Poháněni sluncem: Závod solárních kol bude testovat budoucnost dopravy

Na mezinárodní expediční závod z Francie do Kazachstánu vyrazí v červnu i český tým s prototypem solárních panelů českého výrobce.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Česká pozice

Start: 15. června, francouzské Chámbery. Cíl: kazašská Astana. Délka trasy: více než sedm tisíc kilometrů. Způsob dopravy: kola na solární pohon.

Takové jsou stručné parametry expedičního závodu The Sun Trip, kterého se zúčastní i český tým. Karel Šebela a Honza Galla pojedou na prototypech kol, respektive tříkolek, osazených solárními panely. Závod má prověřit nové solární technologie, které by se podle závodníků v budoucnu mohly stát běžnou součástí dopravy.

Závod bude mít expediční charakter, což znamená, že jezdci s sebou nebudou moci mít žádné doprovodné vozidlo a celých 7300 kilometrů absolvují se všemi zavazadly na tříkolkách, které vyvinuli speciálně pro tento závod čeští výrobci kol a solárních panelů. Tříkolky jsou z části poháněny lidskou silou a zčásti elektromotorem. Baterie je nabíjena ze solárních panelů, které si závodníci vezou s sebou.

Když je zataženo, nezbývá než šlapat

Oba čeští závodníci se podobných závodů zúčastnili už v minulosti, proto je pořadatelé pozvali i na letošní The Sun Trip do kazašského města Astana. „Chceme závod ujet za 40 dní, což vyjde asi na necelých 200 kilometrů denně. Kontrolní bod je v Ruské Soči, jinak si trasu volíme sami,“ svěřil své plány ČESKÉ POZICI Šebela, který zároveň kola konstruuje v uherskobrodské firmě Azub.

Kromě prestiže účastníků je to také závod konstruktérů, kteří se za pomoci nejmodernějších technologií snaží dát dohromady co nejlehčí a nejspolehlivější „vozidlo“Během slunečných dní, například v poušti, kolo jede po většinu dne téměř bez lidské pomoci, baterie pro 48voltové motory se dobíjejí průběžně a rekuperací. Pro plné nabití je třeba asi na dvě hodiny zastavit. Když je ovšem zataženo, motor funguje jen asi na třetinu výkonu. „To potom nezbývá nic jiného než šlapat, už jsme takhle jednou jeli celý týden,“ poznamenává Šebela.

V závodě se nesoutěží o žádné finanční částky, jde spíše o to dojet. Kromě prestiže účastníků je to také závod konstruktérů, kteří se za pomoci nejmodernějších technologií snaží dát dohromady co nejlehčí a nejspolehlivější „vozidlo“. Prototypy solárních panelů od firmy Solartec, použité na dobíjení kol Czech Solar Teamu, jsou zhruba čtyřikrát lehčí než běžně dostupné panely. Cílem je otestovat je během závodu i v náročných podmínkách a zvážit jejich možné další využití nejen v dopravě. Jelikož se jedná o prototypy, jsou zatím drahé. Cena solárních panelů však velmi rychle klesá.

Jeden ze závodníků, Karel Šebela, v úterý 30. dubna představil na nádvoří Národního divadla prototyp svého solárního kola veřejnosti. Touto akcí, z níž ČESKÁ POZICE pořídila videoreportáž, zahájil takzvané Evropské dny slunce, což je tradiční občanská aktivita na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie.

Snad jednou...

Účast v závodu je jednou z akcí, která má využití solární energie v Česku podporovat a ukázat, že solární energie má smysl i bez dotací. „Sluneční záření lze využívat mnoha způsoby, z nichž fotovoltaika na polích patří z hlediska vhodnosti spíše na konec seznamu. Elektřina z fotovoltaických panelů začíná postupně konkurovat jiným zdrojům energie. Fotovoltaické panely pro napájení parkovacích automatů jsou dnes běžné i bez dotací, stejně jako se dříve staly běžnými fotovoltaické články na kalkulačkách,“ podotýká odborník na obnovitelné zdroje energie z portálu TZB-info Bronislav Bechník, který je zároveň manažerem Evropských dnů slunce.

Podle Bechníka je v solárním pohonu budoucnost a mohl by častečně nahradit vozy se spalovacími motory. Elektřina z fotovoltaických panelů je navíc údajně pětkrát levnější než energie ze spalovacích motorů. „Fotovoltaika by mohla pomoci splnit Evropskou komisí plánovaný destiprocentní podíl obnovitelných zdrojů v dopravě. Ovšem zatím k tomu nejsou vyvinuty dostačující technologie,“ je si vědom Bechník.

I díky akcím, jako je The Sun Trip, bychom se jich ale mohli dočkat dříve než v budoucnosti daleké.

Na mezinárodní expediční závod z Francie do Kazachstánu vyrazí v červnu i český tým s prototypem solárních panelů českého výrobce.

Počet příspěvků: 1, poslední 18.4.2014 10:48 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.