Diskuse k článku

Většina západních zemí stagnuje. Stejně jako Čína v 18. století.

Západ upadá, protože se více než sto let snaží z lidského života odstranit všechna rizika. Důsledkem je přebujelá regulace i finanční krize.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Georgerici 28.2.2014 1:04

reakce první

Podle mne lze vše vždy posuzovat jen z hlediska dané doby, proto srovnávat 18. století s dnešním stavem je sice podnětné, vyvození jakýchkoliv závěrů však zcela nemožné, známé filozofické "...nelze vstoupit dvakrát do téže řeky..." prostě platí i zde. gr
Odpad 27.2.2014 18:50

kousky

clanek a jiste i kniha, obsahuje pozoruhodne myslenky. me prijde nejzajimavejsi teze o odstranovani vsech nebezpeci a souvislosti s upadkem. to je i podle me jeden z klicovych faktoru. neni ale sam. z vetsiny upadek souvisi s odtrzenim zivota od jeho podstaty a presouvani do nepodstaty .. ve zkratce reseno :) .. nejsem si ale jisty, ze je reseni obecne liberalni. v nekterych oblastech je treba ubrat, v jinych je treba pridat. liberalni mantra na spatnem miste muze zpusobit a pusobi, znacne skody. podobne, jako na jinych mistech nesmyslne regulace.
Ceska Pozice 27.2.2014 18:42

Vazeny Avanti,

jestli nevite proc je problemem presunuti dluhu na dalsi generace, tak si to doporucuji vyzkouset na sobe.Nechte sve predky at se predluzi (stejne jako vyspele ekonomiky), spotrebuji uvery na svoji osobni spotrebu (nebudeme rozlisovat jestli jsou to jejich socialni vydaje nebo obycejna korupce) a pak je nechte at Vam odkazou predluzeny, podinvestovany majetek, ktery MUSITE (pokud nechcete pri prebirani dluhu spachat sebevrazdu) prijmout a dluhy splacet, pricemz se MATE starat o zdedeny majetek a splacet dluh vcetne neustale rostoucich uroku.To "mate starat se" znamena, ze pokud se o nej nebudete starat, tak ten majetek, ktery Vam zajistuje uspokojovani zakladnich zivotnich potreb, zacne chatrat a nejen ze Vam nezajisti obzivu, ale prejde do rukou veritelu, protoze ztratite produkcni faktory umoznujici Vam existovat a tudiz splatit dluh.Uvidite jak se to projevi. Pak se podelte s nami o Vase asi 30ti lete zkusenosti jaky to melo dopad na Vasi kvalitu zivota a schopnost se svobodne rozhodovat.
Avanti 1.3.2014 12:52

Pate a Mate, vy dva máte takový přehled jako arcikokot Mirek

jinak byste tu neuváděli takové stupidní přirovnání. Kdyby mi nějaký předek odkázal zadlužený majetek, tak ho nepřevezmu, to bych musel být tak pitomý, jako Pat a Mat. Pokud se stát zadluží u privátního subjetku, za 50 let bude i věřitel po smrti. Proč by se děti, či vnukové měli dělat starosti se splacením dluhu někomu, kdo už dávno nežije? Ano, dnes by možná dlužník musel uhradit dluh potomkům věřitele. Jaká jistota, že za 10 let bude platit obdobná právní úprava? Stát má nespočet možností, jak se dluhu zbavit: inflace, měnová reforma, bankrot. Jsou tu dluhy mezi státy. Ty se ovšem hradí především tehdy, pokud vám záleží na vztazích s příslušným státem. Státy sice neumírají, ale to neznamená, že vždy nová vláda převezme závazky té staré (typicky, když je nastolena převratem, či revolucí).
Mir 1.3.2014 18:16

Takováto řešení přináší strašné sociální dopady

1. měnová reforma: poslední úspory mých prarodičů poté co jim komunisté zrušili živnost, jsou vázány v záložně tak dlouhoaž úplně ztratily hodnotu.2. inflace zvyšuje např. úroky u hypoték, takže lidé splácímnohem více.3. státní bankrot Rakouska v napoleonských válkách způsobil,žedo té doby všestranně aktivní učitel J. J. Ryba již ze svého platunedokáže živit rodinu a r. 1815 páchá sebevraždu.
Avanti 2.3.2014 0:04

1. Od prarodičů jsem neslyšel

1. Od prarodičů jsem neslyšel nějaké podstatné stížnosti na měnovou reformu. Inteligentní člověk svoje aktiva rozloží, aby omezil rizika.2. Pokud v tom čase bude banky vlastnit stát, může ovlivit úrok hypotéčních úvěru podstatně více, než je tomu doposut určováním základní úrokové míry. Další možností je, regulace úroků maximální výše úroků v případě existence soukromých bank. Tedy člověk zaplatí více, ale více vydělá, takže jeho náklady na splácení úvěru zůstanou na stejné úrovni. S inflací je možno zacházet tak, aby poškodila věřitele, a ne tak, aby jste si naštval potenciální voliče.3. Státní bankrot Argentiny pomohl nastartovat ekonomický růst. J.J.Ryba měl smůlu, že v čele Rakouska tehdy stáli hlupáci.
Kiebitz 26.2.2014 22:31

Klášter je také vyregulován na maximum

I on občas degeneruje, ale jinak jej drží nasazení všech. To mohl přežít i socialismus, kdyby socialisté nevexlovali bony a potraviny, ale pomohli v JZD, kde lidi měli ruce vytahaný jako opičáci. Sám jsem za výměnnou pomoc či toleranci občas na požádání kolektivistickému hospodářství vypomohl. Byl jsem tam za exota, ani zloděj nebyl v takovém opovržení, jako kdo dobrovolně a svobodně u sousedů přiložil ruku k dílu. Měl jsem tak šanci prolomit blokádu a StB musela inovovat defamační kampaň. V prasečáku mi topit zakázali, ač to bylo ve dvě ráno a nikomu se do toho nechtělo, možná jim na to pustili vězně, stejně jako do pohřebních služeb. U pytlů s bramborami se na třídní postavení tolik nekoukalo, a na stohu to bylo jedno docela, balíky lítaly hlava nehlava. Tak soudím, že evropský idealismus krom Německa nikdo vážně nebere. Kapacita obyvatel a zemí se nevyužívá, hledají se kšefty, a když práce, tak nějaká lepší za více peněz. Ku stavbám poldrů stačí kolečko, krumpáč, lopata. Nestaví se, když Prahu smete voda, klesne tam nezaměstnanost. S takovou logikou se nedá dělat nic. To čínský fatalismus je ještě osvícenost. Zatím je sucho, až to spadne, člun pana prezidenta z Vysočiny, může být nasazen i v Nerudovce. Bodyguardi již zacvičeni.
Avanti 26.2.2014 15:23

Proč je problémem přesunutí splácení dluhu na děti a vnuky?

1. Věřitelem jsou nějací mimozemšťané? Ne. Děti a vnuci budou splácet dluh zase dalším generacím, tedy dalším dětem a vnukům.2. Opravdu někdo věří, že například USA někdy uhradí svůj dluh? Klidně bych se vsadil, že až už si nebudou moci půjčit na splácení úroků, tak to vyřeší bankrotem, popřípadě nějakým podobným trikem (inflace, měnová reforma, fantazii se zde meze nekladou).
Odpad 27.2.2014 18:41

inflaci to v usa "resi" ..

inflaci to v usa "resi" .. dluhy by mel splacet ten, kdo je vytvoril. jak by se vam libilo muset otrocit za mrtve? je treba skrtat a dal zefektivnovat vydaje. prostor je giganticky, kdyz vidim za co se vsechno utraci.
Avanti 1.3.2014 13:18

to vím, že to řeší, ale není to zatím dvoucifrná inflace :-)

Kdyby mi někdo dal možnost, že mohu odkázat svoje dluhy potomkům, tak to s radostí udělám. Takto už dávno otročím bankám (nemyslím, že je dobré pro ekonomiku státu třeba to, že 60% mého výdělku jde na byt).Proč by potomci měli otročit věřitelům? Pokud se jim to nebude líbit, tak mohou věřitel třeba zabít. Mohou se inspirovat třeba ve Francouzké revoluci. Občas přijde taková velká třídní zabíjačka vhod. Staré elity se zlikvidují, a začína se od nuly.