Diskuse k článku

Václav Pačes: Podpořme ve vědě a na vysokých školách kvalitu místo kvantity

S českou učeností to není až natolik špatné, jak si často stýskáme, míní někdejší předseda Akademie věd ČR profesor Pačes.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Martin Cabejšek

Pane Bože, co je to za blbosti?
         Proč ten člověk neřekne, že jediné co lze s Akademií věd udělat, je jí zrušit. Je to idiotská komunistická instituce. Jestli v ní jsou nějací vynikající odborníci, o čemž bych dost pochyboval, pak nám tito lidé chybějí na přímo na vysokých školách. Jestli je máme platit z našich daní, pak by měli vychovávat nové "vynikající" vědce a ne být uzavřeni ve slonovinové věži, kde dělají něco o čem nikdo nic neví a co dost možná k ničemu není. Ostatně byl to pan Pačes, který nám doporučil stavění jaderných elektráren v okamžiku, kdy od jejich stavění všichni ustupují a kdy cena zemního plynu drasticky klesá díky břidlicovým ložiskům, takže komerční sféra staví elektrárny na plyn.         AV vlastní a opravuje zámky jako nějaký středověký feudál. To je k nevíře. Není to tak, že z provize od stavebních firem si šéfové sichrují politické klrytí?
0/0
17.9.2012 22:23
Foto

Ctenarcp

Je-li něco komunistického, tak je to chemická těžba
břidlicových plynů Je-li něco pitomost, tak tvrzení, že cena plynu drasticky klesá. Něco málo z New York Times:Insiders Sound an Alarm Amid a Natural Gas Rush http://www.nytimes.com/2011/06/26/us/26gas.html?pagewanted=1&sq=marcellus&st=cse&scp=12&moc.semityn.www S.E.C. Shift Leads to Worries of Overestimation of Reserves http://www.nytimes.com/2011/06/27/us/27gasside.html?_r=2&pagewanted=1 
0/0
18.9.2012 5:03
Foto

Pug

trochu jste ujel v důsledku neznanlosti
1) Vědecká práce je (protože může být) na AV z podstaty jiná, než na univerzitních pracovištích. Je to proto, že na AV je větší šance vytvořit personálně stabilizovaný tým s nižší fluktuací, než na univerzitě.  Čili lze potom pět let například buněčné kultury strkat do termostatu konzistentně, protože to vytahuje furt ten samý člověk. To na univerzitě není. O tom, zda je to lepší, nebo horší, než na univerzitě, je úvaha stejně moudrá jako o tom, že z Prahy do Brna superb přejede rychlejc než zetor a proto je superb lepší.2) Že na AV se nevychovávají studenti, to jsou kecy v kleci, protože na pracovištích AV je dlouhodobě školeno 20-30% studentů doktorských studijních programů v ČR a to za podmínek, že peníze na ně dostane univerzita, ale náklady nese ten který ústav AV. U nás je to dokonce tak, že na našem ústavu je 70% doktorandů ze dvou univerzitních pracovišť, takže to znamená to, že kdyby nebyli u nás, obor by na těch univerzitách zanikl. Zhruba 10% našeho personálu na univerzitách přednáší, často bez honoráře. Univerzitní profesoři na našem pracovišti kupodivu nevypomáhají ani za peníze.3)Univerzitní pracoviště jsou pak před přednášením odborníků plánovitě uzavřena z jejich strany, prostě nás nechtějí, není to tím, že bych například já nechtěl. Angažuju se proto pedagogicky na neuniverzitní půdě.4)O práci na AV vždycky někdo něco ví. Náš ústav např. řeší státní priority na jednom území ve formě děsivé enviromentální zátěže (toto je státní tajemství, průběh však stát tvrdě řídí a kontroluje), projekty z veřejných agentur (GaČR, TaČR, EK), těm každoročně předkládá k posouzení výroční zprávy a výsledky. Pak řešíme i zakázky od firem. Není naše chyba, že českých firem je oproti těm zahraničním málo. Naše schopnosti už není český průmysl schopen využít. Bohužel. Od doby založení ústavu (1959) je ústav orientovám velmi praktickým směrem. U nás se řeší problematika od mechanismu vzniku daných molekul až po středněobjemová průmyslová zařízení pro práci s nimi.A nejsem stará garda, 30 mi bylo nedávno.A ano, nadávání lidí na AV en bloc, kteří o ní vědí pendrek, mě nerozveseluje ani trochu.Pokud byste  měl zájem porovnat Váš názor s realitou, za dva měsíce vypukne týden vědy a techniky, v rámci kterého většinu ústavů AV ČR můžete navštívit.  http://www.tydenvedy.cz/index.jsp?channel=hlavni-stranka
0/0
18.9.2012 9:21
Foto

D61a98l72i47b59o57r 46S33t50y40s 3840320461611

Na světových univerzitách
hodných toho jména je možné dělat stejnou dlouhodobou práci jako u nás na AV. V tom ten problém není.Potíž je, že se všichni zablokovali na svých pozicích a už dávno nemají na mysli zájem ... řekněme .... obyvatel České kotliny. Všechno se zredukovalo na vlastní finanční zájmy, navíc v prostředí záměrně vyvolané přepracovanosti a chudoby  - dané velkým počtem (?) studentů a nízkou (?) institucionální podporou. Ty otazníky tam jsou, protože kolem sebe pořád vidím pracoviště s malým počtem studentů a nepříliš chudými vědci/profesory. V zásadě největší vinu na úpadku posledních let mají fakulty, které měly velké výzkumné záměry, a místo aby je využily k vybudování špičkových doktorských škol, podporovaly těmito penězi výuku narůstajícího počtu studentů (v česky přednášených studijních programech). To vedlo k dalšímu zablokování lidí na AV, protože na univerzitách neviděli světlo na konci tunelu. I když mnoho z nich si stále myslí, že hlavní úloha (národní) vědy je v nasávání informací ze zahraničí ("výměnou" za informace předávané) a jejich šíření mezi studenty. Tento stav by se měl změnit pokud chceme dosáhnout alespoň jakési konkurenceschopnosti. Chceme? (Mimochodem, názor na který  reaguji trpí dost velkým nedostatkem nadhledu nad konkrétní dnešní podmínky ČR. ) 
0/0
18.9.2012 14:55