Proč nelze státní dluh nikdy splatit, ani teoreticky?

Stát vydá dluhopisy, banky je koupí nebo si na ně půjčí u centrální banky a peníze jsou na světě. A aby banky nezkrachovaly, musí je někdo zachránit. Kdo asi?

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Česká pozice

Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka v demisi začal ve středu řešit návrh státního rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek je 110 miliard korun, přičemž ministr financí Jan Fischer připomněl jako jednu z podmínek nepřekročitelné výše deficitu „magické číslo tři procenta HDP“.

V této souvislosti je vhodné si připomenout, jak a kde peníze vznikají. Zakladatel serveru Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher k tomu v dalším dílu videoseriálu Bez řečí uvádí:

„Dnešní doba je dobou boje o peníze. Podstupujeme tvrdé souboje o každou korunu, doslova si vyboxováváme svoje místo na zemi. Na jedné straně je to v pořádku, bez práce přece nejsou koláče. Na straně druhé, při uvědomění si, že peníze už dávno nejsou, co bývaly, jde o Sisyfovskou snahu, kdy z definice věci vždy někdo neuspěje. Elementární logika a kupecké počty hovoří jasně – pokud je celkový dluh příliš velký, a navíc každý rok (za posledních 20 let) skončí hospodaření země v deficitu, nelze dluh nikdy splatit. O úrocích nemluvě – pokud jsou vyšší než ekonomický růst, jako že jsou, nelze dluh splatit ani teoreticky.“

Stát vydá dluhopisy, banky je koupí nebo si na ně půjčí u centrální banky a peníze jsou na světě. A aby banky nezkrachovaly, musí je někdo zachránit. Kdo asi?

Počet příspěvků: 3, poslední 18.4.2014 10:49 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.