Diskuse k článku

Test Kyprem a příležitost pro Miloše Zemana

Základní cíl byl splněn – připravit Evropany na to, že staré jistoty neplatí. Překvapivě je to český prezident, kdo může nepřehlédnutelně reagovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Starý 68

finance a politika
Odborná úroveň článků a diskuze k nim zde převyšuje mnohé jiné servery. Řešení problému nejen není jednoduché, ale znalost jeho hloubky a šíře dává naději k jeho vyřešení,  Autorovi skládám poklonu, že korektnost k analýze problémů si po desetiletí zachovává. S formálním jazykovým vyjádřením v každé době jsou také problémy, protože i jazykospytci nemusí chápat autorem zamyšlený obsah slov.
0/0
21.3.2013 9:55
Foto

Boris Mihoň

Dů jů česky mluviti?
Nejde o obsah, ale o výrazivo. To už se všichni zbláznili, nebo se nám v Prague rozmnožují angločeši? Co je to za výraz "euroautority", popř. čím dál užívanější "autority"? Jste byli poprvé v Americe nebo co, copak "authority" je "autorita" ? Česky to znamená "úřad, úřady", a o autoritě (minimálně ve svém případě, aut(h)ore) mluvte, až si ji vybudujete na základě solidní mateřštiny. Když takhle budete psát i "mnoho let dopředu", každej pozná, že jste neměl autoritu ani "x let zpátky". Tihle "jůzeři" českých slov ve špatně zasazeném sémantickém rámci anglicismů se vyrojili jako houby po dešti, tipl bych, že v životě nepřečetli ani jednu pořádnou knihu. Holt (=prostě, zkrátka , z němčiny,- ne Hold - vzdát čest! z latiny, angličtiny) je to bída, s těmitosebevědomými plešounky s garsonkou na Václaváku...
0/0
20.3.2013 22:29
Foto

Ctirad Bednář

Nehoňte si tu triko!
Autor má podstatně kultivovanější mluvu než Vy ("Jste byli poprvé v Americe nebo co") a především se zasvěceně vyjadřuje k podstatným problémům. Vám šlo nejspíš hlavně o to, abyste se pochlubil, že jste byl v Americe vícekrát.
0/0
21.3.2013 8:38
Foto

Bohumil J. Studýnka

autority zde beru stejně jako ...
... povrchní uživatelé současné  "euroenglish"  - kvůli jednoznačnosti významového přenosu tedy skutečně "úřady, (rádoby) vrchnost, moc"  evropská  nevolená a vládnoucí vrstva. Je to vícevrstevnatý a rozložitější  pojem dnešní doby. Plně nahrazující jednoslovné  české slovo se nevyvinulo dosud dostatečně rychle.Podobně je to u slova "establishment". Současný jednoslovný cele pokrývající výraz, české slovo, neexistuje.Ani takto chápané autority ani establishment ovšem vůbec "nepasují"  (toto sloveso  je původem zase "sicher"  z němčiny BTW) do pojmů  (v původním jednoznačném a vystihujícím  slova smyslu; např. - mravní, odborné, intelektuální) autority. "Holt" v češtině ovšem  pochází z německého "halt". To je ovšem příbuzné anglickému nepravidelnému slovesu "to hold /held, held/" - držet , podržet.
0/0
23.3.2013 20:01
Foto

Ctirad Bednář

Vynikající článek.
Ohledně ESM tedy vše visí už jen na jediném muži. Ale nad tak totálním, neuvěřitelném selháním rozumu (nebo morálky?)  VEŠKERÉ  politické reprezentace nejen České republiky, ale všech národních států v rámci EU se až tají dech. Mění dějiny za mlčenlivého souhlasu otupělého lidstva zase jednou směr?
0/0
20.3.2013 19:32
Foto

Kecálek

Skutečnost je ještě horší
O tom, kdy a kolik peněz odčerpá ESM z rozpočtů členských zemí EURO zóny nerozhodují volení politici (tj. při nejmenším se obávající o další setrvání u korýtka), ale nikým nevolení a prakticky neodvolatelní eurobyrokrati, kteří se navíc (studoval jsem konstrukci ESM) nezodpovídají vůbec nikomu (a nejméně ze všeho zbytečné trafice jménem Europarlament) - jsou nad zákonem, nad všemi "euroautoritami" a v rukou mají strašlivé nástroje jak vysát jakoukoliv jimi požadovanou částku z kterékoliv země. Vedle těchto aparátčíků byl Ústřední Výbor Komunistické strany Sovětského Svazu bezmocným demokraticky voleným debatním kroužkem.
0/0
22.3.2013 17:13
Foto

P16a75v38e79l 15M58i70c49h61a14l 9863515723

Rozbije se i auto,
natož banka. Spravit? Sešrotovat?  Nejprve vyndat lidi, to umí pojistky dobře. Rusové mohou spořit v číně, když už se jim to do slamníku nevejde.
0/0
20.3.2013 18:50
Foto

Marek Kyncl

Bohužel, kyperské odmítnutí
Bohužel, kyperské odmítnutí jednorázové daně na vklady osobně vnímám jako plivnutí do tváře každému slušnému Evropanovi. Nestydatost určitých společenských vrstev již dosáhla zřejmě vrcholu. Zatímco obyčejný člověk platí daně z knih, rohlíků vody, půdy, u těch, kteří si ulili nezdaněné peníze existuje drzost protestovat proti minimálnímu příspěvku na ztráty způsobené organizovaným rozkradením bank. Myslím si, že v současnbé době je jediným korektním řešením nechat Kypr i se všemi jeho bankami zkrachovat a za 1 Euro prodat Turecku. Alespoň bychom se zbavili této nestydaté pračky peněz, ze které nemá Evropa kromě daňových úniků vůbec nic.
0/0
20.3.2013 14:21
Foto

Křivan

není všechno zlato co se třpití
Mám s tím trochu problém, likvidací jedné pračky na kterou dosáhnu, jen posílím ostatní pračky na které nedosáhnu. Pokud systémově neodstřihnu všechny, a do toho se nikomu nechce (jenom v EU je jich nejméně 15), tak si nejsem jist jestli to má smysl. Potom vzniká otázka, proč byl Kypr vybrán jako odstrašující příklad pro ostatní. Co to je za závěsem, nebo se jen zase někdo sekl? Mám snad už strkat úspory do slamníku?
0/0
21.3.2013 12:23
Foto

Kecálek

A kolik jste ochoten zaplatit ze svých peněz Vy?
http://www.verejnydluh.cz/ - dluh ČR se blíží 1,8 bilionu Kč - když svého času Kalousek rozesílal občanům složenky, byli všichni "obyčejní"lidé poprávu rozhořčeni. Vzhledem k Vašemu pevnímu morálnímu postoji předpokládám, že nevěříte slovům inženýra ekonomie J. Paroubka, že dluhy se neplatí a ani neočekáváte, že trvalý deficit ČR bude někdo sanovat. Takže na kolik % zdanění vašich úspor jste ochoten přistoupit?
0/0
22.3.2013 17:18