Ceska Pozice

Zpěvák Vojta Dyk: Chci být váš příští prezident!

Na prezidentskou kandidaturu je moc mladý, proto chce populární zpěvák Vojtěch Dyk nejprve změnit Ústavu.

Vojta Dyk a jeho skupina Nightwork slibovali překvapení již delší dobu... foto: www.prezidyk.czČeská pozice

Vojta Dyk a jeho skupina Nightwork slibovali překvapení již delší dobu...

Stalo se na Mezinárodní den dětí: populární zpěvák Vojta Dyk spustil prezidentskou kandidaturu. Proč se rozhodl zabojovat o Hrad, vysvětluje na svých „kandidátských“ stránkách PreziDyk.cz: „Mým snem je žít ve společnosti, která uznává lásku, morálku, svobodu a rovnoprávnost. Normálně by mě to nenapadlo, ale rozklad naší politické scény by zvedl z hrobu i mrtvého. Nejsme i my ti mrtví, otrávení jedem populismu a lží? Nedávno jsem si uvědomil, že jsem známou osobností, která říká své názory nahlas, ale bez zjevného dopadu. Proto jsem se rozhodl využít svou popularitu smysluplněji a zkusit něco změnit.“

Má to háček – dle Ústavy ČR se prezidentem může stát jen osoba starší 40 let, což je kritérium, které sedmadvacetiletý frontman kapely Nightwork v době prezidentské volby v příštím roce splňovat nebude. Dyk ale není hlupák, a proto nejprve rozjel petici na podporu změny nejvyšší právní normy České republiky. „Vždyť žije a již žilo tolik lidí mladších čtyřiceti let, kteří změnili tento svět k lepšímu nebo se o to alespoň svými činy zasadili, přestože ani nemuseli býti politiky,“ píše mladý buřič na svých kandidátských stránkách.

Dykem navrhované změny Ústavy (dosud je podpisem petice podpořilo více než 740 lidí):

  1. Prezidenta republiky nelze zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt.
  2. Prezident republiky může být stíhán pro velezradu, a to před Ústavním soudem na základě žaloby Senátu. Trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.
  3. Trestní stíhání pro trestné činy spáchané po dobu výkonu funkce prezidenta republiky je navždy vyloučeno.

Místo komentáře pár reakcí na zpěvákův aktuální projekt z facebookových stránek PreziDyk:

Není-li to kampaň na novou desku, uvidíme, jak si idol dívek a žen po úpravě Ústavy „poradí“ s dalšími, v této chvíli serióznějšími kandidáty. Zatím ve šturmu na Hrad vede dle nejčerstvějšího průzkumu agentury Factum Invenio Jan Fischer, následován Janem Švejnarem a Milošem Zemanem.

Rozhodně se ale Dyk neangažuje politicky poprvé. Vzpomeňme například na píseň Vyměňme politiky, kterou se svou kapelou Nightwork nazpíval před volbami v roce 2010: „Nebojte se zvolit malé sráče, / horší už to stejně nebude! / Třeba zatím neumějí krásti, / jinak nám tu nic už nezbude!“

Nebo o pár měsíců dříve, v únoru 2010, na happening kapely před pražským magistrátem, kde chlapci z Nightworku zapěli tehdejšímu primátorovi Pavlu Bémovi song Balada pro Radu hl. m. Prahy / Pavlíkovi písničku!: „Učení, voliči zkušení, / já bych vám rád ted' podotknul. / Všichni z vás mají tušení, / že magistrát je trubců plný úl. (...) Učení, radní zkušení, / já bych vám rád teď podotknul. / Nikdo z vás nemá tušení, / že občan vůbec není vůl.“

Nechme stranou šoubyzovou událost loňského října, kdy Nightwork pozvali na křest koncertního DVD pornoherce, kteří před přítomnými novináři souložili. Že nejmladší prezidentský kandidát dokáže šokovat, dokázal již o dva měsíce předtím v rozhovoru pro páteční přílohu Lidových novin. Připomínáme několik pasáží:

Proč máte deprese z české společnosti, když se vám tak daří?
DYK: Například nechápu, jak je možné, že pan prezident řekne otevřeně do médií, že ho ani zas tak moc nemrzí, co se říká v tajných nahrávkách, jako spíš to, proč se ty nahrávky vůbec dělají. To mám pocit, že je opravdu čas vyjít do ulic. Chybí nám tady vášeň, jakou mají třeba Francouzi – vlítnout ven, zapálit auta… Vyházet ty politiky z oken – ona defenestrace měla smysl. Tehdy se politici museli bát, dneska se nebojí ničeho. Umělci by měli mít povinnost bouřit obyvatelstvo, aby s tím stavem společnosti něco dělalo.

Kde sám sebe vidíte za deset let?
DYK: Těžko říct, jestli budu vůbec herec. Nevydržím dlouho u jedné věci, jakmile začnu na něco nadávat, hned automaticky hledám něco jiného. (...) Kapela je jen etapa, energie, která zrovna teď společně plyne. Já k tomu mám dalších tisíc zájmů. Navíc bych se chtěl podívat i do zahraničí.

Jak jsou pro vás důležité peníze?
DYK: Nechci, aby mě peníze zajímaly, to je to jediné, co od nich chci.

A dřív byste šel do všeho?
DYK: Ještě před třemi lety jsem bral leccos, hraniční věci, o kterých jsem věděl, že bych je dělat spíš neměl, ale chtěl jsem si je zkusit. Teď už jsem opatrnější, vybírám instinktem.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.