo hloupých narážek na "socialistické" představy pokusil relevantně popsat, co vedlo politického turistu, s nevalným vzděláním, špatnou výslovností a katastrofálním působením na MZ k pocitu, že by zrovna on měl být nejvyšším představitelem naší země. A porovnat to s nynějším prezidentem. Nějaké průpovídky o bačkorách ukazují jen Vaší argumentační slabost. Tak se polepšete, ať je co číst.
L. Novák 22.4.2013 11:15

Zeman pro mě byl nejhorší možností, volil jsem proti němu.

Zeman už dávno ukázal, co je zač. A očekávat od kteréhokoliv prezidenta ČR nějaké zásadní změny při jeho velmi omezených pravomocech a vlivu, je spíš projevem naivních představ, než nějakou "šancí" pro budoucnost. Rozebírat to dál už pro mě nemá smysl. Prezidenta jste si s pomocí lží zvolili, tak si ty jeho žvásty klidně poslouchejte dál. Ale proboha netvrďte, že haťapaťa Zeman na Hradě je pro "nás všechny" štěstím. Dáváte tím najevo jenom naprostou ztrátu soudnosti.  :-P
L. Novák 21.4.2013 14:21

Nemyslím si, že Zeman chce něco měnit a dosáhnout cíle

Jeho hlavní motivací je snadné bydlo, světská sláva a chuť ukázat těm, kteří ho minule odmítli zvolit, že se k prezidenstké stolici dokáže prolhat i s přibývajícím věkem a kornatěním. Pro Zemana už jsou důležitější teplé bačkory a někdo, kdo mu je dokáže nazout, když už zapomene, kam si je odložil... :-PZeman na Hradě už vlastně ani nemá co pohledávat. Nemůže být této zemi ničím užitečný, jenom na ní ještě víc parazitovat se svou komunistickou partou Šloufa a spol. Zeman nemá žádnou budoucnost, má jen (trapnou) minulost.
M. Dubanová 23.4.2013 0:13

měnit a dosáhnout cíle

abyste se nemýlil,  Zeman to především vrátí i s úroky ČSSD, jako Klaus ODS a pak se uvidí,  ale určitě nebude "hledat bačkory"?
K. Vyšata 21.4.2013 12:11

Politická kultura,

se ukázala hlavně při volbách prezidentů parlamentem, jednou se musel jeden poslanec zabásnout aby byl Havel vůbec zvolen, jindy antikomunista Klaus požebral o jejich podporu, sem tam došlo k nepokrytému vyhrožování, podobné ukázky chápání demokracie volby prezidenta jasně ukázaly nedostatečnost bývalého systému volby. Přímá volba je nejlepší způsob jak přenést odpovědnost za zvolení hlavy státu na nejširší vrstvy voličů. Že to bylo správné rozhodnutí je výsledek, zvolení Zemana prezidentem. Ukázalo se, že mediokracie, politikaření a pochybné samozvané elity národa mají v tomto případě omezené možnosti manipulace s voliči. Třeštění kolem Schwarzenberga je toho příkladem.Pokud jde o ukotvení postavení prezidenta zvoleného většinou voličů, vyladění jeho působení v soustavě mocenských vlivů se bude postupně vyjasňovat, že to nebude spoustě lidí kterým současné pojetí jeho funkce vyhovovalo příjemné, je zřejmé. Zvyknou si, zatím Zeman ve svých krocích nepřekročil ústavní mantinely a že to vzbuzuje u různých vykladačů správnosti, politické kulturnosti, zvykovému chápání a hlavně tzv. pravicovému pohledu hrůzu je docela zábavné.
L. Novák 21.4.2013 14:07

Re: "...omezené možnosti manipulace s voliči..." Zeman je neměl!

Ale vysvětlovat to Zemanovu starokomunistickému komandu a jeho příslušníkům a fanouškům, je zbytečnou ztrátou času.
J. Jib 21.4.2013 11:04

Je třeba uznat,

že před takovýmito konci varoval pan Nováček již při schvalování přímé volby prezidenta a čas mu bohužel dal za pravdu. A to se obávám, že zdaleka nejsme na konci, ale teprve na začátku… Dlužno dodat, že i já jsem patřil k těm, kdož si mysleli, že přímá volba je řešením a tak tímto uznávám, že jsem se mýlil.Stejně jako jsem se mýlil v osobě jistého „grafomana“ kterého již tehdy velice trefně pojmenoval Peterczech jednoho,  jak se později ukázalo manypulujícího pomatence, píšícího pod nickem „vlk“. Nu porovnejme našeho přímou volbou zvoleného prezidenta s německým prezidentem zvoleným však parlamentem… jak se ukazuje, jádro pudla není v přímé/nepřímé volbě, ale je asi v něčem jiném a tím je úroveň politické kultury. Ta je u nás prachmizerná a současný spor o velvyslance toho jest důkazem.
J. Kulihrach 21.4.2013 10:41

Držte se!

Přeji rychlé a úplné uzdravení!
Bohumil J. Studýnka 21.4.2013 10:40

díky za popsání šířeji

nepíšu - třetí měsíc pravá ruka i s prsty  v sádře.bjs
Bohumil J. Studýnka 21.4.2013 9:46

ústavní (ne)pořádek

nemůžu  neopakovat jednu lednovou poznámku  (19/01/2013): „Dnes jsme vytvořili ústavní systém, který by jinde při určité vyspělosti společnosti mohl snad fungovat, ale pro nás je prokazatelně nedostatečný: je málo explicitní, málo polopatický, chybí v něm možná i negativní výčet, co se nesmí.“
J. Kulihrach 21.4.2013 10:32

... a zbývá otázka, proč tomu tak je

... a zbývá otázka, proč tomu tak je. My, co si pamatujeme dobu vzniku Ústavy a její klíčové tvůrce (pan Studýnka samozřejmě do této skupiny patří), víme, že původně jí nedali výrazně explicitní kontury proto, aby život sám ukázal, jaké prostředky, jaká forma ústavních omezení, v našem kulturním kontextu, hodnotách, tradicích a historické zkušenosti lidí nejlépe povede k účinkům, které si autoři Ústavy slibovali. I tehdy už pár  právních vědců, ekonomů a politologů mimo hlavní proud hlásalo, že stejná znění právních úprav a jiné regulace vedou v různých společnostech k různým účinkům. Dnes je to součást hlavního proudu ve všech uvedených disciplínách a součást základní zkušenosti posledních dvou dekád z celého světa.  Potud tedy otcové Ústavy ČR jednali původně racionálně. Zbývá otázka, proč k upřesnění Ústavy, polopatickému výkladu a výčtu příkladů, co se nesmí, nedošlo v posledních mnoha letech, kdy už se ze zkušenosti ví, že její gumový charakter  a fakt, že v Česku vycházíme z tradice normalivního, ne zvykového práva 1)    inspiruje mnoho koumáků, vč. ústavních činitelů, k tomu, aby ji napínali, až kam to jde.  Odpověď: "Nebyla politická vůle". Bohužel považuji za nepravděpodobné, že taková politická vůle se najde teď a s tím prezident Zeman jistě počítá. Uvnitř ČSSD je jen malá skupina senátorů, která po upřesnění volala, a její pozice rychle slábnou. Mezi komunisty může být vůle, ale faktory, které by u nich hovořily pro a proti, jsou asi vyrovnané. Z vládnoucích stran by asi TOPka byla pro upřesnění Ústavy, ale nemá sílu je prosadit. Pozici ODS si vůbec netroufám odhadovat, protože v jejím vnitřním zmatku a krizi už dnes může řada (většina?) jejích poslanců přelaďovat svou osobní hru na budoucí "opoziční smlouvu II" (ať explicitní, nebo skrytou),  nebo přeběhnutí do SPOZ, a "Zemanova prezidentská republika" jim může vyhovovat.Souhlasím, že bychom urychleně potřebovali podstatně explicitnější Ústavu, ale dojít k tomu bychom v současnosti mohli snad jen v důsledku bílého šumu. Neekorelované a nepředpokládné, náhodné indispozice u většiny zákonodárců i u prezidenta, které by vyprodukovaly takový výsledek. ----1) Dnes už víme, že ani pokus o posílení role precedentů jako "norem", který ve společnostech s vyspělejší demokracií a pevnějším etickým kodexem funguje, by asi nepomohl. U příkladů týkajících se mocenské sféry u nás nefunguje, jak vidíme na důsledcích některých odvážných a průlomových rozsudků několika odvážných soudců, které jiné soudy nenásledují, příp. je i soudy vyšší instance zvrátí. 
Babaq 21.4.2013 9:12

Zeman je špatným prezidentem

Zeman je špatným prezidentem už teď a bude to jenom horší. Za á není z výkonu své funkce zodpovědný - a jak může někdo takový rozhodovat vůbec o něčem? Za bé je v konfliktu s kompetenčním zákonem i ústavou, protože za výkon mj. zahraniční politiky je odpovědná vláda (potažmo její orgán, ministerstvo zahraničních věcí), a ne prezident. I další písmenka do seznamu by se dala najít, a je otázka, jestli by vůbec stačila abeceda. Možná dnes, ale počkejte půl roku...Zdá se, že ústavní soud si hned tak neodpočine. Tyto kompetenční spory bude nutné vyřešit a nikdo jiný, než ÚS to udělat nemůže.Nechci věštit, ale z takového prezidenta nebude nadšená jakákoliv vláda, ať už pravicová nebo levicová, ODS, TOP09, ČSSD, ... kdokoliv bude mít potíže s příliš svéhlavým a ve výkladu zákonů kreativním prezidentem.Ovšem jedna věc je na tom kladná: jestli se podaří vychytat právě tento typ chyb v základních zákonech státu, bude to jenom dobře.
J. Kulihrach 21.4.2013 10:44

Ústavní soud bohužel prokázal, že odvahu nemá

Ústavní soud bohužel prokázal, že odvahu vrhat se na tenký led nemá. Jen soudkyně Janů byla pro, aby ÚS projednal ústavnost Klausovy amnestie - i kdyby ho už neměl právo potrestat. I já myslím, že tím, že si ÚS umyl ruce, zásadním způsobem zklamal a ukázal, že při řešení problémů ústavnosti bude volit cestu minimalizace osobního rizika pro soudce, tedy především minimalizace rizika, že je prezident nenavrhne do funkce na další období, nebo je nějaká politická strana nenavrhne na svou kandidátku, příp. do atraktivní exekutivní funkce.
Hlinsky 21.4.2013 7:55

Zase máme konečně dobrého presidenta

A všechny kecy zde přítomných  "odborníků" jsou k ničemu. Zděšeni jsou ti, kterým bude šlapat na paty. A čím více, tím lépe!!
K. Vyšata 21.4.2013 7:27

Noční můra Zeman, jak pro koho,že?

Pane Kedalchu, vemte si poučení z pana Nováčka, ten svoji nechuť hraničící s nenávistí alespoň úporně zahaluje do fabulačních teorií na rozdíl od Vás, který se zmůže jen na dehonestující narážky.  A nemějte strach Gargamel při nadnášení na Vás nenarazí, jste příliš vysoko.
B. Rudolf 21.4.2013 7:23

Včera jsem se díval na dokument: "Vládneme nerušit"

A je tam i řeč Miloše Zemana z té doby k tzv. "Dřevíčské výzvě". A říká tam toto: "Politika se nemá dělat ani na zámku ani ne hradě, ale v podzámčí a v podhradí."Myslím, že by se mu to mělo připomenout.
P. Chládek 21.4.2013 6:38

Již teď je zřejmé, že

Zeman bude pro tuto zemi ještě větší noční můrou než byl do sebezahleděný narcis Klaus. Ten využíval prezidentský úřad k tesání své osobní busty na politickém poli. Sice ve finále uplácal igráčka, ale to je jiná kapitola.Zeman jako člověk neštítící se v touze po moci využít i ty nejpodlejší prostředky rozhodně není vhodná persóna k divoké instalaci prezidentského systému, jakkoliv já osobně bych byl tomuto stylu vládnutí nakloněn.to gargamel: na Vás stoprocentně platí Strossmayerova poučka: ..kdyby hloupost nadnášela ....
J. Kulihrach 21.4.2013 10:51

Úspěšná kalkulace

Bohužel kalkulace na významný počet Strossmayerových holubiček mezi českými voliči Zemanovi vyšla skvěle.(Jednoznačně v prvním kole. Ve druhém mu bohužel pomohla i forma Schwarzenbergovy kampaně, vč. přetěžování pana knížete tak, že v klíčových chvílích každého dne už mu nezbývalo dost sil ani na kočírování svých příznivců, ani na debatu s protikandidátem.)
Křivan 21.4.2013 15:21

Mezi slepými jednooký králem

Vystihl jste to úplně přesně, nezbývalo mu už dost sil. Perfektní adept na prezidenta. Zatím v mých očích Zeman  neudělal žádnou fatální chybu. Jak z předmětu vidíte, nejsem zrovna Zemanův fanda.Ps. Jako odborník na Ústavu jistě znáte i stále platný zákon z první republiky, který zakazuje používání šlechtických titulů, tak proč ten "pan kníže"? Nostalgie, nebo přání otcem myšlenky?
S. Vaněček Šauerová 23.4.2013 4:49

Aha. Ve skutečnosti to ovšem bylo tak,

že v pondělí po volbě Schwarzenberg naklusal na MZV, zatímco o 7 let mladší Zeman prohlásil, že je unaven a na 3 dny zalezl do veselského brlohu. Též není známo, že by Schwarzenberga musel neustále někdo vodit či podepírat, "zachraňovat! před pády či vydobývat z limuzíny. To je tak pro spravedlivost.:-)