Diskuse k článku

Vánoce jsou až 25. prosince

První Vánoce v tomto slzavém údolí radostně slavili jen „chudí duchem“. A tento duch by se měl promítnout i do našich štědrých večerů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Křivan

Myslím, že i díky úvahám
Myslím, že i díky úvahám autora, autorita křesťanství mezi rozumě uvažujícími upadá. Když k tomu přidám obrázek růžolícího, vítězně se postícího Dominika Duky...Klobouk dolů před zneužitým, v rámci vyrovnání s církvemi, bratrem františkánem Sadílkem.PS. něco pozitivního, pokud má autor skutečně osm dětí a řádně se o ně stará, klobouk dolů a to prosím bez ironie.
0/0
25.12.2012 21:26
Foto

Černoušek

vánoční
"vytrácení povědomí, proč se Vánoce slaví"- nikoli, různí lidé totiž slaví různé věci z různých důvodů. Křesťané slaví vánoce z vyhraněně náboženských příčin, nekřesťané slaví zase svůj vlastní svátek, který se nazývá také vánoce a má historickým vlivem v sobě mnoho původně křesťanských symbolů, ale slaví něco v zásadě jiného.  Pan Semín to nesnáší a volá, že nekřesťané slaví něco nesprávného. Jemu ovšem nenáleží mluvit nekřesťanům do toho, jak a co si v prosinci slaví, stejně jako nekřesťané do toho nemluví křesťanům. Že knihkupec bude mít pohlednice s motivy nekřesťanských vánoc - a těchto i více vzhledem k tomu, že křesťanů je poměrně nemnoho logicky větší výběr než pohledů s motivy vyhraněně křesťanskými, je snad logické.  Pan Semín by se měl přestat starat o nekřesťany a věnovat se křesťanům; z tohoto hlediska pokládám za rozumný a snad i trefný odstavec článku o tom, že vánoce křesťanů by měly být odsvětštěny a že začínají až 25.12. atd.  Vtipné: "Herodův pogrom" - víte, co znamená pogrom?  
0/0
25.12.2012 10:21
Foto

Jedlička

Vánoce jako pomsta Ježíšovi
Považuji za velice pravděpodobné, že historický Ježíš vypráskal obchodníky z chrámu! Tito nakonec zvítězili na Ježíšem a na oslavu svého vítězství pořádají každoročne potupu Ježíšova odkazu jeho jménem.
0/0
24.12.2012 12:45
Foto

Urvisu

Přeji všem lidem dobré vůle veselé Vánoce :)
0/0
24.12.2012 12:40
Foto

Pohanka9

vánoce
Vánoce i velikonoce nejsou křesťanské svátky jsou to pohanské svátky,které se slavily tisice let před nástupem křesťanů k moci!!Podle Jehovistů se Kristus narodil v řijnu,proto neslaví vánoce,že mají pohanský původ i historikové potvrdili,že s narozením Krista je to jinak!kdyby nebyli naši dávní předkové zemědělci,kreří pěstovali obilí a tím si všimali pohybu Slunce na obloze od letního k zimnímu slunovtratu ,kdy si všimli,že Slunce po zimním slunovratu po tři dny vychází na jihovýchodě nizko nad obzorem a proto jej bedlivě sledovali a když čtvrtý den při východu Slunce o 1.stupeň vyšlo výš tak to byl důvod k velké oslavě ,od tohoto dne se začnou zase dny prodlužovat,bude zase teplo to co zaseli tak jim na jaře vzklíčilo.proto se oslavy konaly v hájích kde rostly jehličnaté stromy,kterése ozdobovaly ,byly pro naše předky symbolem věčného života!A toto křesťané nemohli pochopit tak po dlouhá staletí zakazovali oslavy vánoc v hajích a když viděli,že nemají uspěch tak si vánoce i velikonoce hezky přisvojili.Vánoce nejsou křesťanské svátky ,ale pohanské všechny národy v před křesťanské Evropy slavili zrození spasitele a to nebyl nikdo jiný než-li Slunce!!!Nebýt našich dávných předků ,kteří oslavovali 25.12 .zrození boha Slunce (svého spasitele),tak nevím co by ti usurpátoři křesťanští slavili??
0/0
24.12.2012 11:28
Foto

Vánoce.
Křesťanství je nedílnou součástí české státnosti a národní identity (ať se to vyznavačům pohanských rituálů líbí nebo ne) a proto je smutné, že se dnes o duchovním a kulturním významu Vánoc někteří lidé dovídají z internetu.   
0/0
24.12.2012 10:01
Foto

Altair

Je smutné, že erudice
Je smutné, že erudice pachatele článku nejspíše zahrnuje pouze křesťanství.Křesťané totiž Vánoce, jakož i řadu dalších svátků, skutečně "ukradli", lépe řečeno, napasovali svou mytologii na předkřesťanské svátky a slavnosti. V případě Vánoc na slunovrat (a s ním související záležitosti jako například římské Dies Natalis Solis Invicti, slovanský Kračun, keltský Meán Geimhrid...). Příkladně Velikonoce jsou podobně svázané s jarní rovnodenností.Nemaje dostatek pramenů, můžeme se jenom dohadovat, nakolik tyto kultury své svátky vnímaly jako hluboké duchovní příležitosti k zamyšlení a nakolik jako záminku k tomu slavit a užít si chvilku bezstarostnosti. Můj soukromý odhad je, že lidé měli odjakživa blíž spíše k té druhé variantě a že dnešní konzumní společnost možná vrací Vánocům jejich původní, historický, předkřesťanský smysl.A nebo je to prostě tak, že dnešní společnost má jiného boha. A stejně jako kdysi křesťané oportunisticky převzali staré svátky a změnili jejich obsah, děláme to i my.Těžko říct, zda v úvodu citovaná paní byla například vyznavačkou některého z novopohanských kultů. Nejspíš jenom měla nevědomky pravdu - ale všeho dočasu.
0/0
23.12.2012 23:39
Foto

Ctirad Bednář

Nikdo Vám nebrání slavit slunovrat,
hledat jeho obsah v Chrámech Konzumu a užít si svou chvilku bezstarostnosti. Pan Semín se ve své adventním zamyšlení připomíná hlubší, duchovní smysl svátků těm, kteří chtějí slavit Vánoce. 
0/0
24.12.2012 9:31
Foto

Leopardo Di Cardio

Omyl
Je mi líto - populární přesvědčení tom, že křesťanství je výsledek zrecyklovaných mýtů je založeno na nevědomosti. Zkuste například tento krátký článek: http://www.rozumnavira.cz/apologetika/24-krestanstvi-a-udajny-vliv-na-nej-ze-strany-mysterijnich-nabozenstvi.html
0/0
24.12.2012 10:26
Foto

Lsd

Apologetický křesťanský web
Apologetický křesťanský web jako zdroj nezkreslených informací o křesťanství? To už budu raději věřit wikipedii... :-)
0/0
25.12.2012 11:20
Foto

Leopardo Di Cardio

Logika
Přesně jak říkáte. :-) Genetic fallacy je anglický termín popisující intelektuální selhání toho, kdo namísto uvažování o hodnotě důkazů celý případ odsoudí kvůli tomu kdo důkazy předkládá.Nemají knížky Arnošta Lustiga vypovídající hodnotu o shoa, protože je napsal někdo kdo byl holokaustem osobně postižen?Nebo není 2 plus 2 čtyři jenom proto, že byl váš učitel v občanském životě lhář?Dívejte se na důkazy.http://www.rozumnavira.cz/apologetika/24-krestanstvi-a-udajny-vliv-na-nej-ze-strany-mysterijnich-nabozenstvi.html
0/0
25.12.2012 20:17
Foto

Altair

Já jsem nikdy nenapsal, že
Já jsem nikdy nenapsal, že "křesťanství je výsledek zrecyklovaných mýtů", to jste si iniciativně domyslel sám.Napsal jsem, že dva hlavní a nejpopulárnější křesťanské svátky (tedy Velikonoce a Vánoce) se slaví v době, ve které se konaly svátky předkřesťanských kultur. Zcela logicky, protože jde o slunovrat a rovnodennost.Z toho podle mne vyplývá, že vidět Vánoce jenom jako křesťanský svátek je velmi krátkozraké, a že výrok v duchu "křesťani ukradli Vánoce" má reálné opodstatnění.
0/0
28.12.2012 2:23