Diskuse k článku

Vládnout si neumíme. Evropo, vrať se!

Stvořili jsme ústavní systém, který by jinde při určité vyspělosti společnosti mohl fungovat, ale pro nás je prokazatelně nedostatečný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Jak to vidím.
Názor pana B. Studýnky na nerovnováhu tří "mocí" je ještě příliš přátelský. Skutečnost je mnohem horší. Jinak ale správnou připomínkou.
0/0
21.1.2013 9:39
Foto

Ceska Pozice

re: Nekolik dotazu autorovi
Ano, vetsina obcanu prokazuje naprostou neschopnost dodrzovat pravo a moralku. Nerikejte, ze nevite o zlodejinach, ktere zacinaji na te nejnizsi urovni, nedodrzovani zakladnich pravidel (silnicni zakon atd). Myslite, ze cerne skladky, obejiti lepsiho auta hrebikem, parkovani luxusnich aut na mistech pro invalidy, brani socialnich davek temi, kdo to nepotrebuji, falsovani pritomnosti na pracovisti, brani a davani uplatku, neodvadeni poctive prace, nedodrzovani smluv a neplneni zavazku  a stovky dalsich krivaren za cechacky delaji prislusnici cizich mocnosti? Nebo snad EU? Nebo snad chcete rict, ze ze zlodejskeho, zbabeleho a bezpaterniho obyvatelstva voli zlodejske, zbabele a bezpaterni politiky jiz desitky let nekdo jiny nez cechacci? V clanku naprosto spravne zaznelo-dochazi k trvale emigraci elit. Tu tupou masu opravdu nejde presvedcit k jinym hodnotam a k jinemu pristupu k zivotu. Cechacci v minulosti fungovali jenom kdyz jm vladli Nemci nebo Zide. Staci se podivat do historie a do soucasnosti, vsechny slovanske narody maji velmi silnou balkanskou kulturu.Ovsem je pravdou, ze Evropa s vyjimkou nekolika statu je ve stejne situaci  jako byla Rimska rise tesne pred svym zanikem a i USA rezignovaly na vsechny principy, na kterych vznikly. USA se milovymi kroky blizi svemu padu a to jak ekonomicke,mu, politickemu, tak i mocenskemu. Bila rasa, ktera byla velmi silnym pokroku v uplynulych 300 letech pomerne dost zdegenerovala, takze prichazi zmena, ktera nas bude bolet a boli, ale stejne jako Rimane nezvratili svuj osud, nezvrati ho ani bila rasa. Ale tak to funguje na Zemi uz desitky milionu let, jeden zivocisny druh/rasa je porazen(a) jinymi.  
0/0
21.1.2013 7:22
Foto

Ctirad Bednář

Jestliže něco neumím, tak se to naučím.
Tak má hovořit muž, nikoliv se vzdávat „vlády věcí svých“, o kterou generace předků usilovaly. Sotva se ovšem lze naučit vládnutí tím, že odevzdáme svou suverenitu, a ještě ke všemu tomu, kdo vládne zcela stupidně. Dnešní Evropská unie, založená na nedemokratických principech a neomarxistické ideologii (nikým nevolení komisaři diktují národním státům své sociálně-inženýrské fantasmagorie)  je všechno možné, jen ne vzorem dobré vlády.Článek je napsaný v malomyslném, devótním duchu, připomínajícím poníženectví devadesáti devíti pragováků zvoucích sovětská okupační vojska v osmašedesátém nebo vzývání sjednocené Evropy národním zrádcem Emanuelem Moravcem v době německé okupace („Národ byl churavý. Jako s nemocným muselo se s ním zacházet…“ ).PS.Zrovna jsem si přečetl zprávu:Výbor pro ženská práva a pohlavní rovnost Evropského parlamentu připravil zprávu, která vyzývá k zákazu všech knih, které ukazují tradiční rodinu, kde je otec živitel a matka se stará o děti, ve všech školách a střediscích denní péče v Evropě. Autoři zprávy silně doporučují neodkladná legislativní opatření v oblasti dětské literatury. Obzvláště doporučují zavedení politiky „rovnosti všech sociálních sektorů“. Příkladem alternativní dětské literatury je kniha „Král a král“, s líbajícími se muži na obálce. Podle zprávy to pomůže dětem učit se o „skutečné sexuální diverzitě společnosti“. Zpráva Evropského parlamentu také trvala na tom, že „homosexualita by se měla vyučovat ve školkách jako forma zkušenosti a znalosti“. Podle nich to rozšíří koncept „pohlavní identity“ u dětí. „Sexuální diverzita by měla být dětem zjevná. Děti potřebují vědět, že je to normální, když jsou vaši rodiče teplouši nebo lesby.“To jste nám ale vybral budoucnost, pane Studýnko. Děkuji nechci.
0/0
20.1.2013 15:06
Foto

Několik dotazů autorovi
Kdo z nás si neumí vládnout? Občané, kteří respektují zásady parlamentní demokracie a očekávají, že se jejich zastupitelé budou chovat odpovědně? Mají snad občané brát útokem parlament vždy, když se jim něco nelíbí? Ano, ta doba, kdy se pravděpodobně chuť k násilné obraně před státem znásilňovaných občanů radikálně zvýší, se radikálně blíží. Ale občané ČR se zatím projevili daleko zodpovědněji než ti, kterým spadla před nějakými dvaceti lety moc do klína.Kdo si jako představujete, že nám má vládnout? Barosso, Schulz, Merkel ... ? Ti, kteří Evropu přes EU přivedli do totálního kolapsu?Přečetl jsem si článek, který se tváří velmi intelektuálně "na výši". Trošku encyklopedické kaše a idiotský závěr.Musel jsem se podívat na životopis autora. Jenom připomenu, že po sundání dvojčat v NY se po celém světě začal boj proti terorizmu, jelikož občané světa si neumí vládnout a on už to někdo za ně zařídí. Čím to, že se tak málo mluví o tom, jak blízko k celé té trapárně se sundáním dvojčat měla jistá Deutsche Bank?
0/0
19.1.2013 18:33
Foto

S80u66p95r84a74b75o97l31a56k 89Z 15B63o26l42e84s68t22i 7375297945583

Boze dekuji
Vidim, ze nejen moje zoufalost dosahla asi maxima.I kdyz sam by se stim rad popral (autor) tak nemuze napric spolecnosti najit shodu to je i muj pripad a i kdyz ano tak kdo je kompetentni po novem obcanskem puci rozhodovat o tom co je spravne a spatne?Jak znova nastavit zakony?A logicky se dostava tam kam ja ano Evropo vrat se a je jedno odkud.Pokud od Ruska tak aspon budeme mit duvod bojovat za nezavislost coz se nestane, vetsina obyvatel je tak apaticka k deni ze je to jedno.A ze zapadu? Uz to jistou formou je jsme otrokarsky stat pracovni sily evropy. Myslim, ze kdybysme politicky spadli pod Berlin bylo by to jen formalni dovrseni jiz existujicich obchodnich vztahu...At tak ci tak alespon zmizi tato politicka reprezentace a nahradi ji snad uplne cizi lide, protoze lide si potrebujou uvedomit, co to znamena nemoct si delat temer nic.Na zaver se omlouvam za svuj pravopis, ktery jiz delsi dobou deformovan soucasnym zamestnanim.
0/0
19.1.2013 16:55
Foto

Vlkodlac

Článek je nevyrovnaný.
Po vynikajícím začátku, se kterým se mohu naprosto ztotožnit, nacházím v polovině z ničeho nic nezdůvodněnou a v podstatě předchozímu odporující větu, že "Systém voleb do Poslanecké sněmovny poměrným zastoupením stran generuje invalidní zákonodárnou moc..." (zbytek věty v kontextu nepovažuji za podstatný). Osobně soudím, že poměrný systém je naprosto v pořádku a odpovídající. Co v pořádku není,  je protiústavní 5% uzavírací volební klauzule, která konzervuje a zajišťuje moc stávajících nevyhovujících a opakovaně zklamávajících "elit", zamezuje změně. Většinový systém by tento nezdravý rys jen prohloubil.Poslední část (tj "co s tím") už je jen velmi povrchním nástinem "řešení". Do Evropy samozřejmě ano, ale zavírat oči před jejím nedemokratickým vedením a směřováním taky není vhodné. Chtělo by to, podle mého názoru, celoevropský "krok zpět". Potom klidně dva vpřed, až se podaří obnovit demokratické evropské instituce a ujasnit si co chceme (všichni Evropané). V dlouhodobém horizontu si umím v EU představit i Rusko. Určitě spíš, než Turecko (pokud mezitím neobnoví sekulární trend).A nakonec bych přidal ještě jeden aspekt. Ruku v ruce s Klausem nese za destrukci ideálů "vítězného listopadu" a rozvalu funkčnosti státu odpovědnost i ten, který jako hlava výkonné moci toto ze svého umělého piedestalu sledoval a de facto zaštiťoval - Havel. V tomto smyslu hodnotím jako tragický výsledek prvního kola prezidentských voleb, které, místo toho, aby přineslo změnu, přineslo jen recyklaci dinosaurů, zjednodušeně řečeno pokračování bratrské koexistence Karel Havel vs. Miloš Klaus.
0/0
19.1.2013 13:24
Foto

Starej Jakub

Umět vládnout, demokraticky, je těžké.
Mnohem těžší než umět postavit most, který nespadne. A to taky neumí každý. Po nacistickobolševické destrukci českých elit, nemáme teď v zemi nikoho, kdo by to uměl. Nikoho. Bude to trvat nejméně dvě, tři generace, než taková elita znovu vznikne.Pokud. Pokud ovšem na to budeme mít čas. A bez Evropské unie by nám ten čas dán nebyl. Ve všech jiných dobách bychom byli rychle pohlceni Ruskem nebo Německem.Je to zváštní čas oddechu.
0/0
19.1.2013 11:56
Foto

Census

Vynikající článek. Velmi
Vynikající článek. Velmi výstižně shrnuje podstatu problému. Pouze bych snad dodal, že na situaci v České republice je vidět, jak maligní může být absence morálky, a to napříč všemi vrstvami společnosti. Je samozřejmě pochopitelné, že nejzhoubněji se projevuje v případě lidí, kterým se podařilo dostat na žebříčku moci a rozhodování nejvýše. Zatím stále prezident Klaus je toho mimořádně smutným důkazem. Je to právě absence morálky, kterou nelze suplovat ani těmi nejsofistikovanějšími zákony, protože v konečném důsledku vždy záleží na postojích, rozhodování a činech odpovědných lidí.
0/0
19.1.2013 11:45
Foto

B90o76h53u57s94l37a97v 60R54u92d87o86l95f 8376438482415

Vládnout sami sobě se musíme učit
Závěr článku se mi vůbec nelíbí. Některé věci - a a mezi ně patří zejména vlastní svéprávnost - delegovat na jiné není dobré. I když jsou naše vlastní poměry katastrofální, měli bychom se s nimi poprat především sami. Jinak se nic nenaučíme a budou nám opět vládnout jiní. Možná osvíceněji než bolševik, ale není to důstojné. Měli bychom se pomalu a trpělivě učit dospělosti.
0/0
19.1.2013 8:28
Foto

Fandas

Vážený pane Bohumile J.Studýnko…
Děkuji a velmi vysoce hodnotím Váš rozbor skutečností, které ve svém článku uvádíte. Nic nebudu dodávat není co. Jensnad, že je nutno se hluboce a s pokorou zamyslet jak z té „šlamastiky“ ven, aby to netrvalo dalších (u nás snad už pověstných) 20 let. 
0/0
19.1.2013 6:25