Diskuse k článku

Završení případu Placák: Povoluje svěrací kazajka zločinů komunismu?

Pokud nefunguje spravedlnost, bere za takové selhání jednoho dílce demokracie odpovědnost celá společnost, píše Jan Brabec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Cermans

Myslím si, že by se měl přestat používat termín komunismus,
protože ten má pro mnoho lidí učinek červeného hadru na býka. Nejde o komunismus, ale o sociálně smírnou organizaci lidské společnosti. Ta je ale vcelku bezproblémově v rukách lidí. Bohužel vzdy se objeví různí sociopaté , kteří to kazí a ostatní si nejsou schopni s nima poradit aby je odstavily od moci . Lenin, Stalin, Hitler, Truman, Gottwald, Klaus, Kalousek, Nagyová, Semelová, Šnajdr, Bok, Thatcherová, Reagan, Bush. Problem je pouze v osobnostech vůdců a stádovitosti lidské společnosti.
0/0
27.2.2014 8:11
Foto

Cermans

pane Schneidře plně souhlasím s Vašim výrokem:
"Proto tvrdím, že kategorizovat lidi podle kritérií lustračního zákona je trapné a nedůstojné." A jak jsem psal, nedostatečné!!!" Trutnovsko bylo velmi specifické existencí Hrádečku a tím že je to vesnice kde se každý zná a každý tenkrát vidělkdo kam jede a jde. To nebyla anonimita Prahy. Hrádeček byl sledován StBáky a ti byli sledováni lidmi z okolí. Takže to byl pěkný guláš, kde nějaké disidenství nebylo tou nejdůležitější věcí. A wonka si naivně , jako mnozí, myslel že místní StBáky přečůrá, takže to přerostlo v " Naše furianty". Stále se řešily problémy udavačství z války vyhnání němců, kolektivizace vesnice a superdisident za humny, války mezi policajty stejné jako dnes. No a tak se potom Wonkovi pomstily zákeřností vlastní pouze vesničanům. No a Hrádeček nebyl kostel. Možná máte pane Schneidře pravdu , že lepší je to nechat spát. Za dalších dvacet let to bude na román a film jako Palach. Největší legrace je , že když máte štěstí a žijete v takovém kraji můžete to dotáhnout až na šefa GIBS.
0/0
27.2.2014 5:29
Foto

Cermans

Nevím pane Schneidře proč se kauze Wonka tak bráníte,
respektuji, že je to vaše osobní věc, tady z diskuze vyplynulo že HK dobře znáte a patrně jste se dostal k materiálům o kterých se jiným ani nezdá. Já v tom okrase mám hodně spolužáků a po hospodách se okolo Havla a Wonky toho hodně napovídalo už za totality. Wonku já nazývám " horským mudrlantem". Takových lidí , kteří se dnes soudí až ve Štrasburku tady je hodně, to jsou horské/selské/ palice, na to řežim nemá vliv. Mnohdy víc než politikum na tuto věc měla vliv nevraživost lidí v sudetech. Němci , Slováci, dosídlenci z celé republiky, původní obyvatelé. V roce 88 se po hospodách probíralo jak byli zmobilizováni všichni milicionáři a dělali zátarasy, aby se na pohřeb Wonky nedostali pražští disidenti. Trutnovská StB byla dost výsadní, ne? I dnešní významní funkcionáři pocházejí z Trutnovska. Samozřejmě , kde je nejvíce konfidentů po revoluci je vždy nejvíce revolucionářu. To ale je přirozený řád lidské společnosti.
0/0
26.2.2014 12:41
Foto

Cermans

Tomuhle jsem porozuměl, dík pane Schneidře. Jsou ale třeba
případy na které se pamatuji a pro mě jsou dost jasné např. Pavel Wonka z Trutnova . Tenhle případ se mi zdá ještě zrůdnější. Co si o tom myslíte?
0/0
26.2.2014 6:32
Foto

Cermans

Přiznávám se , že nejsem tak dobrý v logice jako pan Brabec
a Schneider, abych plně pochopil jejich úvahy. Souhlasím se slovy pana Brabce, cituji : "Celý příběh má totiž daleko větší přesah, než by se možná po takové době zdálo, a na naši současnost vrhá nepříliš dobré světlo – ve smyslu vůle napravovat spáchané křivdy a nekompromisně, a to i směrem do vzdálené minulosti, vyžadovat spravedlnost. Pokud to totiž nedokážeme či se to nenaučíme, nikdy se ze svěrací kazajky komunistické totality nevymaníme." Co je poprava vím:http://www.ustrcr.cz/cs/vladimir-cerman Zločiny komunismu mají výhodu nepromlčitelnosti. Nemožnost dojít spravedlnosti i v relativně demokratickém režimu má pro lidi silně demoralizující účinek. S relikty totality se soudní moc chtěla vypořádat institutem promlčení. Jak, ale oba pánové na demokratickou společnost , která není schopna dojít spravedlnosti, působí institut presidentské anmestie? A zde souhlasím s panem Brabcem podruhé cituji : " Je evidentní, že se pohybujeme v jakémsi zacykleném světě zločinů a křivd, které pravděpodobně příliš velkou satisfakci či katarzi v podobě nějakého soudního výroku nenacházejí, a možná ve své podstatě nikdy ani nenajdou." Jak dlouho se pane Brabče a Schneidře budeme vyrovnávat s křivdami divoké demokracie, co myslíte? A jak na nás působí?
0/0
25.2.2014 23:48
Foto

Petr Hovorka Rozladěný Člověk

Vrátím se k věci
tedy k Pavlu Wonkovi a k tomu co o něm tvrdíte. Už jsem se čílil, ale máte pravdu, ten papír se začátkem devadesátých let opravdu objevil. Jaká je jeho relevance nevím a za jakých okolností vznikl také ne. Život není černobílý.
0/0
27.2.2014 18:49
Foto

V.Hricák

Myslím,že na současném stavu má lví podíl V.Havel
Jestli se nepletu,byl to on,kdo zabránil těsně po revoluci zveřejnění seznamů STB.Oficiálně se tenkrát uvádělo,že chce společnost uštřit linčování a jiným praktikám,při kterých by lidi mohli brát spravedlnost do svých rukou.Jestli to byl opravdu tento důvod,se už asi nikdy nedozvíme.Jisté je,že se celá řada jmen ze svazků záhadně ztratila a osobně jsem přesvědčený,že to spoustě lidem umožnilo vstup do politiky a vysokých státních úřadů.Včetně justice.Kdysi jsem četl,že v Německu se vypořádali s fašistickou minulostí tak,že naopak zveřejnili seznamy členů NSDAP,gestapa a jejich spolupracovníků.I když i to muselo vyvolat asi veliké emoce,asi to bylo mnohem lepší řešení,než to naše,české.Následky tohoto kroku pociťujeme dodnes a ještě dlouho pociťovat budeme.
0/0
27.2.2014 18:05
Foto

V.Hricák

Nic proti ničemu.
Na termínu komunismus trvají sami čeští komunisté a odmítají se ho vzdát.Ve většině zemí bývalého východního bloku si začali říkat jinak zpravidla hned po převratu.Víte,já jsem byl před listopadem 89 vychováván svým otcem,jako antikomunista.Sám jsem ročník 63 a padesátá léta jsem nezažil.Proto jsem celou řadu filmů,které natočili filmaři za komunistické éry vnímal,jako komunistickou propagandu.Když v nich třeba vykreslovali předúnorové politiky z "demokratických" stran,jako prospěcháře, korupčníky a zloděje,nevěřil jsem tomu.Dnes,po téměř čtvrt století budování demokracie, to vidím jinak.A často si myslím,že je komunističtí filmaři a herci ještě šetřili.Alespoň pokud bych je mohl srovnat se současnou politickou elitou.Asi bych je neposílal hned na šibenici,ale celé řadě z nich by vězeňský mundůr docela slušel.A pokud by byl výkon trestu podmíněn těžkou prací,tím lépe.Tu bych ostatně doporučoval i těm nepolitickým vězňům.Nemám rád účelové vytrhávání věcí z kontextu.Jak rád a často říkávám:Není kouře bez ohně a život není černobílý.
0/0
27.2.2014 12:01
Foto

V.Hricák

Víte,myslím si,
že s myšlenkou komunismu je to trochu podobné,jako s křeťansvím.V bibli také nenajdete nikde nic napsáno o fyzické likvidaci nekřesťanů,nebo o násilném převracení na tu "správnou" víru.Přesto se to v minulosti dělo.Původní myšlenka komunismu také neříkala nic o likvidaci majetných.To vyplynulo jednak ze stavu,kdy právě majetní ovládali politickou scénu a ta disponovala represivníma složkama,jako jsou policie,nebo armáda,a jednak ze zneužití této myšlenky pochybnými vůdci.Je vcelku jedno,jaká totalita je u moci.Většinu špinavé práce pro ní dělá vždycky jedna ta samá sorta lidí.Kdysi jsem četl,že nejhorší prasárny v komunistických lágrech dělali bachaři,kteří jenom o několik málo let dříve věrně sloužili Hitlerovi .
0/0
27.2.2014 6:34
Foto

V.Hricák

Čistě teoreticky,
myšlenka komunismu nemůže nikdy zcela zmizet,pokavaď bude kapitalismus.Ten,čím více bude bezbřehý,čím méně bude regulován,tím více bude nespravedlivý a tím více bude v lidech živit pocit sociálního bezpráví.A tím více bude posilovat myšlenku komunismu,ale i jiných extrémistických myšlenek,hnutí a stran.To je konec konců i historií doložená skutečnost.
0/0
27.2.2014 6:23
Foto

J11a45n 10S51c47h81n50e48i87d86e39r 3174928116256

Naopak, je to velmi přesné
Všimněte si, že na rozdíl od vás já nehovořím o tom, jestli byl agentem. Mluvím o tom, že do jeho historie patří určitý papír, o němž jde řeč. Co skrývá, ten papír, pakliže vůbec něco skrývá, je otázkou, kterou neřeším. Proto jsem to napsal velmi přesně. Na rozdíl od vás, který se pokoušíte odvodit reálné děje z papírových evidencí, já se o to nepokouším.Mimochodem, u Wonky to mohlo být i tak, jako u několika jiných lidí, že spolupráci pod tlakem podepsal, a pak se hned někde dekonspiroval. Tak rychle, že StB ještě jeho závazek neměla zadministrovaný, a pak už nebyl důvod to administrativně zpracovávat, protože to byl agent "na baterky".Zato senátor Štětina spolupráci podepsal, faksimile dokumentu se zachovala, Štětina se k podpisu přiznal, u výslechu uvedl jména několika spolupracovníků, kteří mohli na pracoviště přinést výtisk Ch77 (v dubnu 1977 skutečně nikdo netušil, jak se režim zachová: Jiří Chmel dostal za rozšiřování Ch77 dva roky natvrdo, takže ona Štětinova výpověď skutečně nebyla nevinná!!) - a v registru přitom veden není.Proto tvrdím, že kategorizovat lidi podle kritérií lustračního zákona je trapné a nedůstojné. A jak jsem psal, nedostatečné!!!
0/0
26.2.2014 23:42
Foto

Aligator1674

Je vidět, že v kontextu nespravedlivostí dneška, komunisté
zapomínají na minulost. Není na tom nic npochopitelného. Mě jen udivuje, že si ještě dneska někdo myslí, že ...... Jako by se zapomínalo,jak komunisté "dokázali" mučením a vynucenými výpověďmi produkovat "zločince",a přitom účelově zneužívat zákony...Takové metody se využívali jen u známých osobností. Na pěšáky s dobrou minulostí (např. vězni koncentráků, kteří něco věděli na někoho ze současné komunistické garnitury, a proto byli nepohodlnými) se na to šlo starým osvědčeným způsobem. Plánovaná vražda. Zkoušelo se to tak dlouho, za různých okolností, až se to povedlo. Rodinné tragédie, rodiny s dětmi bez otců. V blízkosti bydlišť udavači, kteří je sledují na každém kroku. S kým se stýkají, kdo je navštěvuje. Pro ty slabší povahy jasná jízdenka do blázince. Děti bez jasné budoucnosti. Ti najatí vrazi, plnící rozkazy strany, nebyli nikdy potrestáni. Žijí mezi námi oni, nebo třeba jejich potomci. Myslíte si, že se s takovými případy má dnes cenu zabývat? Má cenu stále rozdmýchávat nenávist? Těžko se něco vyšetří a když,kolik by to stálo úsilí a peněz. A výsledný efekt? Myslíte si, že ještě dnes, pokud žijí, postižení z těch rodin , by z toho měli nějaké zadostiučinění? Po tolika letech se už smířili s těmi skutečnosti. Mrtvé otce rodin,jim už nikdo nevrátí.Životy téměř uběhly. A tyto relikvie minulosti,stále oprašuje někdo,kdo z toho chce levně vytřískat politický kapitál.A nejsou to jen ti hloupí komunisté,kteří se stále živí podivnou ideologií,vítězství dělnické třídy v době,kdy se svět dávno změnil. Ti soudruzi by samozřejmě měli už prozřít, skutečně se ty věci děly za soudruha Klementa Gottwalda, to mu nikdo neodpáře. Avšak i my ostatní nemůžeme místo pořádné práce na současných problémech, které tuto společnost tíží, se stále zabývat problémy minulosti. Je třeba o nich vědět a mít se na pozoru, to ano. Ale zasévat stále sémě zloby a sváru v dnešní době, kdy je ve světě násilí, válek, hladu a dalších mínusů více než dost, je skutečně velký přepych. Píše se rok 2014, 21.století. Také jste si ho tak představovali?
0/0
26.2.2014 23:35
Foto

Petr Hovorka Rozladěný Člověk

Tvrzení, že do Wonkovy historie patří podpis spolupráce
s StB není přesné, když to vyjádřím velmi kulantně. Pavel Wonka podle dostupných údajů nebyl žádným agentem StB a ani jako agent nebyl evidován v registračních protokolech. Evidencemi prochází od roku 1976 nejprve coby PO, tedy prověřovaná osoba, v letech 1983 až 1984 jako KTS, tedy kandidát tajné spolupráce a dále už coby NO, čili nepřátelská osoba.
0/0
26.2.2014 21:53
Foto

No právě
nejen, že brečím na špatném hrobě, ale dovolávám se i Boží pomoci. Parlament je opravdu jen spolek karieristů a chamtivců, kterým je jedno s kým se dělí o hromadu peněz. Vrána k vráně sedá......bohužel.
0/0
26.2.2014 19:06
Foto

V.Hricák

A nezdá se vám,
že brečíte na špatném hrobě?Jsem bytostně přesvědčený,že kdyby všechny "demokratické" strany zodpovědně plnily své povinnosti,a ne svá soukromá konta,komunisté,ale i jiní extremisté by se do parlamentu nikdy nedostali.Pokud by nezmizeli z politické mapy vůbec,živořili by pod pětiprocentní hranicí někde na periferii naší politické scény.Tak že, ať už máte vůči komunistům jakékoliv výhrady,můžete je přednést všem politikům a stranám,které se kdy podílely na moci od památného listopadu 89.
0/0
26.2.2014 12:50
Foto

Komunisté v parlamentu
bezostyžně obhajují minulý režim a dokonce i některé vraždy. V tom je celý problém, že mezi konstruktivní opozici naší parlamentní demokracie počítáme i KSČM a nikdo s poslanců se neodváží stále připomínat, že sedí v jedné místnosti s pohrobky KSČ a apaleovat hlavně na jejich voliče, aby si před každými volbami uvědomili, že s KSČM volí morální zátěž spojenou se zločiny komunismu. Za uplynulých 20 let neudělali komunisté ten nejmenší krok k tomu, aby se s minulostí vypořádali. Udělat to nemohou, protože by popřeli svojí vlastní ideologii, založenou stále na násilí a totalitě. Sedět v parlamentu se zločinci není demokracie, to je naivita a hloupost. Pan Bůh nám pomáhej, už jednou zklamal, tak by to mohl napravit.
0/0
26.2.2014 11:01
Foto

J22a46n 69S17c78h17n52e48i28d53e91r 3874928776576

Nerad bych
stanovoval nějaký žebříček zrůdností. To, co udělali Petrovi Placákovi, vlastně jen souhrou náhod skončilo relativně dobře.Ohledně Wonky to také není jednoduché, bohužel do jeho historie patří podpis spolupráce, o němž se budou vést dlouhé polemiky (obecně je podporuji, v tomto případě se mi to však ekluje). A tak se celá ta jeho tragedie bude marně luftovat, protože se už pravdy (a tudíž nějaké spravedlnosti) asi nedopátráme. Nechal bych kauzu Wonka odpočívat pietně a s jistou hrůzou, vlastní každé tragédii.Jiný příklad - číhošťský farář Toufar. Na rozdíl od špatných a ideologicky předpojatých "studií" státem placených institucí napsal (havlíčkobrodský učitel, nebožtík) František Drašner knihu "Číhošťský zázrak". Mluvil s mnoha pamětníky, i s Toufarovou (tuším) neteří. A tragický konec faráře Toufara (a celý cen příběh) má u něj nikoliv ideologickou, ale skutečně zemitou příchuť. Toufar zemřel v Sanopsu, kde se ho režim zoufale snažil zachránit, protože chtěl, aby Toufar vypovídal. Toufar zemřel na perforaci vředu, který byl způsoben dlouhým trýzněním. Nicméně s žaludečními vředy se dá žít. Perforaci však způsobil jediný "lidský" čin, jehož se Toufarovi dostalo. Když se totiž "přiznal", přijel z Prahy nějaký vysoký StBák a když viděl utýraného Toufara, poručil mu nalít panáka. Za normálních okolností nevinný, ba dokonce relativně vstřícný akt, zde znamenal krok ke smrti. Vše ostatní týrání se dalo přežít, ale tato kombinace byla smrtelná. Kdo je pak vinen jeho smrtí (v trestněprávním smyslu)?No, odpověď je celkem nasnadě, je podobná, jako u Wonky: vězeňský lékař fatálně selhal. Jenomže, řekněme si to na rovinu, už i vzhledem k mnoha soudním případům z lékařského prostředí, které jsou i v dnešní době často právně nejasné, rozhodně však extrémně citlivé a komplikované - vyvozovat v těchto dávných případech trestněprávní odpovědnost je velmi fráglich. Morální odpovědnost však v těchto případech přisouzena byla. Je to málo? Jestli ano, pak jen proto, že morálka v dnešní době nemá žádnou prestiž. To pak ale je vina i naše, a neopravňuje to nikoho hnát soudy v historických kauzách ideologicky na ostří nože. To bychom se od předchozího režimu opravdu moc nelišili.
0/0
26.2.2014 9:37
Foto

J21a52n 75S70c25h87n82e14i82d75e56r 3964728916126

Obávám se, že to jsou prázdná slova,
která citujete.Jak si například představit "nekompromisní vyžadování spravedlnosti do vzdálené minulosti"? Vypadá to odhodlaně, ale poptejte se autora těch slov, co tím reálně myslí! Často je těžké odhalit, co se stalo nedávno, a dát u soudu průchod spravedlnosti. Jak však soudit dávné kauzy? Jedině tak, obávám se, že o nich někdo má "ideologicky" už dopředu jasno. Uznáte asi pak sám, že domýšlet konce takových snah není nic veselého. Často to končí absolutním zákazem jakéhokoliv zkoumání, a ideologicky "vhodný" nález o minulosti se uzákoní. To je ovšem totalitní zvěrstvo, to není průchod spravedlnosti.
0/0
26.2.2014 0:55
Foto

J10a17n 76S11c36h29n31e84i21d93e91r 3604328936886

kéž byste si dával pozor sám!
Ideologie znamená, že realitu přizpůsobujete své představě (ideji). To znamená, že lidé, kteří si nevědí rady s mým problémem, posunují jej dále do polohy toho, co jsem neřekl. Kdybyste četl pozorně, zjistil byste, že jsem nikdy nedal záminku k debatě o "(ne)spravedlivém" trestu. Vždy jsem mluvil o tom, že podle mého soudu byla Milada Horáková aktivní odpůrkyní režimu, a nikoliv osobou pasivní, z níž zgruntu nepravdivého kdosi "vytloukl".Zastánci tohoto pojetí jsou všichni ti zesrabení, kteří by rádi, aby se ukázalo, že ani Milada Horáková nikdy nic proti režimu nedělala, a že byla přesto popravena, pročež oni se báli, že by mohli být popraveni jako ona, čímž se považují býti vyviněni za to, že nic proti režimu nedělali.Jádro problému jste evidentně nepochopil ani vy. Zkuste se na to zaměřit, a neposouvat problém jinam (jako Brabec), protože tam se hádá sám se sebou, a své vyvrácení neexistujícího sporu by rád vydával jako vítězství nade mnou, aniž by se však opravdu potkal s pointou mé polemiky.
0/0
25.2.2014 20:28
Foto

Ivo.Kodo

Vidíte, už si dáváte pozor,
Vidíte, už si dáváte pozor, co píšete. Je dobré připomenout, na co Jan Brabec naráží. Napsal jste: "dosti mne štvou ti, kteří hovoří o tom, že proces s Miladou Horákovou byl zmanipulovaný. Ona to tedy nebyla žena, která šla komunistům po krku? Ona to byla asi nějaká kuchyňská cuchta, co z ní to falešné přiznání vymlátili?" Pak jste už jen mlžil, mlžil a mlžil.Ostatně příkladem nesmyslných vývodů je i tento váš příspěvek. V jakém slova smyslu je Brabcův odkaz na váš ignorantský diskusní příspěvek příkladem "ideologizovaného popisu minulosti"? V žádném. Brabec využil příležitosti si do vás kopnout. Tu příležitost jste mu dal sám. Píšete evidentně rychleji, než myslíte. Alespoň toho hodně napíšete.Pokud chcete v Brabcově textu najít "ideologizovaný popis minulosti", snažte se, třeba najdete. Zatím se vám to nepovedlo.Jo a najděte si v encyklopedii, co slovo ideologie a ideologický znamená ...
0/0
25.2.2014 20:07
Foto

J61a54n 19S38c27h63n27e39i98d95e38r 3424868416316

Jedním z důvodů,
proč se nedaří potrestat zločiny minulosti, je ideologizovaný popis minulosti, který se bohužel míjí s realitou, kterou by mohl postihnout trestněprávní proces.Příkladem za všechny budiž autorovo ideologické dotáhnutí mé polemiky o tom, že řeči o zmanipulovaném procesu s Miladou Horákovou mají negativní dopad na vyznění jejího skutečného jednání. Místo bojovnice se z ní implicite stává pasivní oběť, což je ve své podstatě až urážlivé.A pak si někdo nasadí ideologické brýle a tuto polemiku dotáhne až k absurdním závěrům typu " že Milada Horáková ... tak vlastně sklidila, co sama zasela – de facto se tak stala spoluvinicí své vlastní vraždy".Není možno naříkat, že soudy nepostihují ideologicky viděnou minulost. Vlastně pámbu za to zaplať, protože to by musely soudy pracovat ideologicky, podle přání ideologů. A to snad nikdo nechce - nebo se mýlím?
0/0
25.2.2014 19:23
Foto

Kiebitz

Vašeho měl někdo z mužů zastavit včas,
jde to i na Ukrajině, není to hezké, ale dávno než byl zřízen stát, fungovala spravedlnost a bude zřejmě fungovat, i když stát bude nahražen firmou s firemními zájmy. Ovšemže volbou lidu, ale to na věci nic nemění. Náš dnešní problém jinak, všestranně rehabilitována ruská okupace od r. 1945 do roku 1990 s občasnými pausami, kdy se vojsko posunovalo tam a zpátky. Ambasáda ruská s rekordním počtem lidí a pohádkovým rozpočtem stála pevně, i za Masaryka. Kolik lidí měla v terénu se nedozvíme, kroniky nikdo nečte. Když nechal Gottwald dát na dvě židle kabát a tvrdil lidem, že tam má kulomet, občané Neustadtlu a.T. mu uvěřili. Kulomety byly i v Kijevě. Tam už i videa, ale bez analýzy odborníka na boj v ulicích. Jsa nevoják, vidím jen málo. Plech kryje člověka asi jako prchajícího vězně dva namočené vaťáky, celkem dobře. Parta byla velená, možná i obelhaná. Profesionální uklízeči, co odtáhli zraněné a umírající, byli už lepší. Kameraman byl v klidu, asi jako u arabského terorismu. Odstřelovač byl zřejmě zneškodněn, vlečen se střechy? Nebo to byla všechno režírovaná hra? Argumentovat historií je málo, nezbytné je každodenní vyhodnocení dneška. Ne fotky, ale obsah, podstata. Nulová tolerance k podvodům na hraně. Zneužívání dětí je už známkováno dobře, zneužívání seniorů ještě čeká. Podobně zneužívání státu pro vlastní podnikání, dotace musí být diskutována ze všech stran, neb ona NEJEN NĚKOMU POMŮŽE, ale díky hmotnému charakteru světa TAKÉ NĚKOMU UBLÍŽÍ. Pan snad advokát Křeček nejen extremizoval bytový trh, aby pronajímat mohli jen velkopodnikatelé, aby obyčejný pronajímatel byl v pasti neplatičů. Hradí ten namnoze i vodu za nájemníky. Tu stát ještě odebere důchodcům dańový bonus, mají být přece bezmocní, mají žebrat, mají se nechat vyživovat státem. Senior, který slábne, v době nejisté měny a umělých inflací, vyhledá útočiště s péčí. Svůj domek pronajme, aby si péči doplatil. A co pan Křeček? Třeba pročíst jeho parlamentní řeči a sdělení pro media. Že viděl jen jeden aspekt rebelie na Ukrajině, je nasnadě. Věru ombudsmanování, ovšemže kryto celebritou disidentskou, stejně jako rok 1990, divoká privatizace atd. Proměna státu na marketingový projekt, je koncem civilizace.
0/0
25.2.2014 14:39