Paroubka nechtějí ani v antikvariátu

Té knihy se prý prodalo přes 40 tisíc exemplářů. Tak proč ji nikde nekoupí? ČESKÁ POZICE to vyzkoušela v antikvariátech.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Česká pozice

„Kdyby ta kniha existovala v takovém nákladu, našla by si cestu k nám,“ zkušeně podotkne antikvář z pražských Nuslí. Vysvětluje, že by ji nabídli lidé, kteří ji dostali, nebo si ji koupili v okamžité euforii, bezdomovci, kteří ji vylovili z popelnice... Údajný bestseller Jiřího Paroubka Plnou parou v politice si však do pražských antikvariátů cestu nenašel. Jak by však reagovaly, kdyby si cestu našel? Pokud by to byl hit, jak tomu má nasvědčovat údajných více než 40 tisíc prodaných exemplářů, antikváři by logicky tuto knihu do prodeje uvítali. ČESKÁ POZICE to vyzkoušela.

„Ani náhodou,“ odpovídá paní za pultem antikvariátu, které nabízím zcela nový, vázaný výtisk knihy, na mou otázku, za kolik by byla ochotná dílo prodávané v knihkupectvích za tři stovky odkoupit. Reakce všech navštívených antikvářů byly překvapivě vlažné, někdy pobavené. Pouze v jednom případě jsem se setkal s odmítnutím emotivně zabarveným. „Už z principu ji nevezmu,“ říká jedna z antikvářek. Ostatní odpovědi jsou chladně profesionální. Knihu buď zcela odmítnou, nebo nabízejí řádově desetikoruny. „Máte tam podpis?“ táže se knihkupec z Opatovické ulice. Bez podpisu nemá zájem, s podpisem autora by mi jeho opus vynesl až 30 korun!

Titul knihy evokuje nálepky, které zaplavily Prahu v létě 2005 – hlava Jiřího Paroubka v helmě těžkooděnce s nápisem „PLNOU PAROU BACK“. Vyjadřovaly nesouhlas s brutálním zásahem policie na festivalu Czechtech, který Jiří Paroubek, tehdy jako premiér, schválil. Smlouva s vydavatelem Alešem Ledererem mu zaručila víc než uspokojivou návratnost – čtyři miliony korun za autorská práva. Lederer se teď chytá za nos: Já myslel, že toho prodám sto tisíc kusů... Ptám se na to antikváře z Korunní. „A vy tomu věříte?“ odpovídá otázkou. Sám se může pochlubit ležákem od pana Paroubka, jeho dřívější kniha s cenovkou několik set korun vytištěnou přímo na obálce propadla v Aukru i za korunu.

Co se týká Paroubkovy novinky, antikváři často pochybují, že vůbec byla vytištěna v takovém nákladu. Nejvýznamnější obchody připouštějí prodeje v řádu nanejvýš několik set kusů. Její vydavatel Lederer uvedl, že většinu nákladu si někdo koupil přes internet.

Nepodezřívejme však za každou cenu. Možná tušíme, kdo v tom má prsty. Ale nepředbíhejme a hezky počkejme na Štědrý večer. Třeba pro vás má Ježíšek překvapení! Tak měsíc po Vánocích to znovu omrkneme v antikvariátech.

Té knihy se prý prodalo přes 40 tisíc exemplářů. Tak proč ji nikde nekoupí? ČESKÁ POZICE to vyzkoušela v antikvariátech.

Josef Matlas Nemáte pravdu!!! Nemáte pravdu!!! 22:33 6.2.2012

Počet příspěvků: 15, poslední 18.4.2014 10:48 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.