Diskuse k článku

„Utajená“ výstava Františka Kupky začíná

Při prezentaci své práce si vedení Národní galerie někdy počíná tak, jako by ji chtělo před veřejností spíše skrývat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Ctenarcp

Je otázka, proč by právě stát z peněz poplatníků
měl nyní pomáhat Waldesovým dědicům/restituentům zvyšovat ceny Kupkových děl na aukcích. Dramatické přihazování dvou zájemců na telefonu skončilo u částky 55 750 000 korun. Z vítězného telefonu zněla ruština.Obraz Tvar modré dali do aukce, která začala ve středu v 18 hodin v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně v Praze, potomci továrníka Jindřicha Waldesehttp://art.ihned.cz/umeni-a-design/c1-55487180-sledovali-jsme-on-line-rekord-padl-dramaticky-boj-o-kupku-skoncil-u-56-milionu  Začínal jako realista, později se ale propracoval k abstrakci a stal se jedním ze zakladatelů moderního umění. Do širšího povědomí se díla ve Francii žijícího umělce začala dostávat od 60. let 20. století, v posledních dvou dekádách pak zažívají nárůst zájmu.  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/172334-kdysi-vysmivany-kupka-je-dnes-tahakem-aukci/  Naopak by bylo dobré seznámit veřejnost s detaily ze života průmyslníka Jindřicha Waldese, odhalit, kteří členové jeho rodiny byli komunisty a významnými činiteli popřevratových čistek po Únoru 1948. Objasnit osudy Waldesových sbírek umění, ozřejmit, kde všude po světě byli a jsou dědicové rozptýleni, zda se angažovali v politice "posledních dvou dekád" ...    
0/0
2.12.2012 8:57
Foto

Sasa Krizek

my o voze vy o koze
čtenářiČP, tvoje poznámka vychází z nepochopení toho co je umění a jaká je role výstav a gelerií  ve společnosti. Cena je pouze jedním z vedlejších  atributů uměleckého díla, často jen ve volné návaznosti na kvalitu. U Kupky a jeho děl ale cena kvalitě a výjimečnosti odpovídá. Kdybyste se zašel na výstavu podívat možná byste pochopil proč to tak je. A také byste se něco dozvěděl o výtvarném umění a možná i sobě.  A co má výstava Františka Kupky společného s Vaším evidentně osobním problémem s rodinou Waldesových? Vůbec  nic, takže si zaveďte čípek a zklidněte  se.
0/0
2.12.2012 16:51
Foto

Ctenarcp

.
  
0/0
2.12.2012 22:45
Foto

Sasa Krizek

Výstava Cesta k Amorfě
je úplná lahůdka. Propagace se bez peněz nedá pořádně dělat a pí-ár pořádnou ATL reklamní nálož nenahradí. I když NG dostane reklamní prostor zdarma nebo téměř zdarma, vždy musí zaplatit grafiky, produkční a tiskárny. Ale z čeho? Už jsem to tu psal, nedostatek peněz na kulturu je  především ostudnou vizitkou špatného hospodaření našeho současného státu a vlády.A když si stýskáme (já také) nad nedostatkem mediálního pokrytí, neměli by s tím něco udělat především hlavní mediální partneři - ČT, ČRo, I Dnes, Lidovky a Respekt? Není to náhodou také jejich vizitka?(btw hlavní mecenáš výstavy je Petr Pudil, Czech Coal. díky)
0/0
29.11.2012 23:17