Ceska Pozice

„Není to občanská válka. Je to válka mezi vládou a protestujícími lidmi.“

Videoreportáž ČESKÉ POZICE z protestů proti postupu ukrajinské vlády Viktora Janukovyče z Hradčanského náměstí v Praze.

foto: Česká pozice

Na Hradčanském náměstí, pod sochou Tomáše Garrigua Masaryka, začala ve čtvrtek 20. února ve tři hodiny odpoledne demonstrace proti postupu ukrajinské vlády Viktora Janukovyče. Na padesát účastníků s vlajkami Ukrajiny a České republiky zahájilo protest motlitbou a zpěvem ukrajinské hymny.

„Prezident Masaryk dokázal v roce 1918 zformovat Československou republiku bez jediného výstřelu,“ zaznělo v jednom z projevů. „Doufáme, že toto poselství prezident Zeman Janukovyčovi předá, a že jej něčemu naučí. U nás doma zuří občanská válka, kterou rozpoutal fašistický diktátor, který přišel k moci zfalšovanými volbami.“

Bohdan Šmotolocha: „Hitler byl také zvolen ve svobodných volbách. Nikdo Janukovyčovi nedal právo vraždit svůj národ. Vraždit i děti.“Michal Toporov, aktivista spojený s Facebookovými stránkami Euromaidan in Prague, který mítink zorganizoval, na otázku, zda je podle něj Ukrajina rozdělená, odpovídá: „Není. Jsou tady lidé z východní Ukrajiny, jižní, západní, jsme jeden stát. Není to občanská válka, je to válka mezi vládou a protestujícími lidmi.“

Mezi protestujícími byl Bohdan Šmotolocha, který ve středu ztratil kamaráda Romana Točina. Jeho bývalý spolužák byl zabit ostřelovačem, kulkou do hlavy. „Hitler byl také zvolen ve svobodných volbách. Nikdo Janukovyčovi nedal právo vraždit svůj národ. Vraždit i děti. Zrovna dneska – osmnáctiletý. Ten kluk, kterého zavraždili, ještě neviděl život,“ říká pan Bohdan. Podle něj a dalších účastníků protestu by střelci – dle nich ruští vojáci, kteří nosí uniformy s insigniemi Ukrajinské domobrany – měli být postaveni před tribunál v Haagu.

Zina Gavriluková žije v česku patnáct let. O politiku se donedávna nezajímala. Situace se zdála špatná a nezměnitelná. Po takzvané Oranžové revoluci se situace změnila. Lidé jí nedokážou dát konkrétní rozměry, protože nevědí, čím to skončí. „My, normální Ukrajinci, věříme, že to skončí vítězstvím spravedlnosti mírných lidí, a že jiné státy a ostatní lidé vidí, jak je nyní důležité podpořit jeden druhého.“ Majdan považuje za ostrov svobody a důležitý impuls ke změně.

Z Hradčanského náměstí protestující pokračovali k Černínskému paláci a švýcarskému velvyslanectví. Na Václavském náměstí již protest čítal kolem pěti set účastníků.

Videoreportáž ČESKÉ POZICE z protestů proti postupu ukrajinské vlády Viktora Janukovyče z Hradčanského náměstí v Praze.

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.