Zpráva o stavu distributorů pohonných hmot – krajina po bitvě

Počet distributorů pohonných hmot v listopadu dramaticky klesl. Na vině jsou dvacetimilionové kauce.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Není tomu tak dlouho, co se ČESKÁ POZICE spolu s dalšími médii zabývala spornými zákony kolem lihu a pohonných hmot, které vytvořila bývalá vládní koalice. Problematickým bodem byly kauce, které museli výrobci lihu či distributoři pohonných hmot složit na účet celní správy. U výrobců lihu jde o půl milionu, případně pět milionů, podle počtu odebraných kolků. U distributorů pohonných hmot o dvacet milionů korun.

Na dopady zákona o lihu si ještě budeme muset počkat, protože účinný je až od prvního prosince. Zato dopady na distributory pohonných hmot můžeme sledovat takřka v přímém přenosu. Dokonce v přehledné excelové tabulce, kterou na svých stránkách uveřejňuje a průběžně aktualizuje celní správa. Zákon upravující pohonné hmoty je účinný od října, přičemž distributorům, kteří nesložili kauci nebo nesplnili nějakou jinou povinnost, registrace zaniká po prvním listopadu.

Epidemie mezi distributory

Celá tabulka má kolem 1950 řádků. Co řádek, to jeden distributor pohonných hmot. Za pozornost stojí sloupce P a R, které ukazují datum zániku distributora a důvod jeho zániku. Kdybychom celé dění ukázali na časové ose, s problematikou neobeznámený zahraniční pozorovatel by nejspíš dospěl k závěru, že začátkem listopadu na Česko spadl meteorit.

V několika prvních listopadových dnech zmizely stovky subjektů s poznámkou: „Registrace zrušena z moci úřední“. Jinými slovy, celní správa danému subjektu zrušila registraci, protože nesplnil nějakou povinnost. O jakou povinnost šlo, tabulka neuvádí, ale dá se tušit, že v drtivé většině případů šlo o nesložení kauce.

Odhady, že kauce budou pro mnohé firmy likvidační, se ukazují jako oprávněnéKoncem října čítal přehled funkčních distributorů pohonných hmot zhruba osmnáct set subjektů. Nyní jich lze nalézt 148. Stav distributorů pohonných hmot v Česku vypadá, jako by mezi nimi řádil dýmějový mor. Odhady, že kauce budou pro mnohé firmy likvidační, se tedy ukazují jako oprávněné.

Je ovšem třeba zmínit, že velká část firem, které zmizely ze světa, patřila k podvodníkům. S ohledem na počet obyvatel byl počet distributorů v Česku enormní a fakt, že řada těchto podniků jsou jen prázdné schránky sloužící k podvodům s DPH, byl dlouhou dobu veřejným tajemstvím.

Řada registrovaných byli podvodníci

„Musíme také brát v úvahu, že řada původně registrovaných firem měla distribuci zaregistrovanou často jen ‚do foroty‘, protože to nic nestálo, a v tomto oboru nepodnikala. Takže logicky se podle nových pravidel nepřihlásili,“ řekl ČESKÉ POZICI Pavel Šenych, zástupce ředitele odboru a vedoucí oddělení kapalných paliv z ministerstva průmyslu a obchodu.

Podle jeho mínění zůstal mezi funkčními subjekty mix malých a velkých distributorů, což vyvrací obavy, že by na trhu zůstalo jen pár velkých hráčů a docházelo by k monopolizaci. „Konečný počet distributorů to ještě asi není, neboť trh je otevřen a další budou přibývat. Datum 1. listopadu byla jen startovní čára bez uzavřeného konce,“ dodal Šenych. Pravdou je, že v seznamu se nacházejí i firmy, které patří spíše k lokálním distributorům, často se zaměřením na dodávky pohonných hmot místním zemědělcům.

Odlišný názor má však šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček. Z oněch zmíněných téměř dvou tisícovek distributorů jich podle něho skutečně férově obchodovalo kolem pěti set, zbytek byli podvodníci nebo neaktivní firmy. To by znamenalo, že skončila i řada subjektů, které podnikaly řádně, ale prostě neměly peníze na kauci a dávat kolem půl milionu ročně za bankovní garanci pro ně také nebyla schůdná cesta.

Kam se podvodníci přesunou?

Že o registraci přišly též solidní firmy, naznačuje například fakt, že mezi zrušenými registracemi lze nalézt i zlínskou společnost Alitron, od níž odebíral pohonné hmoty majitel čerpací stanice Trako Rudolf Konvičný. Zmiňovali jsme se o něm v jednom z předchozích článků v souvislosti s tím, že ještě před účinností nového zákona byl osloven velkými firmami s nabídkou, aby odebíral pohonné hmoty od nich, protože je dost možné, že řada menších distributorů skončí.

Někteří distributoři se opětovně zaregistrují, nicméně návrat k původnímu počtu je prakticky vyloučen„Ano, Alitronu skončila registrace, takže už od nich neodebírám. Je to škoda, protože jsem na ně byl léta zvyklý, znali jsme se a jejich servis byl stoprocentní. Nicméně nezbylo mi než dodavatele změnit, takže teď mám smlouvu s Čeprem i Unipetrolem,“ řekl ČESKÉ POZICI Konvičný s tím, že domluva s velkými firmami není zdaleka tak pružná, jaká byla s lokálním dodavatelem. Navíc se obává pozvolného nárůstu cen v důsledku omezení konkurence.

Zatím jde jen o hodnocení v „poločase“. Jak upozornil Pavel Šenych, není vyloučeno, že se někteří distributoři opětovně zaregistrují, čímž by jejich počet v Česku narostl. Nicméně návrat k původnímu nebo alespoň řádově podobnému počtu je prakticky vyloučen. Pravděpodobné je, že k potlačení podvodů na DPH tedy opatření přijatá ještě bývalou vládou zřejmě skutečně přispějí. Na druhou stranu není obtížné dokumentovat, že tyto změny vytlačily z trhu firmy, které se ničeho špatného nedopustily. Kvantifikovat tedy přínosy a náklady nové legislativy nebude právě snadné.

Lidé, kteří se živili jako podvodníci s DPH, se mohou přesunout do jiných sektorů. Podmínkou pro podvody s DPH rozhodně není snadná registrace k distribuci pohonných hmot. V jiných státech EU se k tomu docela dobře hodila elektronika, zlato či třeba stavební suť. Tito lidé se klidně mohou své „živnosti“ věnovat v jiném oboru. Pak by tvrdý dopad zákona o pohonných hmotách postihl jen jiné negativní jevy v tomto odvětví, jako je například pančování pohonných hmot.

Počet příspěvků: 1, poslední 27.11.2013 09:08 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.