Diskuse k článku

Tomáš Sedláček píše evropskou vizi, o které se nemluví

Rodí-li se velké vyprávění o budoucí Evropě, Evropan by očekával velkou diskusi na toto téma. Zatím marně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Nehuda

Proč se asi pan Sedláček nezúčastní práce na vizích
Odhaduji, že pan Sedláček se prací na oné vizi nebude moc účastnit. A to právě proto, že je placený jako makroekonomický stratég ČSOB. Nemůžu totiž uvěřit tomu, že dodnes netuší, kde je jádro problémů, s nimiž se naše "vyspělé" ekonomiky potýkají.  Přerozdělování bohatství, které významná většina považuje za nespravedlivé (i střední stavy stále víc chudnou, nůžky se pořád víc  a rychleji rozvírají) není výsledkem činnosti politiků, ale je to výsledek činnosti bank a jejich majitelů. Není možné, aby pan Sedláček nevěděl, jak banky tvoří peníze  Z NIČEHO, jen na základě úvěrů. Komerční banky si u Centrální  banky ukládají jako minimální rezervu nikoliv peníze z vkladů, nýbrž peníze, které si předtím od CB půjčily.  Tímto  si můžou tvořit neomezené množství peněz nezávisle na  množství vkladů.                                                             Velmi bych si přála vyprovokovat co nejvíc lidí k tomu, aby si nastudovali, jak vlastně banky fungují, jak nás všechny (občany, firmy, státy i politiky) ovládají. Třeba někoho vyprovokují tyto citace:                                                                             úryvek z dopisu firmy Rotschild Bros of London adresovaný jedné bankéřské firmě v New Yorku ze dne 25.6.1863  : "Těch pár lidí schopných pochopit systém bude tak zaujato honbou za ziskem, anebo tak závislých na jeho službách, že se z jejich strany nemusíme obávat žádné opozice. Na druhou stranu je většina obyvatel mentálně neschopná pochopit nesmírné výhody, které těží z tohoto systému kapitál(=banky), a bude mlčky nést své břemeno a lidem ani nesvitne nějaké podezření, že tento systém škodí jejich zájmům."
0/0
24.9.2013 9:20
Foto

Martin Hájek1

Vážená paní účetní,dovolte,
Vážená paní účetní,dovolte, abych Vás upozornil, že v době, kdy zemědělec produkoval potravu pro tři lidi, tak zase vůbec nevěděl, co to je telefon, televize, počítač nebo automobil. Až zbohatl, tak si to všechno pořídil a dal práci dalším lidem. Ano, vy sama teď zastanete práci za několik lidí, ale co k tomu potřebujete - software, který někdo píše a spravuje, počítače, které někdo vyrábí a IT technik je udržuje v chodu a tak dále. Práce je spousta, ale ne pro neschopné, kteří tak maximálně umí natáhnout ruku pro dávky a hledají chybu všude jinde než u sebe. Na druhou stranu ( a v tom kulhá Váš případ s otrokářstvím na obě nohy) samozřejmě není důvod k práci někoho nutit - ať klidně žije z úspor nebo majetku, ale nevidím důvod, proč má zdravého práceschopného darmožrouta živit erár - ať si udělá svářečský průkaz a přiloží ruku k dílu. Paradoxní totiž je, že zatímco někteří blábolí o technologické nezaměstnanosti, tak sehnat schopného řemeslníka je téměř nemožné - napíšete se do pořadníku a čekáte půl roku, než má čas. Problém našeho vzdělávacího systému je v tom, že produkuje převzdělaná nemehla, kterým smrdí práce. To ale opravdu nevyřešíme nějakým zaručeným příjmem - taková pitomost nenapadla ani bolševika!
0/0
24.9.2013 8:41
Foto

Martin Hájek1

Zkoušela jste někdy sehnat
Zkoušela jste někdy sehnat klempíře? Já ano a proto vím, že technologická nezaměstnanost je naprostý nesmysl.
0/0
24.9.2013 8:39
Foto

Nehuda

technologická nezaměstnanost?
Za posledních 100 let se produktivita průmyslové výroby zvýšila 45 krát,před 100 lety vyprodukoval jeden zemědělec potravu pro 3 lidi, před 50 lety pro 76 lidí a v roce 2005 pro 103 lidí.Pracuji jako finanční a mzdová účetní a dnes zastanu práci, kterou před 25 lety muselo dělat (aniž by se poflakovalo) cca 8   účetních, možná i víc. Takže se nevymyká logice, že dnes vědci předpokládají, že v roce 2050 bude třeba, aby bylo zaměstnaných 5 % obyvatelstva. Pro zbytek nebude PLACENÁ práce. Zajímavé, že to žádný politik nahlas neřekl.Naopak nás straší tím, jak suma lidí v produktivním věku bude menší než suma seniorů,a nebude mít kdo pracovat. Je to naopak.: předpokládat, že všichni práceschopní seženou placenou práci je stejná pitomost jako si myslet, že se v soutěži umístí všichni na prvním místě.Takže nepodmíněný základní příjem je zásadní společnskou inovací a nutností, stejně jako kdysi bylo např. zrušení otrokářství. Taky se prý tenkrát ptali, kdo tu práci bude dělat :-)
0/0
24.9.2013 7:53
Foto

P97a82v90e16l 62M24i15c82h41a80l 9403215653

Fabriku postavit hračka, kilo ornice je už dřina
Ekologie dnes není o rezervaci, pralesu, ale o louce v Ruzyni a žížalách pod travním krytem. Mrtvá ornice také rodí, když se bije desítkou postřiků. Jsou dotace, je levná nafta, lidi snědí cokoliv. Na dluh jede i medicina, co je potom zachraňuje. Zmírá les, poškozen kryt, převaha stromů po svém vegetačním zenitu. Prales je televizní fikce, kdo tam byl osobně, viděl tu mineralizaci a splav. Prales potřebuje parazity, vichřice, smrště, krupobití, požáry. Nikdo ale Boubín nezapálí, asi by ani nehořel, vyjma extrémně suchého roku. Jinak les v plné síle, i pro kvalitu vzduchu. Úkolem není koupit ajpody i předškolákům, lít na ně splašky z metrové televize, ale udržet a zvelebit vlastní zemi. Zachraňovat Egypt je k ničemu, jsou polomrtví již dnes, nic nepochopili, pyramida - hrob jim vhodný symbol. Organická hmota mizí v moři, budoucí naftová ložiska, na pevnině chybí. Evropa pustne směrem k poušti. Kde jsou cisterny,aby vyrovnány extrémy? Z čeho rosa vezme původ? Stačí tedy krajinotvorba + armáda v kondici. Kůň je zábava potah i jídlo a, což možná podstatné, hnůj, ne moc kvalitní, alespoň něco. Hovězí lepší, ale tam krmení už náročnější.
0/0
23.9.2013 22:07
Foto

Josef Novak

Jedno řešení je a to P3M,
Jedno řešení je a to P3M, ekonomika bez daní!
0/0
23.9.2013 21:11
Foto

R59o35m85a87n45a 91K40u10č18e33r83o86v57á 6987585473594

Technologická nezaměstnanost
Doporučuji Vám spíše než exkurzi na filozofickou fakultu zajet se podívat do nějaké továrny, kde se vyrábějí věci, které potřebujete ke svému životu. Tam byste viděl, co znamená hrozba technologické nezaměstnanosti. Ale stejně nejlepší bude, když začnete tím německým dokumentem, tam vše naleznete.Přeji Vám pěkný večer a dobrou nocRomana
0/0
23.9.2013 20:58
Foto

Martin Hájek1

A co to je ta technologická
A co to je ta technologická nezaměstnanost? To je, že někdo studuje politologii, sociologii případně psychologii nebo dějiny umění a pak se diví, že je nezaměstnatelný, protože takových jako on jsou všude plné úřady práce? A tyto lidi chcete za jejich stupidní výběr vzdělávacího procesu obdarovat nějakým příjmem? A proč, proboha? Já bych je tedy nechal v první řadě to zbytečné studium zaplatit, a hned by se ta "technologická nezaměstnanost" výrazně snížila a stát by ušetřil zbytečné výdaje. Každý musí být zodpovědný především sám za sebe, ne jako první natahovat ruku pro státní almužnu, která může vést jen k chudobě, zoufalství a ztrátě sebeúcty.
0/0
23.9.2013 19:53
Foto

R95o88m91a82n15a 73K13u40č69e25r37o24v21á 6697765673384

Přísloví: Dvakrát měř jednou řež.
Doporučuji Vám nejdříve se podívat na německý dokument o základním příjmu, kde jsou provedeny veškeré kalkulace. Navíc otázka zní přesně opačně: Jak vydržet beze změny ekonomického a politického systému v době stoupající technologické nezaměstnanosti? Máte lepší řešení? Sem s ním, ráda o něm uslyším. Podívejte se i na další odkazy.Přeji Vám pěkný večer.Romana
0/0
23.9.2013 18:12
Foto

Martin Hájek1

A na tomhle chcete stavět Evropu?
Jak dlouho myslíte, že by tento experiment mohl kterýkoli Evropský stát včetně Německa ekonomicky vydržet? Vždycky jsem si myslel, že myšlenka je od slova myslet, ne od slova chtít a požadovat.
0/0
23.9.2013 17:03
Foto

R60o34m78a53n30a 29K54u30č88e59r16o29v14á 6257565453804

Nové vize jsou
Nové vize jsou, jenže se o nich nemluví, alespoň ne v masových médiích. Například všeobecný základní příjem? Dokonce běží celoevropská petice, aby EU podpořila pilotní studii a vyzkoušení různých modelů bezpodmínečného základního příjmu. Zde jsou stránky o základním příjmu:http://www.vseobecnyzakladniprijem.cz/o-zakladnim-prijmu#.UkBqh9JIbSlzde je dokument:http://www.youtube.com/watch?v=PUYTtluGu4Aa zde je petice:https://ec.europa.eu/citizens-initiative/REQ-ECI-2012-000028/public/index.do?lang=csDalší je Hnutí Zeitgeist (The Zeitgeist Movement) několik dokumentů od Petera Josepha:https://www.youtube.com/user/TZMvideostránky hnutí:http://www.zeitgeistmovement.cz/Jacque Fresco přišel se svým projektem Venus, vše o něm na stránkách výše.Paní Švihlíková říká, že jsme s novými myšlenkami za západem o 20 let pozadu. S tím souhlasím. Naši političtí lídři se přímo bojí nových myšlenek, zvláště, pokud ohrožují jejich tunelování státu.Takže vidíte, nové myšlenky a vize jsou. Jen musíme více hledat, číst a diskutovat mezi sebou.Romana
0/0
23.9.2013 16:39
Foto

Martin Hájek1

Staré přísloví říká, že ryba
Staré přísloví říká, že ryba smrdí od hlavy. Jen velmi nevšímavý člověk dnes může přehlédnout, že EU vykazuje stále více totalitních prvků - tedy v první řadě přesun rozhodování z nižších úrovní do centra a z otevřených parlamentů do šera kanceláří a různých výborů většinou zcela mimo jakoukoliv veřejnou kontrolu. Evropu dnes řídí technokratické elity, které podléhají tu těm, tu oněm lobbistickým zájmům, ale žádným voličům se fakticky zodpovídat nemusí. V Evropském parlamentu není žádná "vládní většina" podporující Evropskou Komisi ani opozice, která by ji kritizovala. Není divu, že euroobčan vůbec nechápe, k čemu to podivné těleso vlastně slouží - tedy kromě vytváření demokratické stafáže (vzpomeňme, že Třetí říše i Sovětský svaz měly přece také své "parlamenty").Otevřené pojmenování těchto neduhů (nebo abychom použili diplomatického jazyka - demokratických deficitů) by bylo obrovským přínosem, ale jsem velkým skeptikem v tom, že ke skutečné kritice evropských institucí najde ona skupina odvahu. Bez pravdivého pojmenování stavu věcí  ale nemáme nejmenší šanci k nápravě a Evropa bude dál uvadat.Pokud bude výsledkem óda na status quo, pak samozřejmě nemůže přijít nic jiného než oprávněná karikatura a posměch, protože inteligenci mladé generace nelze beztrestně urážet. Na druhou stranu si stále houstnoucí davy nezaměstnaných mladých lidí při čekání na erární polévku alespoň budou mít co číst a čemu se (možná trochu hořce) zasmát...Ohledně pana Sedláčka mě ani tak nezajímá, co ta skupina vytváří, to si asi každý umí představit. Spíš by mě zajímala jeho motivace se vůbec na něčem takovém podílet, tedy co si vlastně od toho angažmá slibuje. Chápu, že nechce předčasně vyzrazovat obsah dokumentu - který se ostatně stejně brzy dozvíme, ale o svou motivaci stát se členem tohoto narativního klubu by se s námi podělit mohl. Předešel by tím alespoň spekulacím, že šlo o nedostatek soudnosti a hlavní roli hrálo nebezpečně zbytnělé ego.Martin Hájek 
0/0
23.9.2013 15:13