Reportáž z Ukrajiny: Pět dní a pět nocí na Majdanu

Fotograf Eugen Kukla zdokumentoval pro ČESKOU POZICI dění na Ukrajině přímo v jeho centru – na Náměstí Nezávislosti.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Česká pozice

Fotograf Eugen Kukla se vypravil přímo do centra dění ukrajinské „revoluce“ – na Náměstí Nezávislosti (Majdan Nezaležnosti). V exkluzivní reportáži pro ČESKOU POZICI ukazuje jedinečné záběry z demonstrace, která v Kyjevě přes chladné počasí stále pokračuje. Ve svých fotografiích zachytil nadšení, naději, solidaritu, přátelství, ale i únavu účastníků.

Jeho komentář, který koláž fotografií doprovází, si všímá zajímavých aspektů dění v průběhu protestů. Kukla byl svědkem nadšeného přijetí českých hudebních skupin vyslaných iniciativou United Islands jako Nylon Jail, Dva a Portless, zdokumentoval návštěvu a projev Karla Schwarzenberga. „Bez informačních technologií, kterými Majdan disponuje, se mohl velmi rychle změnit v krvavý masakr,“ podotýká fotoreportér.

Vnímá podobnosti tohoto spontánního happeningu s rokem 1989 v Praze, ale i to, v čem se liší, zejména absencí jednotnosti a všemi uznávaného lídra: „Měli jsme Občanské forum a Václava Havla.“ Nebezpečí vidí Kukla nejen v násilném potlačení hnutí vyvolaném provokatéry, ale hlavně v tom, že revoluci dojdou síly a její nejednotnost ji rozmělní.

Aktuálnímu dění na Ukrajině se ČESKÁ POZICE věnovala například v těchto článcích:

Fotograf Eugen Kukla zdokumentoval pro ČESKOU POZICI dění na Ukrajině přímo v jeho centru – na Náměstí Nezávislosti.

Počet příspěvků: 2, poslední 28.4.2014 12:14 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.