Zuckerbergovy miliardy ohroženy!

Bývalý obchodní partner Marka Zuckerberga Paul Ceglia chce polovinu Facebooku.

Miliardy zakladatele sociální sítě Facebook Marka Zuckerberga jsou opět ohroženy. Má na ně políčeno „Zuckův“ bývalý obchodní partner Paul Ceglia. Ceglia tvrdí, že v roce 2003 investoval dva tisíce dolarů do Zuckerbergova nového projektu „the face book“. Zuckerberg mu měl na oplátku slíbit 50 procent společnosti. Svou polovinu by si Ceglia teď chtěl nechat vyplatit. Není se čemu divit, z Facebooku se stal internetový fenomén, jehož hodnota se odhaduje minimálně na 50 miliard dolarů.

Tým právníků prestižní kanceláře DLA Piper pomohl Cegliovi „znovu objevit“ několik e-mailů, které prý dokazují, že Zuckerberg na dohodu opravdu přistoupil. V období od července 2003 do června 2004 jich mělo být dvanáct. V e-mailech Ceglia a Zuckerberg diskutují o projektu, například jak jej Ceglia hodlá financovat či kde peníze sežene.

Nálada v elektronické poště se mění v létě 2004. Krátce po staru Facebooku Zuckerberg začíná Cegliovi tvrdit, že stránka nemá úspěch, jaký očekával a že přemýšlí o jejím stažení z webu. Později prý Cegliovi dokonce nabízí, že mu dva tisíce dolarů vrátí. Ve stejném době se Zuckerberg stěhuje do Kalifornie, aby pro svůj projekt získal další investiční injekci, s jejíž pomocí by mohl společnost rozvíjet. „Od chvíle, kdy Facebook spustil, mi lhal,“ je přesvědčen Ceglia. Dnes všichni víme, že Zuckerbergova sociální síť od začátku aspirovala na internetový bestseller.

Zdá se, že v současnosti je jedním z nejlukrativnějších zaměstnání na světě být Zuckerbergovým právníkem. Na začátku tohoto měsíce skončil dlouholetý spor nejbohatšího mladíka planety s dvojčaty Winklevossovými. Olympijští veslaři Cameron a Tyler byli přesvědčeni, že jim Zuckerberg ukradl nápad sociální sítě Facebook. Soud rozhodl, že se sourozenci musejí spokojit s vyrovnáním ve výši 65 milionů dolarů. V hotovosti obdrží 20 milionů dolarů a zbytek v akciích. I Ceglia, který byl v minulosti souzen za finanční podvody a v současnosti se zabývá obchodováním s dřevěnými paletami, by se pavděpodobně nechal 65 miliony dolarů umlčet.

Mimochodem, kauza bratří Winklevossových, kteří se zúčastnili letních olympijských her v roce 2008 v Pekingu, se stala námětem pro úspěšný film The Social Network. A nepřekvapilo by, kdyby scénárista Aaron Sorkin už pracoval na jeho pokračování.