Ztratil sociální demokrat Mládek politickou buzolu?

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek naznačil, že živnostníci jsou paraziti. Právě takové minely mohou stranu ve volbách oslabit.

Buzola (také busola) je jednoduchý přístroj, který slouží k orientaci v terénu. O takový aparát na uplynulém sjezdu zřejmě přišel stínový ministr financí Jan Mládek. Jinak by se lépe zorientoval v politickém terénu a vyvaroval se takové politické nešikovnosti, jako když naznačil, že živnostníci jsou paraziti.

Tím pohoršil nejen značnou část veřejnosti, ale také své stranické nadřízené (kriticky ihned reagovali Bohuslav Sobotka i Michal Hašek). Ti se snažili, aby sjezd navenek vypadal co nejkulturněji, aby nové vedení bylo co do poměru sil táborů Bohuslava Sobotky a Michala Haška vyrovnané. Když se to do značné míry povedlo, Mládek si pustil pusu na špacír. A řekl hned takovou šílenost, která přebila i to, že z vedení ČSSD vypadl populární Jiří Dienstbier.

Dle webu České televize Mládek prohlásil: „Systém, kdy oni (živnostníci) nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný.“ Mládek se posléze omluvil a výrok upřesnil: „Parazitem v naší společnosti rozhodně nejsou OSVČ, ale vláda, která zcela selhala ve výběru daní, není ochotna řešit neúnosný rozdíl v podmínkách pro OSVČ a zaměstnance a de facto na jakákoli řešení propadu veřejných financí a kumulujících se problémů rezignovala!“

Mládek svá slova o parazitech nemusel myslet úplně vážně, mohl se u mikrofonu unáhlit. Byla to však veliká politická minela, na kterou čekají konkurenti ČSSD – jak pravicové strany, tak třeba i SPOZ. Sociálním demokratům se na sjezdu podařilo stranu ve vedoucích funkcích stabilizovat, takovýchto lapsů se ale musí vyvarovat. Podíváme-li se, jak negativní odezvu Mládkovo vyjádření v médiích vyvolalo, jde o chybu, která je hodna vyškrtnutí ze Sobotkovy stínové vlády. Nebo by mu alespoň měli pořídit novou buzolu.