Diskuse k článku

Zatajeno i Járu Cimrmanovi: Bude se v Česku těžit břidlicový plyn?

Jedna či dvě miliardy kubických metrů ročně sice ČR od dovozu neochrání, ale v případě nějaké hry s plynovými kohoutky jí to umožní přežít.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Pepan25

Aternativní zdroje plynu x alternativní zdroje ropy
Domnívám se, že odpor vzniká proto, že i v tuzemských končinách je již jakési povědomí o altrntivních zdrojích ROPY (dehtové písky, ropné BŘIDLICE). Ty se těží v povrchových dolech s poměrně brutálními dopady na životní prostředíhttp://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_the_oil_shale_industryTakže při slově břidlice může být představa o kutání tun kamení a jeho následné přeměně na něco ....O břidlicovém plynu toho v tuzemsku moc známo není, ani článek na Wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Shale_gasještě nemá svůj ekvivalent ....  Trochu mě zarazila informace tady: http://www.wikina.cz/a/B%C5%99idlicov%C3%BD_plyn "Do podloží se vhání pod tlakem chemikálie (benzen, toluen, voda), čímž se plyn uvolňuje. " To mlůže být druhý (a asi větší) důvod dotčených lidí ...
0/0
19.1.2012 12:01
Foto

Murdoch

Těžba kerogenu v oil sands
Těžba kerogenu v oil sands (ropné písky) nebo oil shale tzv. metodou in situ, tzn. jakéhosi nedozráleho předstupně ropy s následnou upravou v příslušné rafinérii, je určitě mazec. Počítám, že něco obdobně "ušlechtilého", jako je těžba uranu. Jinak pokud si to správně pamatuju, tak Amíci rozeznávají oil shale, což je onen kerogen a shale oil, což je skutečná "uzrálá" ropa, akorát uložená v malých porozních horninách, např. v břidlici. Možná jsem ty termíny přehodil, za to neručím:-) Každopádně snad přesnější pro onu uzrálou ropu je tight oil a získává se nekonvečním ( unconventional horizontal drilling) způsobem těžby s následným hydrofrakturováním, zkráceně fracing, tj. pod tlakem se v různém počtu cyklů nacpe frakovací kapalina do horizontální části věže, aby malé praskliny popraskaly a uvolnily v nich uvězněnou ropu. Ve skutečnosti Amíci nejdřív otestovali tento model těžby u nekonvečního plynu a poté ho přenesli na těžbu ropy. Těžařské korporace se vrací do oblastí, které již byly kdysi těženy konvečně a znovu je vytěžují nekonvenčně - Eagleford, Permian Woolfcamp basin etc.
0/0
19.1.2012 19:59
Foto

Martin Hájek1

Poznámka
Předpokládám, že jste měl na mysli tzv. chemickou těžbu uranu vháněním kyseliny sírové do podloží. Konvenční hornická těžba žádný velký mazec není, nedávno jsem byl v Rožínce - čisto jak v pokojíčku :).
0/0
20.1.2012 8:23
Foto

Murdoch

Ano, mám na mysli takzvanou
Ano, mám na mysli takzvanou in situ leaching (recovery) s kyselinou sírovou v daleko menší hloubce těžby než je třeba právě ten nekonvenčně těžený zemní plyn. Např. v Kazachstánu - UraniumOne, Cameco etc. toto ISL praktikují v hloubkách kolem 300 metrů pod povrchem. Oproti tomu plyn v břidlicích je 3x-10x hlouběji:-) Nevím, jak v Rožínce, ale ve Stráži pod Ralskem s ISL docela rozsáhlé praktické zkušenosti taky mají:-) 
0/0
20.1.2012 12:04