Diskuse k článku

Veřejné vysoké školy: O naše mzdy se nezajímejte!

Z 26 veřejných vysokých škol se zákon o svobodném poskytování informací rozhodla dodržet jedna jediná – a ani u ní to není jisté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Černoušek

hmm
ČRo a ČT by platy rozhodně zveřejňovat měly.BTW, zrovna tihle dva rozhlasáci, pomalu už obrostlí mechem, podle mého mínění co do kvality a objektivity nestojí ani za zlámanou grešli. - na druhou stranu ČRo má mnoho kvalitních redaktorů, nepřekvapivě však většinou na kulturních, nikoli politických a zpravodajských pořadech... tam by byli patrně nevhodní. 
0/0
30.12.2012 9:12
Foto

Černoušek

hlavní zlo
ano, a to nepodléhání jednotným, celostátně platným tabulkám je hlavní zlo současného nastavení vysokoškolské organizace. stát to financuje, ale neexistencí tabulek se vzdal ingerence do toho, jak budou učitelé odměňováni. 50 zajíců = dobrý příměr, je to přesně tak, jak píšete. Dobrá reforma vysokého školství by měla zajistit systemizaci míst, spojených zároveň s celostátně jednotným tabulkovým platem. Stát by měl platit nikoli normativ na hlavu studenta, ale jednak systemizovaná místa (osobní složka), jednak infrastrukturu (věcná složka - např. udržování budov, vytápění...atd.). Rozhodovat volně o penězích by mohla fakulta, resp. univerzita, pouze ve druhé složce. V první složce by byla pošťákem, který předává veřejné peníze. O zřízení nových syst. míst by rozhodovala Akr. komise současně s udělením akreditace oboru a místa by existovala jen po dobu trvání akreditace.  Ve většině jiných kontinentálních zemí je tomu právě tak. Učitel má postavení "veřejného úředníka" a je zařazen do určité platové třídy, bez ohledu na to, zda je např. docentem starověkých dějin nebo biochemie, a bez ohledu na to, zda vyučuje plný úvazek na FF UK nebo na FF v Pardubicích.Takový systém ovšem žádá jednotná kriteria a jednotný dohled, jednotné a důkladné akreditace, jednotnou celostátní a transparentní habilitační proceduru (mj. s povinností písemně odůvodnit negativní hlasování)...   
0/0
30.12.2012 8:59
Foto

Marek Kyncl

Moc se snažím, ale pořád to
Moc se snažím, ale pořád to nechápu. Když si kupuji rohlík , jsou tímto způsobem také placeni z mých peněz nejen pokladní a manažeři supermarketu, ale dále i zaměstnanci dodavatelů včetně řidiče kombajnu a to, že podrobně neznám jejich platy, abych mohl posoudit, nakolik kvalita rohlíku odpovídá jejich výši, mne opravdu mrzí. A ještě nerozumím Vaší definici "peníze nás všech".  Podle Vaší logiky mám zřejmě ve státní kasičce pořádný balík, jenom nějak nevím, jak si na něj sáhnout. 
0/0
30.12.2012 3:29
Foto

Goeg 8180507789279

Nemáte pravdu o platech VŠ profesorů
Jsem profesorem na Karlově univerzitě a můj garantovaný tarif není 80 tisíc měsíčně, jak uvádíte. Je to 45 tisíc Kč hrubého. Tento plat již 5 let nevzrostl ani o korunu a neustále je mi připomínano, že ten plat je "nadstandardní", protože byl takto nastaven, když jsem přešel z jiné vysoké školy (v zahraničí). K výuce několika stovek studentů každý semestr musím dělat výzkum a publikovat v těch nejlepších světových časopisech v mém oboru. V podstatě pracuji stále, téměř každý večer do 10-11 hodin, soboty neděle. Přiznávám se, že můj skutečný plat včetně odměn je opravdu vyšší, ale stále velice nízký na to, jakou práci musím odvádět a vzhledem k mému postavení a vzdělání a také vzhledem k cenám za bydlení v Praze. Zvláště když vidím, kolik peněz berou třeba různé sekretářky na ministerstvech.
0/0
29.12.2012 17:09
Foto

V.Hricák

Pak je ale něco špatně.Dokážu
Pak je ale něco špatně.Dokážu pochopit,že jsou obory,především technického zaměření,které dokáží vydělávat.Na druhou stranu vámi zmíněné humanitní,budou popelkou.Myslím,že by i zde měl fungovat určitý princip solidarity.Nejsem pro naprosté rovnostářství,ale rozdíly v násobcích by být neměly.Alespoň ne na státních školách.Jak jsem poznamenal výše.Stát by měl zajistit určitý standard za přijatelnou cenu.A mzdy personálu do té ceny patří také.Kdo chce vydělávat dlouhé peníze,měl by opustit státní služby a vstoupit do soukromého sektoru.Dnes bohužel často platí,že zaměstnanci v soukromém sektoru jsou placeni mnohem hůře,než ti ve státním.Stát by měl garantovat určitou,dejme tomu,hůře placenou jistotu.Ne bohatství.To by měli ti schopní hledat v soukromém sektoru.
0/0
29.12.2012 13:34
Foto

Petr.Pavlik

Jen pro vyjasnění, platy na
Jen pro vyjasnění, platy na VŠ nepodléhají mzdovým tabulkám, protože jednotlivé VŠ si mzdová a rozpočtová pravidla tvoří samy. V žádném případě tedy neplatí, že plat vysokoškolského kantora je plus, mínus stejný v celé zemi.Ona ta zásada zřejmě neplatí ani v rámci jednotlivých VŠ, protože různé fakulty jsou díky rozdílnému financování vzdělávací a badatelské činnosti různě bohaté a mohou tedy svým zaměstnancům nabídnout jiné platy. Nepřekvapí, že ty chudší jsou obvykle sociálněvědní a humanitněvědní, protože dostávají méně za vzdělávání (výrazně nižší koeficienty náročnosti studia nezřídka bez ohledu na vlastní náročnost) a mají výrazně horší přístup ke grantovým penězům na vědu, které se navíc zpravidla pohybují v jiných řádech.Výsledkem je, že tito kantoři musí "diverzifikovat" své příjmy se všemi negativními dopady na kvalitu VŠ studia. Nedával bych to ale za vinu jim, jak to dělá někdo níže v diskusi, ale špatně nastavenému systému, jenž ovládají ti, kterým to vyhovuje, a nezájmu veřejnosti (včetně novinářské a politické) o skutečné problémy VŠ. Velká většina kantorů, které znám, není šťastná z toho, že musí honit padesát zajíců najednou, a radši by se plně věnovali svým studujícím a bádání.
0/0
29.12.2012 11:09
Foto

V.Hricák

Neměly by granty sloužit k
Neměly by granty sloužit k rozvoji škol?Chápal bych využití těchto peněz k nákupu pomůcek a zařízení.Ne k vymzdívání.
0/0
29.12.2012 8:20
Foto

T79o45m77a44s 50M65o39r80a79v54e60c 6301445868497

to jste na tom dobre
No vidite, to jste na tom docela dobre. V kazdem ustavu AV je to  samozrejme jinak, ale u nas zacinaji cerstvi nositele PhD nekde na 21 tisicich brutto a vedouci laboratori jsou mezi 29 a 32 tisici. Nikomu neni samozrejme braneno ziskat vice z grantu, ale dle novych pravidel GACRu  to co ziskate na grantu, o to mene dosatanete na tarifu, coz ma zrejme byti motivacni.  Ale o platy beznych mravenecku  v clanku vubec nejde, jde  o to, zda existuje ci nikoliv par vyvolenych, jejichz plat pak zvysi prumer vsem tem beznym smrtelnikum o 5-10 tisic, az jsou nakonec  vsichni nabruceni, ze berou mene nez prumer.Jako clovek placeny z penez danovych poplatniku bych s dotazem na vlastni plat nemel problem, nicmene  na druhou stranu chapu jistou neochotu skol tato cisla zverejnovat pro konkretni pracovniky. U rektora se tajnustkarstvi asi vysvetlit neda, ale pokud ma vliv na odmenovani svych podrizenych, chapu ze nechce, aby se mezi sebou dohadovali , kdo dostal mene a kdo vice. To pro spolupraci v tymu neni zrovna to nejlepsi.  Ale urcite to zle vyresit i jinak nez totalnim mlcenim. Jako napriklad dekanum nalezi tarif xxx mesicne plus 15-25% osobniho ohodnoceni a celkem bylo mezi ne rozdeleno 100.000 jako rocni odmeny. To by melo postacit verejnosti k tomu, aby si vytvorila obrazek jak  je managment ohodnocen, ale pritom to poskytne dostatecny prostor vedoucimu pro diferencovane ohodnoceni podrizenych, aniz by je mezi sebou uplne rozestval.      
0/0
28.12.2012 23:08
Foto

Mgr.Pavel

A co granty?
Zapomínáte že spousta vědců na VŠ je placena z různých grantů. A tam se platí hodně rozdílně.. Navíc, o běžné akademiky a jejich platy v článku nejde, ale jen o nejvyšší vedení škol.
0/0
28.12.2012 21:06
Foto

Academicus

odborný asistent státní vysoké školy v Brně
tarifní plat ve 14. platové třídě
0/0
28.12.2012 19:42
Foto

V.Hricák

Zaráží mne jedna věc.Platy ve
Zaráží mne jedna věc.Platy ve veřejném,chceteli státním sektoru podléhají mzdovým tabulkám.Podle těchto tabulek lze vcelku jednoduše zjistit,do jaké tabulky,vzhledem k dosaženému vzdělání,věku a zařazení,ten,či onen zaměstnanec patří.Skutečnou mzdu může do jisté míry ovlivnit pohyblivá složka-prémie,vypočítávaná procentuálně ze základu.Pokud tedy pominu vedlejší příjem,např. z publikování,měl by plat vysokoškolského kantora být plus,mínus stejný v celé zemi.Pokud tomu tak není,je něco špatně.Nikdy jsem nezáviděl nikomu peníze.Pro pořádek při zacházení s penězi daňových poplatníků by ale měla platit stejná pravidla ať jde třeba o Karlovu univerzitu,nebo tuctovou vysokou školu v provinčním městečku.Samostatnou kapitolou je potom soukromé školství.Tam bych neviděl problém,i kdyby měli kantoři platy desetkrát vyšší.Stát by měl garantovat standard v kvalitě a tomu by měly odpovídat i odměny vyučujících.I když to s tím nesouvisí,jsou na tom podobně i vysocí ministerští úředníci,jejichž odměny mnohdy v násobcích převyšují platy jejich šéfů na ministerských židlích.
0/0
28.12.2012 17:35
Foto

Hell

To jste ovšem vyjádřil velmi
To jste ovšem vyjádřil velmi neumětelsky. Nicméně zpět k tématu - myslím, že pokud jde o veřejné finance, je nárok na vědění nezpochybnitelný. Otázka vkusu by měla být zcela irelevantní.
0/0
28.12.2012 16:51
Foto

Odaxelagnia

demagog
pane Kyncl, nevím, zda záměrně ignorujete nebo nechápete rozdíl mezi soukromým a veřejným sektorem, ale pro jistotu Vám to vysvětlím: zaměstnanci veřejného sektoru, mezi které se řadí i management VŠ, jsou placeni z VEŘEJNÝCH FINANCÍ, tedy z daní, které platí většina obyvatel ČR. jinými slovy, jsou placeni z peněz nás všech, včetně mých i Vašich. proto je namístě tázat se, komu, za co a na co tyto naše peníze vlastně jdou. Vámi zmiňovaní živnostníci a podnikatelé (anebo management soukromých VŠ) se ovšem nachází v sektoru soukromém, nikoliv veřejném, tedy oni z veřejných financí (našich peněz) placeni nejsou. a proto nevidím důvod, proč by oni měli své platy komukoliv zveřejňovat. už to chápete, pane Kyncl?
0/0
28.12.2012 16:01
Foto

Marek Kyncl

Posouzení nechávám na Vás.
Posouzení nechávám na Vás. Mým záměrem bylo položit otázku, jestli touha veřejnosti po informacích nepřesahuje v danném případě hranice vkusu. Za mnohem lepší bych považoval stanovení zákonných pravidel odměňování zaměstanců na veřejných postech. Závist (a onic jiného zde nejde) není dobrým rádcem.
0/0
28.12.2012 13:09
Foto

Akatosh

Když už.
Když už ani vysoké školy nedodržují zákony. Soud jim zakáže nakládat s jejich majetkem. Proč to vždy musí dospět tak daleko? Nevyplatilo by se zainteresovaným (povinným) dodržet zákon již dříve? Bez nákladů navíc?Které by tedy mimochodem měli platit ti co situaci zavinili.
0/0
28.12.2012 12:48
Foto

Martin Kranz

platy v AV CR
Nepochybně inteligentní vysokoškolák z Pirátské strany nemusí čekat na doporučení vševěda KH1 z anonymní fakulty - bude-li chtít, může si sám vyhledat každoroční výroční zprávu Akademie věd (je na webu stejně jako ona nijak nespecifikovaná fakultní výroční zpráva, o níž mluví pan KH1). V té za rok 2011 najdeme na stranách 93 - 95 mj. průměrné výdělky (!) lidí ze všech pracovišť (to znamená veškeré příjmy s odměnami, grantovými příplatky atd., nikoli holé tarifní platy, ty jsou mnohem, mnohem nižší, odhaduji - skutečně odhaduji - tak o 35 procent); mimochodem za celou AV (se špičkovými vědci i třeba se studenty a nepočetným administrativním personálem) byl v roce 2011 průměr 33 913,- Kč. Co je to proti více než osmdesátitisícovému platu, tj. garantovanému tarifu (! - nikoli veškerému výdělku či příjmu) VŠ profesora, který mu jde ze státního rozpočtu (z kapitoly MŠMT) jaksi automaticky, bez jakéhokoli dalšího pedagogického, publikačního či badatelského přičinění (za to jsou další penízky navíc)?Tak co, pane KH1, stojí Vám to naivňoučké a prostoduché nasazování na AV za to? Když už s ní bohužel nechcete táhnout za společný badatelský provaz (proč asi? bojíte se srovnávání?), aspoň si dejte pozor, abyste si sám nenaběhl.I Vám hezký rok 2013.
0/0
28.12.2012 10:13
Foto

Hell

A mně by se spíš zdálo, že
A mně by se spíš zdálo, že jste pro demagogii.
0/0
28.12.2012 7:43
Foto

Kh1

platy asistentu, profesoru a na AV CR
Opet mohu mluvit jen o "sve" fakulte, takze to vezmu kratce:1) Platy na jednotlivych pozicich jsou zverejneny ve vyrocni zprave, ktera je na webu volne ke stazeni2) Nastupni plat asistenta po Ph.D. je u nas 25 tisic hrubeho3) Prumerny plat profesora (Prof.) se pohybuje mirne nad 80 tisici4) Doporucuji panovi z Piratske strany poptat se take po platech lidi z Akademie ved - ta je na "cecek" statniho rozpoctu prisata opravdu dukladne. Hezky Novy rok :-)
0/0
28.12.2012 0:45
Foto

Tomáš Blažek

Píšete, že jste řadovým
Píšete, že jste řadovým zaměstnancem veřejné vysoké školy. Tím spíše by Vás mělo zajímat, jaké příjmy má na univerzitách "top management". Myslím, že byste se velmi divil. A třeba byste se i začal ptát, proč existuje tak hluboká propast mezi jejich příjmy a příjmy "běžných" zaměstnanců. Něco málo o tom, jaké odměny si nechávají vyplácet čelní představitelé jedné nejmenované univerzity, vím, takže mě vůbec nepřekvapuje, jak zarputile se brání poskytnutí těchto informací. Panu Michálkovi gratuluji, ťal do živého. A to, prosím, nejsem žádný nepřejícník, ani rovnostář. Ale všeho s mírou.
0/0
27.12.2012 20:08
Foto

P68e88t81r 10J12e98ž68e21k 7104888295327

Opravdu?
Školné si mohou dovolit ti, kteří mají přístup k bohatství, což nekolreluje s jejich studijními předpoklady, to za prvé. Za další, výše školného pokrývající rozpočet VŠ by musela činit ročně více než 50000 Kč, což většina rodinných rozpočtů není schopna ani v úsporném režimu ufinancovat. Josefe Nováku, když nic nevíte, tak to alespoň nedávejte na odiv.
0/0
27.12.2012 20:08
Foto

P52e57t36r 49J65e87ž17e71k 7564288575257

Zaměstnanec vVŠ
Mohu sdělit, že mám poloviční úvazek v akademické pozici za cca 9500,- kč čistého jako základní plat. Ten se může navýšit publikační a výzkumnou činností. Zákon podmiňující zveřejnění výše příjmu osoby, jejíž mzda pochází z veřejných rozpočtů, pouze po schválení informace příjemcem mzdy, považuji za totální nesmysl. Nikdo placený z veřejných rozpočtů nemá co ovlivňovat svobodné informace o jeho platu. Zákon, který stanoví opak, je součástí utajování rostoucích rozdílů mezi platy zaměstnanců veřejných institucí, v nichž jsou zaměstnáni a pouze přispívá k závisti, která plyne z nedostatku informací, nikoli z jejich přemíry.
0/0
27.12.2012 19:59
Foto

Vinet2012

Zkreslení faktů
Bohužel lidé mimo univerzitu mají velmi zkreslené představy o těch, kteří na univerzitách jsou. Já se na jedné známé pohybuji již více jak 20 let a vidím, že je to něco absurdního! Odměny nejsou dávány za práci, ale za to, jak minimálně překážíte svým nadřízeným, kteří chtějí mít klid, protože často mají více jiných zaměstnání a univerzitu berou jako sociální zaopatřovací ústav, kde mají svoje jistoty a to jak platu, tak i platby daní. Takže zveřejnění jejich platů je věc jedna, ale kdyby se zveřejnily celkové příjmy, tak by se ukázalo, co mají za příjmy a možná by se někdo začal ptát, jak je to možné. A dalo by to i odpoveď na to, kde je naše vysoké školství!
0/0
27.12.2012 19:18
Foto

Mgr.Pavel

Stanislav Štech - ???
S.Stěch: "Nikdy totiž nedokážete odůvodnit, proč mají někteří lidé různé typy odměn .." - tím nám vpodstatě říká, že se na VŠ přidělují odměny bez odůvodnění za co? To jako nějak náhodně? Já žil v představě že odměny se dávají za nějaký konkrétní výkon či čin..
0/0
27.12.2012 18:18
Foto

Ctenarcp

Pracující inteligence
 Manageři. A větší zastoupení dělníků a rolníků v řídících funkcích univerzit.http://cs.wikipedia.org/wiki/Trofim_Lysenko  Někteří manageři se domnívají, že efektivním způsobem řízení je armádní management. Pěkný příklad ze života (a vývoje americké atomové bomby) uvádí Richard Feynman v knize "To snad nemyslíte vážně, pane Fenmane": ... Ačkoliv jsme jirn poslali instrukce, jak na to, nikdy se jim to pořádné nepovedlo. Nakonec Emil Segrě řekl, že existuje jediná možnost, jak to dát do pořádku - rozjede se tam a podívá se, co vlastně dělají. Jenže vojáci řekli: „Ne, naší zásadou je udržovat všechny informace o Los Alamos na jednom místě."V Oak Ridge věděli jenom to, co se pokoušejí připravit, ale nevěděli nic o tom, k čemu to bude dobré. Lépe řečeno, na vyšších místech věděli, že mají separovat izotopy uranu, ale nevěděli, jak účinná bude bomba nebo jak přesně pracuje. A lidé na nižších úrovních už  vůbec nevěděli, na čem pracují. A armáda si přála, aby to takhle zůstalo - žádná výměna informací. Jenže teď Segrě trval na tom, že v Oak Ridge analýzu nikdy nesvedou a celý projektna tom zhasne. Takže nakonec se tam rozjel, aby zjistil, co se děje. Jak se procházel po závodě, uviděl, že tam ručně přemisťují nádrže vody, zelené vody - což byl roztok uranového nitrátu. „Takhle s tím chcete zacházet, až to bude purifikované?" žasl.„Takhle si to představujete?"„Samozřejmě - proč ne?"„Mohlo by to vybouchnout!"Cože? VybouchnoutiNačež armáda prohlásila: „Tady to máme! Neměli jsme k nim žádné informace pouštět. Teď jsou celí vyplašení!"Vyšlo najevo, že armáda si byla vědoma toho, kolik uranu potřebujeme k výrobě bomby - dvacet kilo nebo kolik to je - a taky věděla, že tolik vyčištěné suroviny v závodě nikdy najednou nebude. Takže žádné nebezpečí nehrozí! Jenomže  nevěděli, že neutrony jsou nepoměrně účinnější, když se zpomalují ve vodě.  http://zz.hastrman.com/knihy/data/To-nemyslite-vazne-pane-Feynmane.pdf Atd., atd. ...
0/0
27.12.2012 17:16
Foto

Vinet2012

platy
Pracuji na UNI a kdyz vidim, jake maji platy Ti, kteri nenesou zadnou zodpovednost, tak je mi z toho hodne spatne. Jiz nekdo slysel, ze by byl dekan po skonceni mandatu povolan k zodpovednosti za promarnene prilezitosti nebo za to, ze vedl spatne fakultu? Ne, nic takoveho se nikdy nestalo. Misto toho se stale domnivame, ze dekan, prodekani, rektor, prorektori musi byt akademicti pracovnici ovence tituly, ale jejich schopnosti jsou prekonany beznym prumyslovym managementem. A proto to na skolach takto vypada! Zkuste tam chvili pracovat a uvidite, ze tam jsou amateri. Aby obstali, nemaji zadne naroky a tak si tam vsichni delaji, co chteji. A na to je i desetina toho, co berou velke penize, na ktere musi jini poradne makat!
0/0
27.12.2012 16:02
Foto

Jmrolenc

Jsem také zaměstnancem
Jsem také zaměstnancem veřejné vysoké školy, nepatřím mezi top management, mezi management možná ano. Souhlasím, že podle platné právní úpravy či praxe by se údaje zveřejnit měly. Otázkou je, nakolik je daná úprava legitimní a efektivní. Především se ptám, kdo píše o standardních platech zaměstnanců veřejných vysokých škol? Víte, že jsou - jsem přesvědčen - ve většině případů nižší, než plat kteréhokoli učitele na střední nebo základní škole či kteréhokoli novináře? A jak nám v tom pomůže zveřejnění platů našich nadřízených?
0/0
27.12.2012 12:29
Foto

Marek Kyncl

Pokud veřejnost natolik,
Pokud veřejnost natolik, žízní po informacích, kolik kdo bere v úřadu, na vysoké  škole a v dalších institucích, mohli buchopm rovnou zveřejnit platy všech a všude. Stejně tak bychom mohli zveřejnit daňová přiznání podnikatelů a živnostníků, ať si už vidíme do žaludku komplexně. Dále navrhuji zveřejnit zůstatky a pohyb na účtech právnických a fyzických osob, protože kdo nic špatného nedělá, nemá se za co stydět. Nakonec by bylo možné ještě povinně zveřejňovat, kdo, jak, s kým, proč a jak často se stýká, aby se naše společnost stala průzračnější. Prostě, jsem pro trasparentost.
0/0
27.12.2012 12:28
Foto

Vojak

Diplomka
Konecne jedna z diplomek, ktera ma nejaky smysluplny vyznam. Vychazi mi z toho jedinne, onoho studenta bych hned zamestnal :-)
0/0
27.12.2012 12:11
Foto

Betulaza

Radiožurnál
i ostatní stanice českého rozhlasu poslouchám denně, dlouhodobě a nejednou mě napadne, kolik těm hubomlatům asi platíme. Abych to zjišťovala sama, natolik mě to netrápí. Pokud by však byla tato informace zvěřejněna, ráda se s ní seznámím.
0/0
27.12.2012 9:40
Foto

Ctenarcp

Trefa
Rektor Hampl se směrem k AV ČR projevuje dosti hostilně. Tak ať si v novém roce užije trochu záře reflektorů. Dosti věrně si ale vzpomínám, jak před řadou let v živém vysílání veřejnoprávního rozhlasu podrážděně reagoval redaktor Ivan Hoffmann (v přítomnosti kolegy Petra Nováčka), že do platů (angažovaných) redaktorů koncesionářům-nevolníkům nic není.
0/0
27.12.2012 8:22