Zvýšená averze k riziku podlomila kurz koruny

Česká měna se v týdnu ocitla vůči dolaru na nejslabší úrovni od července 2010, nakonec ale část ztrát smazala. Oslabilo i euro.

Miroslav Novák 16.12.2011

Summit EU se sice konal již v předchozím týdnu, jeho vliv na finanční trhy však přetrvává. Závěry, k nimž politici v Bruselu dospěli a o nichž ČESKÁ POZICE informovala, investory příliš nepřesvědčily. Především v první polovině uplynulého týdne proto panovala na trzích nervózní atmosféra, což se projevilo ve výprodeji rizikových aktiv, a naopak posílením americké měny.

Euro se vůči ní dostalo pod psychologickou úroveň 1,30 dolaru, tedy na nejslabší hodnotu od počátku roku. Značné ztráty utrpěly i komodity. Například zlato se propadlo hluboko pod hladinu 1600 dolarů za troyskou unci. Ve druhé polovině týdne se situace na trzích částečně stabilizovala.

Ekonomické statistiky přicházející z globální ekonomiky nijak výrazně nepřekvapily. Obecně platí, že poslední dobou dodávají lepší čísla Spojené státy americké než Evropa, což se potvrdilo i v tomto týdnu. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na 366 tisíc, což je nejnižší hodnota od května 2008. Naopak zklamaly listopadové maloobchodní tržby, které vzrostly pouze o 0,2 procenta. Úterní zasedání americké centrální banky nic zásadního nepřineslo. Rizika spatřuje Fed především v souvislosti s vývojem v eurozóně.

V Evropě stálo za pozornost zveřejnění výsledků německého indexu  ZEW. Jeho hodnota po dlouhé době vzrostla, i když se nadále pohybuje v hluboce negativním teritoriu na mínus 53,8 bodu. Listopadové spotřebitelské ceny v eurozóně stouply meziročně o tři procenta, tedy podle očekávání.

Závěr týdne přinesl obrat

Zvýšená averze k riziku se v první polovině týdne podepsala i pod oslabení koruny. Ta si připsala ztráty k oběma hlavním měnám. V pondělí vůči euru oslabila na úroveň 25,70 Kč, a pod touto hladinou se poté obchodovala i během následujících dnů. Ve čtvrtek se negativní trend obrátil a koruna dokázala ztráty smazat. Posilování koruny pokračovalo i v pátek. Odpoledne se euro prodávalo zhruba za 25,35 koruny.

Vůči dolaru koruna oslabovala ještě výrazněji. Ve středu se dostala dokonce na úroveň 19,80 Kč, což je nejslabší hodnota české měny od července loňského roku. Ve druhé polovině týdne dokázala koruna část ztrát smazat.

Domácích makroekonomických dat bylo pomálu. Ve středu byl zveřejněn výsledek říjnového běžného účtu platební bilance, který vykázal přebytek 1,3 miliardy korun. O den později Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců, jež v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,4 procenta a meziročně se zvýšily o 5,6 procenta.

Ve středu schválila Poslanecká sněmovna návrh zákona o státním rozpočtu pro rok 2012, jenž počítá s deficitem 105 miliard korun. Emoce rozjitřila debata, zda poskytnout půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši zhruba 90 miliard korun, a zůstat tak v hlavním proudu evropské integrace. Výpomoc jednoznačně podporuje ČSSD a TOP 09, naopak ODS se staví proti. Jednotný postoj nepanuje ani mezi odborníky, zdráhavě se k ní staví hlavně Česká národní banka.