Zoufalý Sobotka nabízí řešení problému jménem Miloš Zeman

Šéf ČSSD zřejmě prohrává souboj uvnitř strany. Naproti tomu nabízí ODS a TOP 09 způsob, jak zatočit s prezidentem.

Současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka foto: © ČTKČeská pozice

Současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Nevídaná mediální ofenziva Bohuslava Sobotky vyvrcholila dnešním dnem. Předseda ČSSD po sérii rozhovorů snad pro všechny tištěné i internetové deníky v uplynulém týdnu poskytl pondělní interview i týdeníkům Euro a Týden. Zejména v prvním jmenovaném časopise zaznívá i dosavadní vyvrcholení jeho antizemanovského tažení.

Sobotka v něm opakuje své odhodlání získat od prezidenta druhý pokus sestavení vlády pro případ, že vláda Miloše Zemana s fasádou Jiřího Rusnoka ve středu nedostane důvěru. „Naše představa je menšinová vláda ČSSD. Jednali bychom se stranami o toleranci této vlády, o zkrácení volebního období a o změnách ústavy. (…) Jsem stoupencem upřesnění pravomocí prezidenta a parlamentu. Třeba aby byly stanoveny lhůty pro jednotlivé prezidentské pokusy nebo aby jmenování členů bankovní rady podléhalo stejnému mechanismu jako volba ústavních soudců, tedy součinností Senátu a prezidenta,“ řekl předseda socialistů Euru.

Sobotka tak stranám pravicové koalice vzkazuje: udržte svou „stojedničku“, smeťte Rusnokovu vládu a společně pak pojďme osekat pravomoci stále více autokratického Miloše Zemana. Takto jasné vyjádření dosud od spíše pasivního šéfa ČSSD nezaznělo.Sobotkův vzkaz: udržte svou „stojedničku“, smeťte Rusnokovu vládu a společně pak pojďme osekat pravomoci stále více autokratického Miloše Zemana

Uvnitř strany prohrává, tak musí bojovat zvenku

Je evidentní, že Sobotkova mediální ofenziva má příčiny v tom, že se mu nedaří vnitrostranicky. V ČSSD nyní mají navrch stoupenci postoje Michala Haška, tedy příznivci Zemanovy vlády. Jejich argument, totiž že jde o zabránění návratu pravicové vlády, je nesmyslný. Jednak takové jsou prostě poměry ve sněmovně, které vznikly na základě výsledků legitimních voleb, a měnit je podle rozmarů prezidenta není možné. Eventuální návrat pravicové vlády neumožní ČSSD, nýbrž voliči, kteří v roce 2010 dali svůj hlas pravicové koalici pro příští čtyři roky.

A jednak vláda Zemana a jeho přátel – zdá se čím dál jasněji –, přinese ČSSD víc škody než užitku. Už teď, před hlasováním o důvěře, používají Rusnok a jeho podřízení své úřady pro zviditelňování dosud marginální strany SPOZ, která bude v příštích volbách získávat hlasy zase jen na úkor ČSSD (ale možná i komunistů, jak píšeme na jiném místě). Kolik „odborníků“ ze SPOZ (ať už pro ministerstva nebo dozorčí rady státních firem) by se asi tak najednou vyrojilo, kdyby Zemanova vláda dostala důvěru?

Ovšem předseda ČSSD po ztrátě klíčového spojence, šéfa poslanců Jeronýma Tejce, nemá uvnitř strany partnera, který by mu pomohl jeho vize prosadit. Sobotka, který měl celou politickou kariéru image naprosto nevýrazného politika, najednou musí chodit hlásat silné výroky do médií. Zoufalá podoba této jeho snahy zvrátit poměry v ČSSD by ale neměla zastřít, že nápad vyslovený v pondělním rozhovoru konečně nabízí racionální východisko ze současné politické krize.

Jednotlivé sněmovní strany dosud nebyly schopné se proti Zemanovi nijak postavit, nenabídly žádné řešení, jak čelit jeho autokratickým tendencím. Vzmohly se jen na ojedinělé výkřiky, z nichž si prezident a jeho parta v čele s Vratislavem Mynářem a Martinem Nejedlým nic nedělá.Předseda ČSSD po ztrátě klíčového spojence, šéfa poslanců Jeronýma Tejce, nemá uvnitř strany partnera, který by mu pomohl jeho vize prosadit

Jak říká Zeman: Teroristům se neustupuje

Křik z podhradí Zeman neuznává a má z něj oprávněně jen legraci. On sám si zakřičí klidně dvakrát, a jeho voliči mu vždycky budou tleskat. Racionální debata s ním také není možná, argumenty používá Zeman pouze účelově – když se mu to hodí, tak se ústavními zvyklostmi ohání, jindy je zase bez váhání prohlásí za idiotské.

Jediné, čemu Zeman rozumí, je jednání z pozice síly. Byl to on, kdo v dobách opoziční smlouvy s ODS plánoval takové změny ve volebním zákoně, že by došlo k vymazání menších stran a nastolení dvoupartajního systému. Byl to on, kdo v době své stranické kariéry plánoval omezení pravomocí prezidenta Václava Havla. Zeman se vždy snažil překreslit hřiště tak, aby se mu na něm hrálo ještě pohodlněji.

Předseda ČSSD nyní nabízí pravicovým stranám, aby se sněmovna k Zemanovi zachovala stejně, jako se on chová k nim. ODS ani TOP 09 dosud nebyly schopné říct, jak se s tímto stavem vyrovnat. Pokud vlastní plán nemají, měly by na ten Sobotkův v zájmu zachování parlamentní demokracie v ČR přistoupit. Ostatně pro zvýšení jejich preferencí by bylo stejně nejlepší, pokud by do voleb (ať už předčasných nebo řádných) zůstaly mimo vládní pozice.

Tváří v tvář Zemanovi už je jedno, kdo stojí na jaké straně politické barikády. Jde o pojetí demokracie – zda má fungování exekutivy určovat spolek nikým nevolených, ale prezidentu plně oddaných osob, nebo zda má záviset na výsledcích sněmovních voleb.

Je tu však jedno velké „ale“: až středeční hlasování o vyslovení důvěry vládě ukáže, zda bude předseda ČSSD vůbec ještě mluvit za svou stranu.