Zvrat v případu Rath: Dozorují jej žalobci ze středních Čech

Obhájci Davida Ratha, kteří si stěžovali na místní příslušnost ústecké státní žalobkyně Lenky Bradáčové, dosáhli svého.

Ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která dozoruje případ Davida Ratha, předala v pátek 1. června spis týkající se kauzy kolegům ve středních Čechách. Údajná úplatkářská aféra, při níž byl Rath zatčen spolu s dalšími sedmi osobami, má silnou vazbu na Středočeský kraj. V obci Rudná totiž byl spáchán trestný čin, jenž má nejpřísnější trestní sazbu.

„Dle pravidel o vedení společného řízení proti všem obviněným koná dozor státní zastupitelství, v jehož obvodu byl spáchán skutek nejpřísněji trestný,“ řekla ČTK Lenka Bradáčová po vyhodnocení všech nashromážděných důkazů. Dle ní případ zasahoval do tří krajů — Středočeského, Ústeckého a Prahy.

Změnou prý však nehrozí, že by byly úkony v rámci trestního řízení neplatné, což tvrdili Rathovi obhájci. Ti si na postup žalobců stěžovali a podali námitku k místní příslušnosti. Dle nich měl případ od začátku dozorovat státní zástupce ve středních Čechách. Za Bradáčovou se však postavilo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze, které vykonává takzvaný dohled nad dozorem, čímž se v právnické mluvě rozumí, že kontroluje úkony níže postaveného státního zastupitelství. Mluvčí VSZ Irena Válová ČTK řekla, že státní zástupci případy si mezi sebou případy předávají, pokud zjistí, že nejsou místně či věcně příslušní.

S jistými obavami však na předání spisu nahlížejí lidé zasvěcení do vyšetřování případu Rath. „Jde o to, jestli nový státní zástupce bude dostatečně razantní a iniciativní v dalším postupu. Tedy, v jakém časovém horizontu přistoupí k návrhu obžaloby konkrétních osob,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj. A dodal, že si nemyslí, že by tento krok mohl zpochybnit nashromážděné důkazy.

Počet příspěvků: 3, poslední 1.6.2012 05:08 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.