Zvýšení ratingu ČR prudce posílilo korunu

Důvěra v domácí ekonomiku mezi podnikateli i spotřebiteli se zhoršuje. Podobná situace panuje v Německu.

Česká republika se od středečního odpoledne může chlubit lepším ratingem. Proklínaná agentura Standard & Poor´s, která v poslední době snižuje hodnocení států jak na běžícím pásu, udělala pro tentokrát výjimku. Rating u dlouhodobých závazků v cizích měnách v případě naší země zvýšila z A na AA- a u dlouhodobých závazků v domácí měně na úroveň AA.

Pro Českou republiku je to významná událost a zároveň i ocenění pro Českou národní banku, která je patronem cenové stability v domácí ekonomice. Koruna na tuto událost reagovala výrazným posílením. Značné ztráty zaznamenalo zlato, které se během tří dnů propadlo o 200 dolarů za unci. Ve druhé polovině týdne však jeho cena začala opět růst.

Vývoj koruny byl během týdne výrazně ovlivněn právě zvýšením ratingu. Zatímco měny středoevropského regionu měly tendenci stagnovat, koruně se dařilo a posilovala.  Až do středečního odpoledne se na eurokorunovém měnovém páru nic zajímavého nedělo. Ve středu, krátce po ohlášení lepšího ratingu, koruna během několika minut posílila přibližně o 20 haléřů. Další zisky si připsala i ve čtvrtek. V pátek odpoledne se euro prodávalo blízko 24 korun a v příštím týdnu lze očekávat pokus o prolomení této hranice. Vůči dolaru se koruna nadále obchodovala mírně nad 17 Kč. Ve druhé polovině týdne si pak polepšila více než o 20 haléřů.

Nálada se zhoršuje

I z pohledu událostí na české scéně byla klíčová středa. Vláda schválila daňovou reformu, a to i přes nepřítomnost ministrů z TOP 09. Mezi hlavní změny patří zrušení konceptu superhrubé mzdy, vznik jednoho inkasního místa a celkové zjednodušení daňové soustavy. Ulevit by se mělo investorům, kteří nebudou muset platit daň z dividend.

Český statistický úřad zveřejnil výsledky konjunkturálního průzkumu za srpen. Celková důvěra v domácí ekonomiku se meziměsíčně snížila o 1,3 bodu. Na jejím poklesu se podílelo snížení důvěry jak u podnikatelů, tak spotřebitelů.

Z globální ekonomiky přišla sada dalších negativních zpráv, které však finanční trhy absorbovaly v relativním klidu. Všichni směřovali pozornost k pátečnímu zasedání centrálních bankéřů v americkém středisku Jackson Hole, kde měl promluvit šéf Fedu Ben Bernanke. Jeho nepřesvědčivá slova však přinesla v první reakci ztráty na akciovém trhu, neboť neoznámil žádnou novou stimulaci ekonomiky. Uvedl pouze, že se Fed v září sejde na dvoudenním zasedání, kde zváží využití dodatečných monetárních stimulů pro podporu silnějšího oživení. Později však hlavní burzovní indexy obrátily a připsaly si zisk. Dolar nicméně prohloubil ztráty.

V Německu byly zveřejněny indikátory ekonomického sentimentu - ZEW a Ifo. V obou případech byly výsledky horší než očekávané a důvěra v německou ekonomiku se začíná mezi tamními firmami i spotřebiteli vytrácet.