Diskuse k článku

Ukrajina doplácí na lehkovážnost Západu. Putin už neustoupí.

Ruský prezident ze západních představitelů cítí nejistotu. Jeho intervence na Krymu opět ukázala, že v mezinárodní politice nemá konkurenci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

J47a81n 35K24u88l97i85h63r81a37c84h 9433392257986

Výborný článek!
Výborný článek. Gratuluji autorovi, děkuji ČP za uveřejnění. Také správně vystižené jádro problému: Západu na Ukrajině (předtím na Gruzii) záleželo méně než Rusku. Mezi roky 1990 a 2004 byla pro významnou část Západu ne-li pod rozlišovací schopností, tak alespoň pod hranicí zájmu věnovat čas a prostředky sledování, analýze a pochopení situace. V atmosféře zhasnutých světel a nezájmu Západu si bohatství Ukrajiny vysáli místní oligarchové a dnes už by každá záchrana Ukrajiny před bankrotem nesla takový účet, že vzpomínka na sanaci Řecka, Portugalska a Irska by proti tomu vypadala jako drobné na zmrzlinu o jednom kopečku. Vizí voličstva v zemích EU není Velká, Silná, Geopoliticky Nepominutelná Imperiální Evropa. Tím pádem to není ani vizí politiků, které si takoví voliči vybrali. V Rusku ano. Vizí voličstva EU je Evropa klidného a ekonomicky pohodlného života. Politici zemí EU paralyzovaní čerstvými zkušenostmi z ještě nezažehnané krize (aspoň ne, pokud jde o její důsledky pro nezaměstnanost, životní úroveň a národní rozpočty přetížené výdaji) si nedovolili přemýšet o čemkoliv kromě krátkodobých ekonomických důsledků.
0/0
18.3.2014 18:30
Foto

J85a55r89o23s31l37a44v 22R97i18e94s34s55n25e18r 3708100296780

Mezi vizemi politiků Evropy a jejich voličstvem je velká propast
Naopak vůči Vašemu tvrzení, stále více páprdů nastupuje na euroloď (ty výplaty a ta prestiž...) a přidává se pod prapor Velké, Silné, Geopoliticky Nepominutelné Imperiální Evropy – a to bez ohledu na většinové mínění svých poddaných, pardon, spoluobčanů. Těch se prostě nikdo na nic neptá, ani referendem, ani jinak, jen se dokolečka mele, že "integrace se MUSÍ prohlubovat, jinak hrozí oslabení/zánik Evropy a jejích hodnot". A "ti dole" se zkrátka musí přizpůsobit.
0/0
20.3.2014 12:53
Foto

Magnolia

Drobná pozn.
Drobná pozn.: imperiální Evropy? Já žádnou nevidím.. Poddaných? Nepřipadám si jako poddaná - mohu se nejen svobodně pohybovat, Evropou napříč nebo ji opustit, ale navíc mne nikdo nestíhá za svobodně projevený názor - kdybych někde řekla něco o baronce Ashton aj. Nikdo mne za to nebuzeruje, ani domácím vězením ani zákazy internetu, natož něčím horším.. Evropa má jiný zásadní problém (přes jistý demokr. deficit - ale podstatně jiné povahy než je onen dem. deficit jinde, že jo) - ten tkví v nevýhodách společné měny pro tak pestrou paletu států při současné neexistenci jednotné finanční politiky, škodí slabším ekonomikám atd. (z toho je několikerá cesta ven). Dále je problémem vysoká byrokratizace aj. Ale doslovný imperialismus fakt ne. EU je všechno možné, jen ne imperiální, to jste teda trochu přestřelil/-a. EU vznikla mj. taky jako prevence před konflikty, které v minulosti Evropu sužovaly, vedle toho, že poskytuje jakýsi sjednocující se právní rámec a jednotný trh. Populistické a zjednodušující pohledy nemusím a to prosím nejsem eurohujer. Přehánění jedna věc, kritika a realismus druhá. A ve světle událostí ve vých. Evropě ostražitost a zdravá skepse..
0/0
20.3.2014 14:26