Vytáhněte džínsky: Zlaté období graffiti se vrací!

Nesmrtelná kronikářka street artu Martha Cooperová přivezla do pražské galerie Trafačka výběr svých fotografií za posledních čtyřicet let.

foto: Česká pozice

Legendární a neméně kontroverzní americký spisovatel Hunter S. Thompson kdysi prohlásil, že graffiti je krásné; asi tak jako cihla v obličeji policajta. Americká fotografka Martha Cooperová však měla vždy blíž k výtvarnému projevu než ke stavebnímu materiálu, a proto již od sedmdesátých let minulého století dokumentuje newyorskou subkulturu kolem street artu a hip hopu.

Legendární, nesmrtelné, kouzelné, fascinující, magické – tak dnes mluví čeští „writeři“ Ash 721, Tron, Vladimir 518, Sany, Cakes a spol. o fotografiích ženy, která byla ve správný čas na správném místě. Fotografie dnes již 72leté Cooperové se staly pestrobarevnými svědky začátků městského folkloru ulice a dnes působí možná ještě silněji než před čtyřiceti lety.

Graffiti can‘t be stopped“ – a podobně se to má i s Marthou, která ve své práci neúnavně pokračuje dodnes. Aktuálně připravuje knihu, jež se věnuje graffiti a street artu v Baltimoru a publikaci zabývající se boomem graffiti v Jihoafrické republice.

Nesmrtelná kronikářka street artu přivezla do Prahy výběr svých prací za posledních čtyřicet let. Návštěvníkům je osobně představí na výstavě Martha Cooper Files (26. dubna – 17. května v Trafo Gallery) v rámci debat, projekcí a
přednášek.

Program vernisáže 26. dubna:

20.00 – Diskuze s Marthou Cooperovou, projekce jejích fotografií, autogramiáda
21:00 – Vernisáž výstavy za doprovodu DJs Lil Rowa a Rime
21:30 – Barbecue na dvoře trafačky
22:00 – Sketch battle graffiti jam o ceny

Martha Cooperová (72) se narodila v Baltimoru a na univerzitě v Oxfordu vystudovala etnologii. V 60. letech minulého století pracovala pro časopis National Geographic, později pro deník New York Post. Ke graffiti se dostala prostřednictvím fotografování dětí ulice. Náhodně se setkala s Dondim, který dodnes patří k nejvlivnějších tvůrcům graffiti. Začala dokumentovat jeho dílo a také práce dalších writerů. Z těchto snímků vznikla mimo jiné kniha Subway Art zachycující streetartovou subkulturu, kterou vydala v roce 1984 s Henry Chalfantem. Knize se přezdívá bible graffiti.

Nesmrtelná kronikářka street artu Martha Cooperová přivezla do pražské galerie Trafačka výběr svých fotografií za posledních čtyřicet let.

montgomerry . .  16:51 12.5.2013

Počet příspěvků: 3, poslední 18.4.2014 10:48 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.