Diskuse k článku

Ukrajina bývala jaderná. Bude opět?

Ruská invaze na Krymu může mít zásadní důsledky pro to, zda, nakolik a do jaké míry přetrvá současný režim nešíření atomových zbraní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Marek Kyncl

Vzhledem k tomu, jak často je
Vzhledem k tomu, jak často je myšlenka jaderných zbraní na Ukrajině opakována, ani bych se nedivil, pokud by se tam zčistajasna objevily, a to bez hospodářských obětí a dlouhých let výzkumu. Prostě tak. A můžeme hádat, kdo by jim je asi dodal. Mimochodem, autor článku dělá chybu, pokud vydává za nezpochybnitelný fakt ruskou rozpínavost. Není to pravda. Rusko je sice velmoc, ale rozpínavé nikdy nijak zvlášť nebylo. Ano, disponuje obrovským územím, ale je to území, které donedávna nikoho nijak zvlášť nezajímalo. Rusko nevyvraždilo indiány, nepodporovalo Pol Pota, nenastolovalo fašistické režimy v Latinské Americe. Rusko je sousedem Evropy a Evropa by s ním měla podporovat sousedské vztahy a vykašlat se na globální americkou hru, za kterou má nyní platit účet a která se může převrátit v jadernou hrozbu na jejích hranicích. Ukrajina je nesourodý slepenec, který by měl být federalizován a poté demokratickým způsobem rozdělen mezi Ruskou federaci (východní část) a Evropskou unii (západní část) na základě referend a svobodného rozhodnutí tamních obyvatel.
0/0
26.3.2014 2:56
Foto

K48a87r55e24l 81P49l13í90h89a44l 2689505768321

No nevím, nevím,
jak by se Rusové chovali, kdyby měli lidsko-ekonomický potenciál srovnatelný s USA. Rusů je cca 145 mil. a zdá se , že je to tak akorát, aby dokázali dlouhodobě udržet svoje území. Konečně za SSSR se ukázalo, že ta jejich územní inflace byla pro ně neudržitelná.Řeči o tom, že EU dostala na Krymu po hubě, moc neberu a stejně tak, že když se Rusové naštvou, budou suroviny prodávat Číňanům. EU je i přes své současné kolísání obrovská ekonomika a pro Rusy má zásadní význam nehledě na to, že sami Rusové zde mají své majetky. Putina musí strašně žrát, že zatímco se SSSR rozpadlo, tak národostně roztříštěná Evropa se dokázala jakž takž sjednotit. Už to nejsou povětšinou ty malé státečky, které může něčí baganče rozšlápnout. Obsazení Krymu se jeví spíše jako ukazování Ruských svalů ve snaze zachovat si jakýsi respekt. Bohužel, tato metoda možná funguje u Ruských voličů, my Evropané se svými neblahými zkušenostmi jsme na to hákliví. Uznávám, že Krym by měl patřit Rusku, ale ten způsob provedení byl nešťastný a ty svalnaté řeči o celosvětové ochraně Rusů působíí pubertálně.
0/0
26.3.2014 8:22
Foto

V.Hricák

No,nerad vám beru iluze,
ale s tou evropskou jednotou bych trochu brzdil.V celé své historii nebyla unie vystavena žádné fatální zkoušce soudržnosti.A to,že se připojila k bombardování Srbska,nebo Lybie bych osobně viděl spíš jako akt hanby,než důkaz soudržnosti.Nepřeju si,abych se takové situace dožil,ale jsem víc než přesvědčený,že by se každému jednomu členovi neměřilo stejným metrem.Jinak dlouhý by byl v otázkách národních zájmů Francie,nebo Německa a hodně krátký by byl v případě např. pobaltských republik,Bulharska a Rumunska.Navíc,s každým nově přijatým členem,dostane soudržnost EU pěkně na prdel.
0/0
26.3.2014 12:57
Foto

Cermans

Pane Kyncle nechci zbytečně na Vás útočit tak jako USA a EU
na Rusko. Vy jste ale zářný příklad psychologie jednání s Ruskem. Pod to co jste tady napsal bych se klidně podepsal. Ale jelikož mám s Vámi nedobrou zkušenost ohledně dohadování se zda byl Gottwald zločinec nebo ne. /Já tvrdím, že byl , poslal mého 22 letého strýce na šibenici, odmítl i udělit milost o kterou prosila jeho matka http://www.ustrcr.cz/cs/vladimir-cerman / Tak mě se pane Kyncle Vašim slovům nechce tak úplně věřit. A obdobně kdysi SSSR si tak podělal svoji pověst, že Putinovi dnes mnoho lidí nechce věřit. Vy se divíte? A mužete lidem vykládat že Putin není Brežněv a nevím co ještě, ale lidi jako p. Talacko to mají tak hluboko v sobě, že neuvěří. Každý psycholog Vám , ale řekne, že to není vina těch lidí , ale toho SSSR a problém Putina, který tyto lidi musí přesvedčit. Vy jste asi moc neposlouchal svoji babičku , když Vám říkala, že dobrá pověst se lehce ztratí, ale těžko získává zpět.
0/0
26.3.2014 6:03