Diskuse k článku

Vyvolají jihoevropské demonstrace síť solidarity?

Finanční krizi vyvolalo selhání trhu a státu. Protesty milionů Evropanů ukázaly, že úsporná opatření vlád nemůžou počítat s jejich podporou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Hassen Blasques

Možná Vám udělám radost, když
Možná Vám udělám radost, když řeknu, že jsem se po dvou letech přerušení na ekonomickou školu (VŠE) vrátil, abych zjistil, že se tam mezitím ta etika a morální filozofie opravdu začala v ekonomických předmětech učit.
0/0
22.11.2012 18:50
Foto

Prom

spravedlnost
Při čtení článku mi v uších zněla hymna Poslední bitva vzplála... a pouliční lampy mi začly připomínat šibenice. Pane Druláku, proč mi to děláte ? Promiňte, že neargumentuji, ale v diskuzi je kvalitních argumentů dost dokonce i od přispěvovatelů, se kterými obvykle nesouhlasím.Chci jen upozornit na velmi nešetrné operace se "spravedlností", což je věc, která zdaleka není tak jasná a zřejmá, jak to může vypadat. Často se v diskuzích obracím k tomu, že se ptám, proč už se etika a morální filozofie neučí jako povinný předmět ? Především na ekonomických a sociologických univerzitách a fakultách ? Jak pak je možné myslet na to, jak spravedlnosti dosáhnout (např. fiskálními nástroji), když není jasné, kam jdeme ? Nemá smysl připomínat, co bylo povolání např. Smithe atd.
0/0
22.11.2012 18:31
Foto

To psal socan Sobotka?
"Rozpočtová politika postižených zemí přesunuje náklady finanční krize na ekonomicky slabé, přestože její příčiny souvisejí se zisky ekonomicky silných."Větší nesmysly jsem neslyšel ani ve VUMLu, a že tam do nás pumpovali kraviny!Ve skutečnosti ekonomicky slabí nezaplatí v souhrnu nic - jen (doufejme) budou dostávat méně. Odporný bolševický zvyk plivat na investory - tj. na lidi, vytvářející pracovní místa, se každé zemi vždycky nakonec vymstí. Protože ti investoři zkrátka odejdou tam, kde je budou oškubávat méně.Proto si, mladíku, zjistěte, kolik velkých firem v Česku offšóruje, a kolik jich ještě platí daně těm nenažraným českým flákačům, pijavicím a parazitům, přicucnutým na sociální dávky. Tipuji víc jak 80 % jich již sídlí off-shore.Ty dávky lenochům neplatí nějaký anonymní stát - ty peníze nejdříve musel vydělat někdo jiný, a stát mu je násilím sebral.Chudoba není způsobena tím, že jeden člověk vykořisťuje jiného. Chudoba je duševní nemoc, nemoc lenosti - a v evropských podmínkách dvojnásobně.
0/0
22.11.2012 17:26
Foto

V39í36t 94P40á91t78e64k 8206751609827

Zajisté jste připraven stoupnout si i před kteréhokoli
živnostníka či majitele malé firmy v České republice, který má ekonomické problémy (tj. je také ekonomicky slabý), a že takových je, a vysvětlit mu, že je lenoch. Jinými slovy: na všechny složité otázky existují jednoduché, snadno pochopitelné nesprávné odpovědi.
0/0
27.11.2012 13:59
Foto

Stanislav Mikeska

Je třeba připomenout, co se
Je třeba připomenout, co se málo ví, a sice, že daně účetně platí sice subjekty obou Sfér a vesměs účetně dle stejných pravidel, ale z ekonomického hlediska je placení daní subjekty Sféry veřejné činností povýtce virtuální, tedy činností bez jakéhokoliv ekonomického významu. Vezměme si libovolného zaměstnance Sféry veřejné: aby tomuto zaměstnanci mohl jeho zaměstnavatel, příslušná instituce Sféry veřejné, vyplatit jeho čistý plat, musí nejprve z příslušného veřejného rozpočtu stáhnout jeho plat superhrubý, z něhož mu tu čistou část vyplatí a vše ostatní, zálohu na daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění vrátí do rozpočtů v plné výši zpět (nenechejme se mýlit účetním trikem zdravotního pojištění, které je daní i přesto, že adresáti, zdravotní pojišťovny, jsou účetně vyvedeni mimo veřejné rozpočty).Podobně lze ukázat, že virtuálně platí subjekty Sféry veřejné i ostatní daně, zejména DPH a daně spotřební. Pro účely dalšího výkladu budeme tudíž předpokládat, že placení daní subjekty Sféry veřejné bylo zrušeno, daně platí už jen subjekty Sféry podnikání. Veřejné rozpočty se tímto opatřením sice patřičně numericky smrskly, ale ekonomicky zůstalo vše při starém. Takže  Vaše úvaha  v popisu je zcela mylná  a svaluje vinu na jakési "zlé bankéře", kteří chtějí vrátit víc, než půjčili. Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy, než jaké má výdaje. :)) Je faktem, že ve financím světě existuje mnoho memravneho. Ale představa, jak je uvedena, je naivní, protože nenabízí žádnou reálnou vizi (natož scénář), jak ji použít, ani jak by měla fungovat.Zadlužení vlád nevzniká vinou "zlých bankéřů " a neschopných ministrů financí, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky včetně příslušné demografie, legislativy, úrovně technologie, zdravotní péče, životního prostředí atd.. Změny, k nímž objektivně ve světě došlo během posledního století, byly tak zásadní, že je existující ekonomické paradigma voň Bismarcka (v Evropě) a Hamiltona (v USA) již nedokáže absorbovat a vybratelne daně potřebné náklady nestačí pokrýt.  
0/0
22.11.2012 3:41
Foto

Mn

"Takže  Vaše úvaha  v popisu
"Takže  Vaše úvaha  v popisu je zcela mylná  a svaluje vinu na jakési "zlé bankéře", kteří chtějí vrátit víc, než půjčili."Já na nikoho nesvaluji vinu, jen tvrdím, že banky, politici a voliči mají jinou preferenci distribuce užitku a jinou míru informací. To je jeden ze základních předpokladů dluhové krize spuštěné bankovním sektorem. Problém vidím v systematickém podceňování rizika, nikoli v tom, že by bankéři chtěli vrátit víc, než kolik půjčili. "Komicky tak popírá základní princip ekonomiky, v níž každý ekonomický subjekt vždy musí dokázat vygenerovat větší příjmy, než jaké má výdaje. :))"Nepřišlo mi, že by třeba Anglo Irish bank v roce 2010 vygenerovala větší příjmy, než výdaje http://www.reuters.com/article/2010/03/31/us-angloirishbank-idUSTRE62U38C20100331 "Je faktem, že ve financím světě existuje mnoho memravneho. Ale představa, jak je uvedena, je naivní, protože nenabízí žádnou reálnou vizi (natož scénář), jak ji použít, ani jak by měla fungovat"Popsaný scénář je naprosto reálný. Doporučuji si nastudovat průběh americké, irské a španělské bankovní krize. Zjistíte, že se tam ten scénář opakuje. "Zadlužení vlád nevzniká vinou "zlých bankéřů "a neschopných ministrů financí, ale zcela přirozeně vyplývá z ekonomických vztahů daného ekonomického systému (státu) v komplexním smyslu, t.j. systému ekonomiky"Na grafu nárůstu zadlužení veřejného a soukromého sektoru španělské ekonomiky je vidět, jak rostl veřejný a soukromý dluh. Pokud by Španělsko nemuselo sanovat ten soukromý dluh, tak by nejspíš dokázalo udržet veřejný dluh v rozumných mezích.  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Spanishdebt.jpg Nechápu proč vyrovnaný státní rozpočet považujete za nereálný. Estonsko funguje se zadlužením okolo 6% HDP. http://www.indexmundi.com/estonia/public_debt.html
0/0
22.11.2012 9:35
Foto

Zajímalo by mě kam autor na ty blbosti chodí?
Žádné selhání trhu. Současná krize je jen a pouze selháním státu, potažmo selháním nezodpovědných a populistických politiků, kteří se místo má dáti a dal  řídí heslem vox populi vox dei a po nás potopa. A bohužel toto selhávání není otázkou poslední doby nýbrž ho můžem vysledovat až do začátku 90. let a to nejen v Evropě, ať už jižní, severní, východní či západní ale i v Japonsku či USA.
0/0
21.11.2012 21:13
Foto

Hassen Blasques

Kéž by stát opravdu byl
Kéž by stát opravdu byl nástrojem (podle Vás tupých) občanů. Stát je nástrojem mnoha různých zájmových skupin a s trochou štěstí někdy i občanů. Stát je virtuální osoba, sám o sobě neexistuje, nemá vůli. Je to nástroj, podobně jako firma nebo auto. Může se nástroj dopouštět tolikerého zla, které v něm vidíte?
0/0
22.11.2012 18:47
Foto

Pokud za elegantní považujete
nesmyslně vysoké ztráty při výrobě elektrolýzou a následném zkapalňování a taky to, že vám vodík z jakékoli nádrže během pár týdnů vyfičí, či to, že elektřina vyráběná z vodíku, který byl vyroben  fotovoltaicky poháněnou elektrolýzou bude stát tak cca 50x tolik co elektřina vyrobená v JE, tak proč ne...
0/0
21.11.2012 21:03
Foto

Stanislav Mikeska

Je úsměvné jak naprosto
Je úsměvné jak naprosto nemáte ponětí jak funguje ekonomika
0/0
21.11.2012 20:56
Foto

Mn

@Stanislav Mikeska: Jakýkoli
@Stanislav Mikeska: Jakýkoli jiný náhled na věc může jen obohatit diskuzi. Rád se nechám poučit.
0/0
21.11.2012 22:55
Foto

Babaq

Díky, toto byl podstatně
Díky, toto byl podstatně lepší vhled do situace než ten blábol v článku.
0/0
21.11.2012 19:27
Foto

Hassen Blasques

Bankéři, jako každý věřitel,
Bankéři, jako každý věřitel, chtějí vrátit víc, než půjčují. Tomu se říká úrok.Narozdíl od ostatních věřitelů ale v případě bank není úrok ekonomicky ospravedlnitelný odložením spotřeby, protože bankéři půjčují peníze, které nemají. Účetní operací je vytváří.
0/0
22.11.2012 12:43
Foto

Mn

Je pravda, že náklady na
Je pravda, že náklady na řešení krize nesou obyvatelé postižených zemí, a ne kapitalisté, kteří krizi způsobili. A to čistě proto, že mobilita kapitálu je daleko vyšší, než mobilita pracovních sil. Nad tím se dá brečet, ale fakticky to změnit moc nejde. Na druhou stranu by bylo fér říct, že benefity z nezodpovědného jednání před krizí nesly všechny složky společnosti - ano bankovní sektor a politici z toho měli větší benefity, ale i občan si přišel na své. Rostoucí ekonomika vyhnaná spekulativními investicemi přinášela do státní pokladny víc a víc peněz z daní. Státní sektor měl finance se rozrůstat a vytvářet zbytečná pracovní místa atd. Celý ten systém byl postavený na systematickém podceňování rizika a proč vlastně? Na vině je rozdílná časová preference na maximalizaci užitku. Management bank je odměňován ročními prémiemi založenými na hospodářských výsledcích banky. Tzn jeho zájem je maximalizovat krátkodobě bankovní zisk. Za tím účelem systematicky podceňuje riziko. Pak jsou tu politici, kteří plánují na jedno volební období. Jejich cílem je, aby během čtyř let nemuseli zvyšovat daně a mohli zvyšovat výdaje - bankovní úvěry na předimenzovanou výstavbu se jim hodí, protože to přináší spoustu peněz do statní pokladny a pravděpodobnost, že to budou oni, kdo ponese důsledky podcenění rizika je malá. Na spodním patře pyramidy stojí volič, který by měl mít dlouhodobou preferenci, ale nemá dostatek informací o riziku a na druhé straně z rostoucí ekonomiky také benefituje. To bysme měli španělský a irský problém, který je založený primárně na bankovním sektoru. Pak tu máme Řecko, kde je základní problém v systematickém rozkrádání státu a falšování statistik o ekonomických výsledcích a zadlužení. (Mimochodem to je i český případ.) To je důvod odlišného přístupu eurozóny k Řecku a k ostatním státům. Zatímco ostatní dostali bailout vcelku jednoduše, u Řecka probíhá vyjednávání o každé tranši. Tvrdý přístup je tu na místě. Možná je to nefér, ale jinudy cesta nevede. U ostatních zemí eurozóna nepostupuje zdaleka tak tvrdě. Španělský deficit 8,5% HDP za rok 2011 ukazuje, že to s úsporami nebylo až tak horké. (Prachy do bankovního sektoru začalo Španělsko lít až letos.)Portugalsko je směs Řecka a Irska - riziko podceňoval systematicky jak stát, tak bankovní sektor. Nedomnívám se, že by situace v jižních státech eurozóny byla tak dramatická, že by hrozila revolucí. Ostatně řecké volby ukázaly, že i v situaci drsných škrtů může vzniknout koalice, která prosazuje další škrty. Politici v jihoevropských zemích si moc dobře uvědomují, že hlavním držitelem jejich dluhopisů jsou vlastní banky. Bankrot Španělska by znamenal bankrot španělského bankovního sektoru a tím by španělé přišli o všechny úspory - to by pak nepochybně znamenalo revoluci. A jediný, kdo dokáže této situaci zabránit je ECB a EFSF. Dalo by se oponovat, že bankrot španělského sektoru by měl tvrdý dopad na celoevropský bankovní sektor, ale ten by ECB určitě dokázala zmírnit nějakým nouzovým opatřením. Tzn. Španělsko má trochu horší vyjednávací pozici. Ad Řecko počítám, že ho EU dokope k dalším úsporám až na vyrovnaný rozpočet, pak donutí banky, aby mu odpustily většinu dluhů výměnou za to, že dostanou od ECB garanci levných úvěrů pro udržení likvidity. Ad Irsko - tam se bude nějakou dobu trvat, než se dají dohromady, ale vzhledem k jejich výběru korporátních daní se z toho dostanou asi jako první. Ad Portugalsko - tam hrozí zopakování řeckého scénáře. Ad Španělsko a Itálie - tenhle problém se bude snažit eurozńa odsouvat co to půjde. Očekávám rostoucí zadlužení, růst úroků na dluhopisech a dramatizaci situace - především ve Španělsku. To by mohlo v horizontu dvou let přenést Francii ze strany věřitele na stranu dlužníka. Těžko říct, co by takové přeskupení sil znamenalo pro směřování eurozóny. Mohly by přijít eurobondy nebo politika kvantitativního uvolňování ze strany ECB. Na zvýšení inflace by pak tratilo nejvíc Německo, takže lze předpokládat, že se Německo bude snažit udržet Francii na své straně co nejdéle to půjde..
0/0
21.11.2012 16:47
Foto

Hassen Blasques

Nakolik je to univerzálně
Nakolik je to univerzálně použitelné?Pointa je, že dobře skladovatelná, přenosná enegie je přímo ideálním univerzálním aktivem, tedy měnou. Narozdíl od většiny měn v historii má univerzální a měřitelnou užitečnost sama o sobě. Od ní se pak mohou odvíjet ceny ostatních statků. Kdybych měl na účtu místo korun kilowatthodiny, které si buď stáhnu ze sítě přímo do spotřebiče nebo jimi zaplatím cokoli jiného, tak to docela dává smysl.A navíc enegrii si může vytvářet prakticky kdokoli (asi jako kdysi teoreticky rýžovat zlato). Ať už tou fotovoltaikou nebo v extrémním případě na rotopedu. Místo dolů a bank by byly elektrárny a finance by byly přímo a přirozeně propojené s reálnou ekonomikou.Máte k tomu jako odborník nějaké kritické postřehy? Chci tuhle myšlenku zakomponovat do diplomové práce.
0/0
21.11.2012 12:39
Foto

To myslíte vážně? Zkuste
To myslíte vážně? Zkuste místo žvanění nesmyslů  chvíli na tom rotopedu šlapat a pohánět jím například pračku. Případně byste se mohl místo pokusů o nepoužitelné diplomové práce vrátit na základní školu kde vás naučí sčítat a odečítat.  Mimochodem vy jste dokonalý příklad toho, že dneska na VŠ může opravdu takřka každý.
0/0
21.11.2012 20:50
Foto

Stanislav Mikeska

vyroba, jímání, stlačování a
vyroba, jímání, stlačování a skladování vodíku je běžná technologie, použití v palivových článcích je už také vyřešeno viz vodikový autobus v Neratovicich, u metanu je to podobné včetně zkapal%nování a distribuce se snadno napojitelná na současné technilogie a použití
0/0
21.11.2012 20:54
Foto

Stanislav Mikeska

Jsem elektrochemik obor
Jsem elektrochemik obor energetika, dnes majetkovy poradce pro Bank du Lux a RB Liechtestein. energie se da skladovat několika zpusoby, ten nejelegantnejsi je vodik nebo metan. Vodik elektrolyzou napr. z fotovoltaiky nebo nasledne vodik + CO2 = metan 
0/0
21.11.2012 12:21
Foto

Stanislav Mikeska

. Fondové důchodové systémy
. Fondové důchodové systémy jsou ekonomickým nesmyslem už jen proto, že neexistuje žádné investiční schéma, které by zajistilo, že průměrný fond bude na výstupu schopen krýt náklady rostoucí o oněch 7 – 10% ročně, přičemž z hlediska klienta, který začne „investovat“ v 25 letech, do důchodu odejde v 65-70 a dožije se 85-100 let, bude muset být fond stabilně výnosný po dobu minimálně 60 let! Investice do veřejných dluhopisů takový výnos nemají, navíc se jejich kupóny platí z daní, čili jde „jen“ o přesunutí těchto peněz z průběžného systému do zisků fondů, navíc doporučení investovat do veřejných dluhopisů je zcela neslučitelné s hlavním cílem, kterého hlasatelé rozpočtové odpovědnosti chtějí (velmi správně!) dosáhnout, u nás již v roce 2016: vyrovnané rozpočty likvidují potřebu veřejné dluhopisy vydávat, takže tento investiční nástroj pak zmizí, jak říkal bolševik, jako třída – přesto se tento evidentní nesmysl opakovaně a renomovaně objevuje, např. v čerstvých závěrech PESu (tzv.Bezděkova komise). Pokud jde o investice na běžných finančních trzích, pak očekávání trvalých výnosů v požadované výši jsou už nepochybně zcela nesmyslná, navíc v situaci, kdy protagonisté chtějí, aby šlo o řešení celosvětová a zde celoplošná (takto získané gigantické prostředky by vůbec nebylo kam investovat, navíc měly-li by trvale vytvářet potřebné výnosy – už dnes mají fondy problém, kam s daleko méně penězi, a to při měkčích požadavcích na výnosy, přičemž stále hlavně kupují ty rozpočtově neodpovědné státní a jiné podobné dluhopisy).Snahy posouvat věk pro odchod do důchodu nepochybně výrazně prohloubí problém zaměstnávání mladých: už dnes je v EU bez práce 21% mladých do 25 let, ve Španělsku 40%. Je třeba zabránit, aby fiskál deformoval budoucnost ve jménu primi-tivních výpočtů od zeleného stolu, které sice slibují zvýšit daňové výnosy a snížit náklady, avšak v praxi budou tyto „úspě-chy“ nejvýš krátkodobé, pak odezní a k přetrvávajícím deficitům navíc přibude deformace pracovního trhu.Jistě, dobrovolně ať každý pracuje třeba do stovky, kupuje nemovitosti, známky či obrazy, případně fondově investuje, ale měla by to být čistě jeho soukromá věc, stát jej nesmí nutit, ale také nesmí za takové počínání přebírat žádné záruky. P.s. Kdo si odepsal recke statni dluhy??? recke fondy........
0/0
21.11.2012 11:51
Foto

Stanislav Mikeska

P.S zabu na prameni hledejte
P.S zabu na prameni hledejte ve vlastnicich  FEDu
0/0
21.11.2012 11:46
Foto

Hassen Blasques

V reálné ekonomice je peněz
V reálné ekonomice je peněz málo, jelikož každá nová emise okamžitě skončí ve virtálním kasinu, kde investoři čekají jinak vysoce nepravděpodobné zhodnocení 10% ročně. Pokud se smíříme s pokračující existencí fiat money (což ale osobně nehodlám), tak musíme regulovat spekulaci, na což je i legislativa, ale je porušována v neuvěřitelném rozsahu - Max Keiser o tom má na RT celý pořad.Vlády v EU skutečně peníze z ekonomik stahují, ale formou DPH, tím pádem místo aby to vedlo se splasknutí bubliny nahoře na obláčku, vede to k úpadku. Logické a historií mnohokrát ověřené řešení by bylo smazat veškeré dluhy a nechat systém fungovat dalších 30 let. Ale to je kvůli FEDu, IMF, City, JMP, GS, Bundesbank apod. podobně. Doplňte mi, prosím, technické vzdělání - jak lze skladovat energie? Nemyslíme předpokládám suroviny, ze kterých se vyrábí, ani elektrické baterie?
0/0
21.11.2012 12:08
Foto

Stanislav Mikeska

existuji dva problemy. 1/
existuji dva problemy. 1/ penize se staly zbozim !!!! A centralni banka nevykonava funkci narodohospodare!!! Jeji povinnosti je hlidat hodnotu smeny a mnozstvi objemu penez, ale v tomto si muze pomoci ztahovanim penez z obehu, cot v soucasne dobe by vyloalo stagflaci!
0/0
21.11.2012 11:45
Foto

Stanislav Mikeska

:-D už to máme v krvi.....
:-D už to máme v krvi.....
0/0
21.11.2012 11:43
Foto

Stanislav Mikeska

Jistě, teoreticky lze daně
Jistě, teoreticky lze daně exponenciálně navyšovat, ale naštěstí je zde vcelku shoda, že by to nefungo-valo, bohužel se objevují snahy převést problém do schémat fondových či pojišťovacích, snahy v lep-ším případě ekonomicky naprosto naivní, v horším bezostyšně loupeživé, vždy však nesmírně nebez-pečné. Aktéři těchto snah buď nevědí nebo záměrně zamlčují, že fondy a pojištění jsou jen technicky jinou, vesměs však zprivatizovanou verzí systémů daňových, které platby daní nahrazují, buď zcela nebo zčásti, platbami klientských příspěvků fondům či pojišťovnám, přičemž je ryzím ekonomickým nesmyslem očekávat, že někdo najde tak zázračné investiční schéma, které celosvětově a trvale zajistí takové zisky, že fondy či pojišťovny z nich dokáží vždy, všude a trvale po dlouhá desetiletí krýt expo-nenciální nárůst výdajů. 
0/0
21.11.2012 11:07
Foto

Hassen Blasques

To schéma má dokonce jméno -
To schéma má dokonce jméno - Ponziho schéma. Češi říkají letadlo... koukám, že totéž zatím napsal pan Mikeska :)
0/0
21.11.2012 11:27
Foto

Stanislav Mikeska

VYTESAT DO KAMENE
 VYTESAT DO KAMENE !!Podtrhněme co nejvíce, že pro Ekonomiku daní je současný  problém principiálně neřešitelný. Tato Ekonomika totiž až dosud fungovala na stejném základě jako spekulativní hry na bázi Ponziho schématu (u nás se vžil termín letadlo): do pyramidy příjmů vstupovalo na její bázi stále více subjektů se stále se navyšujícími platbami, ať již daní či do fondů, zatímco výdajové potřeby na špici pyramidy nebyly závratné - lidé v průměru umírali brzy, zdravotní péče nebyla zdaleka tak nákladná jako nyní, sociální péče prakticky neexistovala. To se ovšem nyní naprosto a zásadně mění, pyramida se překlápí, příjmy stále více klesají, zatímco výdaje exponenciálně rostou: situace Ponziho schémat je těsně před krachem.P.S.  žádně škrty, žádný tisk dalších a dalších peněz nemůže vyřešit systémové chyby v Ekonomice daní!
0/0
21.11.2012 11:06
Foto

Stanislav Mikeska

Reseni existuje jiz nekolik
Reseni existuje jiz nekolik let!Clanek odhaluje autorovo absolutni nepochopeni fungovani ekonomiky a komicky svaluje vinu na jakesi selhani trhu a statu", Je faktem, ze ve financim svete a politice existuje mnoho memravneho. Ale predstava, jak je uvedena, je naivni, protoze nenabizi zadnou realnou vizi (natoz scenar), jak ji pouzit, ani jak by mela fungovat. Zadluzeni vlad nevznika vinou "zleho trhu" a neschopnych ministru financi a politiku, ale zcela prirozene vyplyva z ekonomickych vztahu daneho ekonomickeho systemu (statu) v komplexnim smyslu, t.j. systemu ekonomiky vcetne prislusne demografie, legislativy, urovne technologie, zdravotni pece, zivotniho prostredi atd.. Zmeny, k nimz objektivne ve svete doslo behem posledniho stoleti, byly tak zasadni, ze je existujici ekonomicke paradigma von Bismarcka (v Evrope) a Hamiltona (v USA) jiz nedokaze absorbovat a vybratelne dane potrebne naklady nestaci pokryt. Proto staty upadaji do dluhu a nemaji nadeji se z nich vymanit bez kvalitativni zmeny. Protoze kvalitativni zmenu demografie lze dosahnout v podstate jedine valkou, kvalitativni zmenu vyvoje (technologie, vedy, delky zivota atd.) rizenim zamerne dosahnout nelze, zbyva jedina moznost, zmenit legislativu, t.j. existujici ekonomicke paradigma. Tohoto genialniho objevu, ktery se zcela jiste docka Nobelovy ceny, jiz lidstvo dosahlo pred nekolika lety a jeho autori Dymacek - Dymackova ho nazvali P3M (Paradigma 3. milenia). Popularne se da oznacit jako EKONOMIKA BEZ DANI. Nove paradigma bylo poprve oficialne predstaveno v Zeneve na zasedani jedne z Expertnich skupin Ekonomicke komise OSN pro Evropu a na jinych forech vcetne CR, ale doposud se neprosadilo. Ptate se jiste, proc. Zde jsou duvody (zjednodusene):A) Je natolik revolucni, ze jej ani ekonomicti experti nedokazou pochopit (jen maloktery to ale prizna)B) Je proti soucasnym zajmum financnich elitC) Je proti pohodli politickych a odborarskych bossuD) Je proti ekonomickym (kriminalnim) zajmum nekterych politickych a odborarskych kruhuE) Je proti zajmum stabilnich mocenskych elit, jejichz system profitu by zmenilo (kazda zmena je riziko) a nektere zisky odstrihlo. Na druhe strane jsou s nim spojeny objektivne existujici kvalitativni vyhody a prinosy, ktere by vytvorilo (zjednodusene):a) Jeho spravnost je matematicky dokazanab) Existuje scenar jeho okamziteho zavedeni v CR s dokoncemim behem nekolika letc) Vyrazne by zvysilo zivotni uroven obcanu CRd) Poskytlo by dostatek financi na cely verejny sektor (vzdelani, zdravotnictvi, obrana, bezpecnost, komunikace, doprava, duchody, socialnipomoc...)e) Podstatne by akcelerovalo rozvoj soukrome vyrobni sfery a sluzebf) Odstranilo by vetsinu nezadoucich ekonomickych jevu (ekonomicka kriminalita)g) Zlepsilo by peci o zivotni prostredih) Zlepsilo by socialni oblast (v sirsich souvislostech, t.j. vc. mezilidskych vztahu)i) Zpusobilo by navrat vetsiny firem z danovych rajuj) Oddluzilo by CR behem nekolika (jednotek) let.k) atd. atd. Vsechny ceske parlamentni strany a vsichni vyznamni politici jsou o P3M informovani, ale vsichni do jednoho zajmy obcanu a CR ignoruji, zrejme z vyse uvedenych duvodu. Dokud se kvalitativni transformace a odkriminalizovani statu neujmou ve svem zajmu sami obcane, k zadne zmene pravdepodobne nedojde.
0/0
21.11.2012 7:45
Foto

Hassen Blasques

Je to hodně zajímavé. Sám se
Je to hodně zajímavé. Sám se těmito tématy intenzivně zaobírám, o P3M jsem kupodivu zatím neslyšel.Po pročtení shrnutí mi ale připadá, že se Dymáčkovi příliš nezabývají podstatou peněz, vůbec se nezaobírají kvantitativní rovnicí peněz a především staví mylný předpoklad, že transakce které probíhají mezi veřejnou sférou a podnikatelskou sférou jsou v rovnováze. Navíc kompletně opomíjí stranu poptávky a soustředí se pouze na stranu nabídky.Pletu se?Každopádně mnoho úvah pokládám za relevantní a zejména co se týče daní,  sám navrhuji v diplomové práci odstranění daní - musí to být ale doprovázeno redefinicí toho, čemu říkáme měna. A to nejenom účetně a vytvořením další banky, ale přímo z podstaty věci. Článek pana autora je pojat spíše politicky, než ekononomicky, a připadá mi velmi dobrý.
0/0
21.11.2012 9:49
Foto

Stanislav Mikeska

Bohužel se pletete, vztahy
Bohužel se pletete, vztahy mezi veřejnou složkou a trhem jsou ne v roznovaze, ale v tržnim vztahu. Kvantita peněz je zaležitost centralni banky vs. služby a zboži. Kdysi tomu tak  i bylo.P3M  řeíší jen n cash flow narodni ekonomiky a nabizi řešení za Ponziho system.Globalizace způsobila masivní růst ekonomiky řady zemí donedávna řazených mezi rozvíjející se, na prvém místě Číny. Intenzivně akceleruje přesun reálné ekonomiky ze zemí dosud označovaných jako vyspělé a dramaticky padá jejich konkurenceschopnost. Narůstá potřeba surovin a vyostřují se problé-my spojené s životním prostředím. Demografický vývoj způsobuje exponenciální nárůst výdajů na so-ciální výdaje v zemích, které označujeme jako vyspělé, přičemž souběžně klesají příjmy těch institucí, veřejných i soukromých, které jsou za platby těchto výdajů odpovědny: příčinou poklesu těchto příjmů je jak demografický vývoj, tak i odliv reálné ekonomiky. Důsledkem jsou obrovské a nadále rychle narůstající deficity veřejných financí, jakož i obdobné problémy penzijních a jiných fondů. Stěží potě-ší, že tyto akutní problémy jsou téměř ničím ve srovnání s tím, co čeká v otázkách sociální péče Čínu, ještě více Indii a další podobné země. Další údery přicházejí již nyní v důsledku intenzifikujícího se nahrazování lidské práce technologiemi a tyto údery budou sílit, především v zemích populačně boha-tých. Svérázným problémem jsou finanční trhy a finanční instituce vůbec, především proto, že míra je-jich odtržení od reálné ekonomiky již dávno přesáhla únosné meze.Jednoduše řečeno, současně tištění peněz je jako přilévání oleje do ohněJak ukazuje tento stručný a zdaleka ne úplný výčet, změny vyvolané Procesem jsou hluboké, a nejen to, postupují nesmírně rychle. Nepřekvapuje tudíž, že máme problém se s nimi náležitě vyrovnat a už vůbec by nemělo překvapit, že takové vyrovnání nepůjde stávajícími metodami, rozhodně ne prostřed-nictvím stávající Ekonomiky daní. Staré přístupy nestačí, obrazně řečeno, návody k řešení nelze hledat ani u Karla Marxe, ani u Friedricha von Hayeka, nutná je cesta vskutku třetí: Ekonomika bez daní, Ekonomika Paradigmatu třetího milénia, krátce P3M.
0/0
21.11.2012 10:54
Foto

Hassen Blasques

Chápu, o čem mluvíte a
Chápu, o čem mluvíte a souhlasím. Nicméně kvantitativní rovnice peněz počítá s množství peněz v celé ekonomice, nesouvisí to s centrálním bankovnictvím. Tenhle problém zaznamenávaly ekonomiky ještě před vznikem centrálního bankovnictví. Projevoval se inflací. V dnešní době pokročilého systému fiat money se projevuje spíše naopak převisem nabídky nad poptávkou, což vede k nezaměstnanosti, druhotné platební neschopnosti, plným skladům, omezování výroby a paradoxně chudobě.Ve zkratce řečeno, peníze musí z ekonomiky nějakým způsobem i odtékat (časem, teď jich je v reálné ekonomice naopak málo). Dnes se to řeší dluhy a daněmi (jiný význam daně nemají, z hlediska přerozdělování jsou zbytečné, to je v P3M dobře vysvětleno). Z čehož dluhy jsou imho větší problém než samotné daně, protože vytvářejí podklad pro neofeudalismus a navíc jsou právě podstatou toho letadla.Každopádně tvrdím, že peníze, které sami o sobě nemají žádnou hodnotu, vykonávají příliš mnoho funkcí (oběživo, ukazatel hodnot, nástroj přerozdělování, představitel úspor, dokonce investiční prostředek). Tyto funkce je třeba rozdělit a nahradit jednak soukromými penězi (tady se velmi shodnu právě s F.Hayekem a navíc se to aktuálně i děje), investicemi do reálných statků a reálných uchovatelů hodnoty (ať už jsou to stroje, výpočetní kapacita, energie -kdyby šla skladovat-, možná tradičně kovy) a především nově definovanými penězi inspirovanými koloběhem vody (tedy digitálními penězi na individuálních nebankovních účtech, které se postupně samovolně vypařují). To jednak nedemotivuje od ekonomické aktivity (jako daně), jednak to k ní přímo stimuluje. V takových penězích lze funkčně rozdělovat i základní příjem, který se jeví jako stále nutnější, a to aniž by se na to musel někdo ''skládat''. Ve skutečnosti se obyvatelstvo formou daní reálně podílelo na fungování státu naposledy, když se tyto daně platily v obilí...
0/0
21.11.2012 11:43