Diskuse k článku

Vlastníků Westinghouse bude víc. Záleží na tom?

Japonská Toshiba prodává podíl ve firmě usilující o dostavbu Temelína. Chce si ale udržet kontrolní podíl, jaderná energetika ji dál zajímá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 1.1.2013 22:34

Výhodnost JE Temelín 3,4

Nejprve si nastavme tři hlavní aspekty :1 ekonomický benefit2 energetická bezpečnost  ( nezávislost na dovozu energet. zdrojů )3 ekologický benefitSnadno lze usoudit, že hlediska 2 a 3  nové bloky JETE splňují.Hledisko 1 nelze posoudit jinak než z širšího pohledu - vývoje v budoucích cca 60-ti let, což je deklarovaná životnost JE generace III.Jako hlavní argumenty pro elekto-energetiku na jaderném základě uvádím:Nezávislost státu na NG, resp. LNG, výstavba s uplatněním domácích materiálových, technických zdrojů. Růst a rozvoj lidského potenciálu,  následné poskytování know-how pro státy s podobnou strategií, které nemají možnost využití břidlicových plynů, přístup k moři, zdroje ropy.  V oblasti využívání  jaderné energie musíme v ČR dokázat nastavit a udržet přijatelné podmínky pro zákazníky, tak aby klesal zájem  o konkurenční zdroj - zemní plyn.Výše uvedeným bych chtěl naznačit, že to nejpodstatnější spočívá v rozhodnutí zahájení výstavby v nejbližších letech  a nebo postupného posouvání a odklánění termínů výstavby nového jaderného zdroje.  Energetika v EU podléhá v současnosti rychlým a nepředvídaným změnám, na kterých nelze zakládat klíčová rozhodnutí budoucí energetické strategie.  
Josef Novak 2.1.2013 8:37

A to je PR od CEZu??

A to je PR od CEZu??
Křivan 30.12.2012 13:25

výhody amerických reaktorů?

Možná, že jsem méně chápavý, ale nepostřehl jsem tu výhodu amerických reaktorů, spíš vidím jen problémy. Co Toshiba doma nesmí ve světě může. Firma se stále se měnící strukturou vlastníků znamená stále se měnící strategické zaměření firmy. Kdo prodává minoritu, může prodat i majoritu. Na možné čínské zájmy jsem již upozorňoval, má to svojí logiku. Jinak každá nová informace pro nás laiky dobrá.
Josef Novak 31.12.2012 9:32

co je to vlastně výhoda v JE

co je to vlastně výhoda v JE ???
Josef Novak 30.12.2012 9:46

Je uplne jedno kdo chce

Je uplne jedno kdo chce stavet JE. Jde v podstate o to, ze JE je zbytecny a drahy zdroj energie s moznym absolutnim nebezpecim v pripade havarie!! ZA penize co bude stat pripadna dostavba JE Temelin cca 500 miliard Kc se da postavit fotovoltaicky system o vykonu cca 12000 MWh a to by znamenalo umosteni vlastniho nezavisleho zdroje na strechu cca 2 000 000 domacnosti ...........Jde o to komu ma potencionalni energeticky zdroj slouzit!!!
K. Vyšata 30.12.2012 16:59

Dobry den pane Novák,

dovoluji si Vás požádat zda byste mi mohl poskytnout bližší informace (cena zařízení, montáž, celková návratnost vynaložených prostředků při úspoře nepoužívání odběru od stávajících výrobců) o Vašem systému který jste si,  vzhledem k Vašemu vyjádření výše, určitě za své nainstaloval. Mám upřímný zájem se k Vám připojit a svojí soukromou investicí odradit ČEZ od zbytečného vyhození cca 500 miliard Kč na rozšíření JETE.  Když nás bude takových obětavých investorů vlastních úspor 2 000 000 domácností, bude vyhráno. CEZ by mohl uspořené miliardy přesunout ve formě divident do státního rozpočtu a stát by za to mohl postavit obrovské množství třeba zařízení pro staré lidi.
Josef Novak 31.12.2012 8:45

Sice citim ironii a aroganci

Sice citim ironii a aroganci z Vaseho prispevku, ale budiz. Instalace meho ostrovniho systemu stalo celkem 368000 Kč vcetne baterii a má výkon 7,2 kWp. Za rok 2012 system vyrobil 7488 kWh . Celou vyrobenou energii spotřebuji pro svuj provoz. Jako zalohovy system mam 3,5 kW generator  /12000 Kc/ na plyn a plynovy kotel na topeni. Jelikoz jsem platil celkem CEZu 5,2 Kč / kWh i s poplatky, danemi a prispevky  , tak v tomto pripade  se jedna o prijem 38976,- Kc rocne , ktere jsem neplatil dodavatelum elektriny. Takze ma investice vynasi vice jak 10% p.a. a to je zcela lepsi nez Kalouskovi dluhopisy! A s ohledem na dostavbu Temelina kdy se elektrina bude zdrazovat tempem vice jak 11% rocne, se tato investice zcela bude i nadale vyplacet. P.S. jeste poznamka, uz mam rozpracovany Savoniuv rotor o vykonu 5 kW, takze i do budoucna ma rezervu k pokryti vyssi spotreby
K. Vyšata 31.12.2012 9:44

Díky za upřesnění,

pokud jste cítil ironii a aroganci, tak to bylo asi tím, že Váš příspěvek opravdu připomínal plácnutí do vody odpůrce JETE. Chce to napřed napsat výše uvedené konkrétní argumenty a teprve potom kritizovat připravovanou dostavbu. Jestliže nejste napojen na současné výrobce a nepobíráte dotace, tak když započítám odhadem amortizaci zařízení, náklady na obsluhu a údržbu, je výnos tak kolem 7%. Neberte to jako kritiku Vaší investice, jak jste správně uvedl, cena el. neustále stoupá a tím se investice jeví jako návratná. Já mám jiný spůsob investování, uvedu příklad: Za Vaší uváděnou investici 368000 Kč jsem nakoupil akcie ČEZu, výnosnost po zdanění dividend se pohybuje kolem kolem 6% , cca 21000,- Kč ročně. Výnos z dividend jsem investoval do výměny oken, čímž se mi snížily náklady na topení, další na řadě bude zateplení. Váš projekt má nepochybně jednu opravdu zásadní a neocenitelnou výhodu, nezávislost na následcích případných kolapsů energetické soustavy. To cením.  Proč jsem se tak zeširoka rozepsal, jsem přesvědčen, že investice jak Vaše tak moje má stejný výsledek, šetříme oba životní prostředí, vy vlastní výrobou a já investicí do zatím nejekologičtějšího způsobu výroby elektřiny.
Josef Novak 1.1.2013 9:15

To ze jsem kritizoval JE jako

To ze jsem kritizoval JE jako drahy a zbytecny zdroj se projevuje na celem svete. Konzervuje vysokou cenu elektriny a v pripade havarie ji spolecnost zaplati tak draze, ze kdyby se pytlovalo slunecni svetlo, je to lacinejsi....., ale jinak i vase investice ma svou logiku. poouze do doby pokud to nedopadne jako v Nemecku, potom akcie JE az tak moc neponesou...P.S upresnete prosim poznamku o nejekologictejsim  zpusobu vyroby!?
Křivan 31.12.2012 15:44

Váš přístup se jeví jako

Váš přístup se jeví jako racoinální, hlavně ta nezávistlost na monopolech. Pro upřesnění, kolik let cca mají vydržet baterie a na kolik přijdou nové? Modlete se ať nikoho nenapadne takto vyráběnou energii zdanit.K JE jen krátce. Pokud stát úplně nezblbne mohl by to být dobrý zdroj příjmů v době, které se již nejspíš nedožiji.PF 2013
Josef Novak 1.1.2013 9:14

Podle vyrobce maji baterie

Podle vyrobce maji baterie zivotnost 3500 nabijecich cyklu, to je asi 15 let a baterky jsem kupival za 30 Kc/Ah
30.12.2012 17:10

Žvaníte naprosté nesmysly,

a usvědčujete se z toho, že hlavu máte zadělanou zelenou ideologií.