Diskuse k článku

To si snad Řecko dělá legraci...

Evropská komise v pondělí 6. února oficiálně oznámila, že termín pro nespuštění bankrotu Řecka skutečně tentokrát (?) vypršel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Hector

To si snad dela legraci Studynka.
Ten, kdo brani bankrotu jsou nemecke a francouzske banky, ktere pojistuji recke dluhy a tudiz by na bankrotu, v soucasne dobe, velmi silne prodelaly. Z pohledu Recka by byl bankrot idealni reseni (viz Island, ktery je dnes za vodou) - Recko ma nejrychleji rostouci ekonomiku v Evrope (ono ani neni divu, kdyz mate jednu tovarnu stavba dalsi je rust o 100 %) a lichvarske uroky normalni cestou nikdy splatit nemuze. Prirozene, pozadavky EU a MMF na "setreni" hospodarskou situaci recka jen zhorsuji, jeste zadna zeme na svete se nedostala z krize tim, ze dala na rady MMF, naopak. Navic, recky dluh je z vetsi casti umely a splacenim se opet sanuji nemecke a francouzske banky. Drevni pojeti ekonomiky Judr. Marka Kalina a mistra Studynky je asi na stejne urovni, jako chapani ekonomiky chemickeho inzenyra Kalouska.
0/0
7.2.2012 11:52
Foto

Murdoch

Zdravím, v podstatě bych
Zdravím, v podstatě bych doplnil jen tolik, že Kalousek je alespoň předvídavý v tom smyslu, že si dokáže prokalkulovat, co české ekonomice uškodí méně - jestli půjčka z devizových rezerv ČNB nebo negace sanačních snah Merkozyho a spol. Na rozdíl od jiných:-) Argumentace Británií mě vždycky pobaví - v roce 2008/2009 britská vláda ruku v ruce s "nezávislou a striktně apolitickou" centrální bankou komerční banky jak na běžícím pásu a dnes se blahosklonně usmívají a vědí, jaké je to správné řešení - nikoli politické, ale ryze ekonomické pochopitelně:-)) Hlavně ať nás samotné to nic nestojí a ruce pryč od londýnské City a poplatků za finanční transakce. Možná jsou některé z francouzských, německých a řeckých bank tak šikovně zajištěné, že by jim i řecký default přinesl profit, možná proto Commerzbank volá po bankrotu, ale většina velkých francouzských a německých bank dosud reportuje ztráty z odpisů dluhů - a to nemalé ( v řádech mld. eur). Nejhorší dopad to má/bude mít asi na samotné řecké banky. Kdo ví, co tomu říká Péťa Kellnerů:-) Pan autor je takový eklektik - ze střípků poskládá mozaiku k obrazu svému, ikdyž ty střípky ( Munchau, Tůma, Británie) tvořily původně úplně opačný obrázek:-)
0/0
7.2.2012 12:39
Foto

Bohumil J. Studýnka

To snad legraci
Dobrý den pane/í  Hector,jsem rád za váš bližší výklad textu mého  článku. To co píšete -  v článku (a předchozích)  je - jen znovu pečlivěji přečíst. I o schizofrenním   postoji   německých a francouzských bank a wallstreetských investičních bank, zvláště  pak některé. I ty naše bankovní velkodcery dostaly za matkami vnucené portfolio nemravných dluhopisů rating dolů. Velkou obezřetnost vůči radám MMF jsem projevoval již před dvaceti lety - v době slavného washingtonského konsensu. Euforické citování toho konsensu bez detailu a vysvětlení   jsem slyšel ale i ze stejným úst jako nyní jiné výroky.K Islandu"za vodou"? Je za vodou - na ostrově.  Asi jako severní Korea (ta nám ještě BTW dluží také). Některé české banky na Islandu přišly o peníze svých českých střadatelů  a nyní i svoji (v kombinaci Řeckem a matkami)  o bonitu. Ten islandský případ je "fair" ale jen z té jejich strany. Na londýnské burze ja napsáno motto: "My Word is my Bond". Na Islandu a v Řecku to není pravda.
0/0
7.2.2012 14:07
Foto

Chemický inženýr Kalousek
Nevím, kolik je Vám roků, človíčku, podle rozumu a zkušeností a psaní bez diakritiky asi trapně málo...Ukončení vysoké školy je jen první, nepatrňoučký krůček do intelektuálního života, plného každodenního nabývání zkušeností, ale i úplně nových teoretických vědomostí. Myslící člověk se tak touto cestou za každých 3-7 let praxe (s výjimkou  učitelů) naučí tolik, kolik se naučil na VŠ. U pana Kalouska jsou přitom obzvláště důlěžité další dva faktory:1)  Je inženýrem chemie (!) - mimořádně abstraktní přírodní vědy vyžadující propojování různých oblastí vědění k pochopení celku - a tedy učící člověka chápat věci v souvislostech.2)  Nechce vydávat ze státní kasy více, než se do ní z daní a poplatků nasbírá - a to je přitom hlavně věcí charakteru, na to nemusí být bůhvíjaký inženýrek ekonomie, to už věděla babička Boženy Němcové. 
0/0
7.2.2012 20:10
Foto

Zbytná reakce
zkoušel jste někdy psát česky s diakritikou "na oči" např. na německé nebo francouské klávesnici?!Od prvního do posledního naprosto zbytná a ubohá reakce.
0/0
9.2.2012 12:19