Zpomalení německé ekonomiky začínají pociťovat i čeští vývozci

Dle německého deníku Handelsblatt německé ministerstvo financí nově snížilo odhad tempa růstu hrubého domácího produktu na 0,8 procenta. Odhadované zadrhávání německé ekonomiky je špatnou zprávou i pro české hospodářství. Na celkovém českém exportu se vývoz do Německa loni podílel z více než 32 procent a překonal 1,42 bilionu korun.

Vojtěch Wolf 26.3.2019

Německá ekonomika jede jako dobře seřízený stroj. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Německá ekonomika jede jako dobře seřízený stroj.

Ještě horší výkon, než se čekalo. Německý průmyslový komplex letos výrazně zpomalí. Podle německého deníku Handelsblatt spolkové ministerstvo financí nově snížilo odhad tempa růstu hrubého domácího produktu na 0,8 procenta. Ještě v lednu přitom počítalo s růstem ve výši jednoho procenta, v dřívější prognóze dokonce o 1,8 procenta. Za zhoršením odhadů výkonu německé ekonomiky je několik faktorů.

Deník Handelsblatt uvádí například hrozbu eskalace obchodních válek ve světě, takzvaný tvrdý brexit čili odchod Velké Británie z Evropské unie bez dohody či neutěšený stav třetí největší ekonomiky eurozóny Itálie. Zpomalení našeho souseda je přitom špatnou zprávou i pro české hospodářství. Na celkovém českém exportu se vývoz do Německa loni podílel z více než 32 procent a překonal 1,42 bilionu korun.

Nejcitlivější zásah

„České ekonomika se v nadsázce chová jako další spolková země Německa. Je s německou ekonomikou silně korelována,“ konstatuje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Odhadujeme, že zpomalení německé ekonomiky o jeden procentní bod přibrzdí tu českou o 0,6 až 0,8 procentního bodu,“ doplnila. „Korelace tuzemských a německých exportů je velmi vysoká,“ přizvukuje Jakub Seidler z ING Bank. První příznaky německého ochabování už přitom Česko pociťuje.

Nejcitlivěji by Česko zasáhl propad německého exportu v důsledku nižší poptávky ze zemí, jako je Čína a USA, který by vedl ke snížení subdodávek českých exportérů do Německa

Vývoz českých aut do Německa v lednu meziročně klesl o 10,1 procenta, celkový tuzemský vývoz k našim sousedům se propadl o celé procento. „Nejcitlivěji by Česko zasáhl propad německého exportu v důsledku nižší poptávky ze zemí, jako je Čína a USA, který by vedl ke snížení subdodávek českých exportérů do Německa,“ vysvětluje Pavel Sobíšek, ekonom UniCredit Bank.

„Z lednových údajů o zahraničním obchodu se nicméně zdá, že byla jediným problémem Německa i Česka auta, přičemž ani jejich poptávka nenesla známky krize v odvětví. Zatím tedy beru nižší ekonomický výhled pro Německo s určitou rezervou,“ uklidňuje Sobíšek. Před přílišným pesimismem varuje i Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Je nutné si uvědomit, že Německo patří k nejvyspělejším ekonomikám, ve kterých mají krize obecně mírnější průběh než například v rozvojových zemích,“ říká mluvčí svazu Eva Veličková.

Kurz koruny

Špatná čísla z Německa přitom mohou ovlivnit i rozhodnutí ČNB při březnovém hlasování o možném zvýšení úrokových sazeb. „Pokud se ukáže, že zpomalení Číny je skutečně trend a Německo zpomalilo jen jednorázově, já osobně rozhodně budu hlasovat pro jejich zvýšení. Samozřejmě pokud se ukáže, že Německo řeší hlubší problém, pak nejspíše ne,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Aleš Michl pro LN před měsícem. Podle dotázaných ekonomů je ovšem zvýšení sazeb v březnu stále pravděpodobné.

Naše ekonomika ke konci roku vykázala silnější růst a inflace zahájila letošní rok na vyšších hodnotách. Kurz koruny neposiluje a posilovat zřejmě ani nebude.

„Naše ekonomika ke konci roku vykázala silnější růst a inflace zahájila letošní rok na vyšších hodnotách. Kurz koruny neposiluje a posilovat podle našeho názoru nebude.Ačkoliv inflace už může ve druhé polovině roku zpomalovat, slabší kurz ji může nakonec držet výš, než prognózuje ČNB. Proto březnový růst zatím nevzdávám,“ vysvětluje Horská. „Pokud jde o sazby ČNB, vidím slušnou šanci na jejich zvýšení v březnu. To ovšem může být letos poslední,“ dodal Pavel Sobíšek.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.