Zničit Android! Zdá se, že Apple hodlá tento slib dodržet.

Americký úřad rozhodl, že HTC porušila jeden z patentů Applu, a tudíž nesmí v USA prodávat některé modely svých mobilních zařízení.

Restriktivní ochrana patentových práv si připsala další úspěch. V noci z pondělí na úterý americká Federální komise pro obchod (FTC) rozhodla, že tchajwanský výrobce chytrých telefonů HTC porušil jeden z patentů Applu, a tudíž už ve Spojených státech nesmí prodávat některé modely svých mobilních zařízení.

Napadený patent se týká technologie, která umožňuje klikat v dokumentech na telefonní čísla a další data a buď rovnou volat, nebo se prokliknout k dalším službám. Tento prvek lze dnes najít téměř v každém smarphonu. Experti tudíž čekají, že podobná rozhodnutí padnou ve sporech Applu proti výrobcům telefonů na bázi systému Android i v Kanadě, Austrálii a v Evropě.

HTC, která z amerického trhu čerpá polovinu svých tržeb, tento výsledek podle analytiků nijak výrazněji nepoškodí. Zákaz platí až od dubna a firma tak bude mít čas zmíněnou technologii nahradit. Pro Apple je však rozhodnutí FTC municí pro boj s dalšími výrobci telefonů se systémem Android. „Je to jen šarvátka jedné bitvy, která je součástí mnohem větší války, a každé straně zbývá ještě hodně munice,“ řekl k tomu agentuře Reuters David Wilson z právnické společnosti Herbert Smith LLP.

Dynamický segment chytrých telefonů a počítačových tabletů je nyní zahlcený právními spory o lukrativní patentová práva. Apple vede nejvíce sporů s jihokorejským Samsungem, s nímž se soudí ve 30 případech v desítce zemí světa.

Šarvátka je součástí velké patentové války, jejíž cílem je vydobýt si dominantní pozici na trhu s chytrými telefony a tablety. Právníci Applu si brousí zuby zejména na produkty, které využívají googlácký operační systém Android. Takové kromě HTC vyrábí také například Samsung a Motorola.

Android je s padesátiprocentním tržním podílem platformou číslo jedna. Kalifornská společnost Apple však Googlu vyčítá, že jí operační systém jednoduše ukradl. Nedávnozesnulý zakladatel Applu Steve Jobs podle vydaného stejnojmenného životopisu řekl, že „Android hodlá zničit, protože je to ukradený produkt. Jsem ochotný jít v tom klidně i do termojaderné války“. Zdá se že Jobsovi nástupci hodlají tento slib dodržet. Nespočet soudních řízení právě probíhá od Austrálie až po Německo. Stejně tak se ale i Apple stal terčem dlouhé řady protižalob. Pokud slouží patentový zákon v dnešní době především jako instrument k udržení monopolu, není načase ho změnit?

Související článek:
Patentové právo v digitální éře: Nástroj vydírání

Počet příspěvků: 4, poslední 30.12.2011 08:21 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.