Diskuse k článku

Tomáš Halík: Je lepší, když občané státníka i nenávidí, než když se mu smějí

„V určitých vrstvách katolíků, nedotčených solidním světským, ani náboženským vzděláním, vládnou stále primitivní stereotypy.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Procházka Martin 26.5.2013 13:12

O PARADOXECH PONĚKUD ZVLČILÉ THEOLOGIE

Možná si to neuvědomujete, ale replikami míjejícími se s tématem mého příspěvku jen potvrzujete neschopnost stoupenců jejich nejkatoličtějších veličenstev, její eminence i p. Halíka racionálně obhájit absurdnost na  kterou poukazuji. Nicméně přesto věřím tomu, že se vzchopíte a podrobíte předmětný text žádoucí kritice. Ostatně jak jinak byste měli Vy a podobní dokázat, že nejste amorální a hloupí. :-) 
L. Novák 26.5.2013 14:08

Jste jenom obyčejný aktivista - SPAMer vylepující plakáty

všude, kde vás napadne.
P. Smažák 26.5.2013 17:12

S pošukama kteří "našli Ježíše" je seriózní debata nemožná

.
Procházka Martin 26.5.2013 19:36

O PARADOXECH PONĚKUD ZVLČILÉ THEOLOGIE

Hluboce se mýlíte, diskuse jest ustavujícím principem žádoucího demokratického řádu, leda by Vám demokracie nepřipadala dosti žádoucím způsobem spravování veřejných věcí. Vulgaritou a zbabělým vyhýbáním se nastolenému tématu jen vystavujete to nejhorší vysvědčení zdejší Havlovské postmortální lize. 
T. Beran 26.5.2013 10:38

Církev a praktikovaná homosexualita

Citát:"Co se homosexuality týče, zpravidla se tito lidé odvolávají na prvoplánově čtené biblické odsuzující výroky, které lze jistě vztáhnout na homosexuální chování heterosexuálních osob (to bylo časté v antice a dnes znovu a to je i podle mého názoru perverze a „hřích“), ale není spravedlivé je vztáhnout na osoby, u nichž je homosexuální orientace dána biologickými faktory, nikoliv vlastní volbou, a tudíž je třeba tuto orientaci akceptovat a respektovat osobní důstojnost a rovné místo těchto lidí v církvi i společnosti. O tom jednoznačně mluví i současný papež František (jakkoliv zároveň – jako většina katolíků včetně mne – varuje před tím, aby se ignoroval rozdíl mezi homosexuálním partnerstvím a manželstvím muže a ženy). Oficiální katolické učení toto rozlišení činí, ale bigotní lidé se tím neobtěžují."Jak asi toto zmatení vzniklo? Editor České pozice nezvládl svou práci? Nebo se ho dopustil pan profesor v nějakém výkladovém zanícení?Z katolické věrouky nelze totiž doložit mravní akceptaci homosexuálního chování (tudíž homosexuální praxe) "biologických homosexuálů".Mohl by mi laskavě pan editor povědět, zda přepis výroků pana profesora je autentický, respektive, zda se pod finální zeditovanou podobu pan profesor podepsal?
Křivan 26.5.2013 20:37

Také jste ten text nepochopil

Také jste ten text nepochopil v jeho logických souvislostech? Nejspíš jde o to aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Rozlišování mezi biologickými homosexuály a homosexuálními heterosexuály je sice možné, ale problém to samozřejmě neřeší. 
T. Beran 26.5.2013 22:41

Replikant, ach jo.

.
Procházka Martin 26.5.2013 10:37

O DůSLEDCÍCH SPOLEČNÉHO RODU EUNUŠSTVÍ A HOMOSEXUALITY

aneb INSPIRATIVNOST LÚKIÁNOVY RELACE PRO ÚVAHY O PUTNOVÉ ZPůSOBILOSTI K PROFESUŘE Pozoruhodným vodítkem k rozhodnutí o nejen Putnově způsobilosti k profesuře, nýbrž k jeho pedagogické činnosti vůbec může být již zpráva Lúkiána ze Samosaty nasvědčující archetypálnímu charakteru nastolené otázky. § Lúkiános nás zpravuje, že v důsledku snah o upevnění upadající autority škol řecko-římské filosofické tradice zřídil římský císař státem placené profesorské stolice k výuce relevantních myšlenkových směrů a vyhlásil výběrová řízení k jejich obsazení. Právě v průběhu řízení k obsazení místa učitele Aristotelismu byl jeden kandidát obviněn druhým z neschopnosti zastávat učitelský úřad v důsledku jeho eunušství. Nezpůsobilost k učitelství zde byla zdůvodněna privací - absencí dokonalosti přiměřené nositeli jakožto člověku - fysiologickou neschopností býti otcem a v důsledku toho i psychickou neschopností plnit přirozenou výchovnou funkci otce vůči dětem, a to nerozlišeně, ať již svým či svěřeným. § Pro Putnův případ jest tento příklad inspirativní do té míry, do jaké tvoří eunuchové a homosexuálové společný rod osob, jejichž fysiologicky absolutní či sexuální preferencí daná relativní neschopnost státi se rodiči - otci - předznamenává i jejich psychické disposice býti plnohodnotnými vychovateli mládeže.
Ctenarcp 26.5.2013 9:57

Zeman, Kalousek, Schwarzenberg

Jiří Leština:  Kalousek rozjel v Praze hru o přežití http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-59936480-kalousek-rozjel-v-praze-hru-o-preziti
Aaa 26.5.2013 8:17

Pane Halíku

celý ten článek jsou jen pindy naší Mindy.
Pulsar 26.5.2013 7:20

skvělý rozhovor

dobře vedený a radost ho číst, tedy pominu-li nepříliš radostný obraz budoucího presidentování:  no, dalo se čekat, že špatné rozhodnutí bude mít také špatné výsledky, naši voliči sice nic neodpouštějí, ale k čemu to, když si želbohu později vůbec nic nepamatují, díky za pěkný článek
Tono 27.5.2013 12:21

Přidávám se,

precizní názory profesora Halíka, bohužel (myslím tím ten chlast MZ) ... :-( 
Ctenarcp 26.5.2013 7:06

Pane profesore, v mnohém máte pravdu

Jen snad s tou reklamou a zmíněním PR agentury se argumentačně dostáváte na úroveň publicistiky na TV Nova. Emoce. Ano, oba fináloví kandidáti na prezidenta jsou trapné figury. Občan Schwarzenberg jakoby z pohádky o císařových šatech vystoupil obnažený stejně jako byl jeho proslulý volební lístek. A sebestředný samorost a hulvát Zeman, který usilovně napodobuje svou představu o W. Churchillovi. Jeden ze světa, kde se funkce ve státní správě dědí a udělují. A protože je "knížetem" adoptovaným a majetek v ČR nabyl podle rodinného práva Schwarzenbergů (sic!) nikoliv dle zákonů ČR, je přirozené (od slova příroda), že proti němu nakonec stojí extrémní příklad ambiciózního solitéra z lidu. Ano, je to hrozné. Ale současný prezident není k smíchu. Jde z něho až strach. To ovšem neznamená, že senilitou stižený loutkový místopředseda vlády a privátní ministr zahraničí žádnou škodu nepáše. Pane profesore, jste muž vzdělaný a racionální. Jaká temná ambice Vás žene do tábora Karla Schwarzenberga? Obdiv k Osvícenství to nebude, že? Kde byli Schwarzenbergové? http://www.nm.cz/snm/sib.htm http://cs.wikipedia.org/wiki/Dvaasedmdes%C3%A1t_jmen_%C4%8Desk%C3%A9_historie http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169539755-dvaasedmdesat-jmen-ceske-historie/209572232200010-ignac-born/ 
V. Peroutka 26.5.2013 6:53

Halík Klause doslova nenávidí

a tak Zemana přijme i s chybami mnohem raději.Dle titulku musí být doslova nadšen skutky svého Duky , protože ten už je v této pozici u veřejnosti je. Je obrovským rozdíl mezi Václevem Malým,který má stále odvahu hodnotit i vlastní církvem a prázdnými slovy Halíka.
J. Z rokycan 26.5.2013 6:28

Nesmíří a nesmíří se s tím pravicové obludy,

že se tady VŠE od příštích voleb DEFINITIVNĚ obrátí.Ale mají smůlu.V mediích mají a budou mít ZATÍM navrh.Jinde už bohudíky od příštích voleb ne.To co se dělo v medií před finálem dvou dědků  bylo hnusné.Lidé-obyčejní nezapomenou na RESTITUCE-DPH-AMNESTII  i kdyby se 1 000x psalo o vraždách před 60 lety..a strašilo ostnatými dráty a zabírání majetku soukromníčkům...buzíci patří mimo veřejnost.To je SODOMA -GOMORA,ale v reálu!!
S. Horák 26.5.2013 6:21

Pana Tomáše Halíka považuji

Pana Tomáše Halíka považuji mnoho let za výkvět inteligence ve stále otupělejší společnosti. Tento článe mě v mém názoru utvrdil. 
P. Michal 26.5.2013 0:41

Klášterníci se zodpovídají představeným a vizitátorům

Klášter v jiné zemi vyžaduje k porozumění i inkulturaci pro tamní prostředí.  Nevím, zda je obvyklé vyskytovat se v klášterech, spíše bych tam čekal klausuru. Mniši nemusí být intelektuální elitou, třeba jen zrcadlí průměr svého domova. Rozhodují spíše výsledky jejich úsilí. Někdo má podobné pocity v některých vojenských zejm. důstojnických skupinách. Jiný v kriminálech. Ale konversovat o tom spíše s těmi, kterých se to týká, než hodnotit , známkovat. Deviace nebývají jen vrozené, ale jsou i pozou, stylem. Často řeší jen nějakou formu vlastního zneužití. Církev je správným útočištěm, jen ta práce na "zakázce" budiž kompetentní. Prezidentská volba marktingovou kampaní za záhadné peníze (mraky aktivistů neběhali zadarmo) došla svému výsledku. Úpadek p.Zemana pokračuje mílovými kroky a je naděje že v dohledu jsou volby nové. Demence se nedá skrývat, nemáme Kreml. Nejde o výtržnosti, ty lze přičíst potřebě  marketingu, jde o stavy opačné, pasivity, depresí, pláče. Jak se mu bude jeho dílo bortit, měl bych strach o něj samotného.  Lidi kolem sebe využíval, nemůže od nich čekat nic, prodávat ho budou vlastní, co jen "zachraňují" republiku. jakeš v plotě.