Znalecké posudky potvrdily, že Key Investments Prahu 10 podváděla

Skutečná hodnota cenných papírů, které firma pro Prahu 10 nakoupila, je o desítky milionů korun nižší, než společnost pravidelně uváděla.

Informace, které ČESKÁ POZICE přináší o společnosti Key Investments, se opět potvrdily. Tentokrát se konečně otevřely oči i politikům v Praze 10, jejíž funkcionáři před více než dvěma lety svěřili této firmě 200 milionů korun. Key Investments tyto veřejné peníze přes opakované žádosti městské části dodnes nevrátila.

„Až o desítky miliónů korun mohla společnost Key Investments podvést svého někdejšího klienta: městskou část Praha 10. Vyplývá to z odborných znaleckých posudků, které si Praha 10 nechala zpracovat u Národohospodářské fakulty VŠE a společnosti Grant Thornton Valuations,“ informoval nás mluvčí městské části Jan Charvát. Dále uvedl: „Rada Prahy 10 proto 5. června na svém mimořádném zasedání odsouhlasila podání další série žalob a právních kroků, které ještě musí schválit městské zastupitelstvo. Podány pak budou žaloby nejen na náhradu škody na samotnou společnost KI, ale i na všechny členy statutárních orgánů Key Investments a navíc i na její akcionáře a další fyzické osoby, které mohly její činnost zásadně ovlivňovat.“

Key Investments nakoupila za peníze Prahy 10 neobchodované dluhopisy společností Via Chem Group za 83 miliony korun a E Side Property za 117 milionů. Obligace Via Chem Group jsou splatné na podzim roku 2013, dluhopisy E Side Property, které patří stadion fotbalové Slavie v Edenu, až na konci roku 2024.

Radnice nyní již s určitostí ví, že se stala obětí sofistikovaného podvodu

Zmíněné posudky měly ocenit skutečnou hodnotu cenných papírů, které Key Investments nakoupila za prostředky městské části a jejichž tržní hodnotu pravidelně a dlouhodobě deklarovala až do výše 216 milionů korun. „Nyní vypracované posudky přitom hodnotu tehdejšího portfolia oceňují reálně o 100 až 150 milionů korun méně. Praha 10 proto nyní připravuje také podání dalších trestních oznámení. Tyto právní kroky tak doplní již dříve podaná trestní oznámení na zvýhodňování a poškození věřitele, které jsou již více než rok předmětem policejního vyšetřování,“ uvedl mluvčí Charvát. Na dotaz ČESKÉ POZICE, zda Praha 10 bude podávat trestní oznámení i na politiky, kteří v minulosti s Key Investments a jeho právníky spolupracovali, Charvát zatím neodpověděl.

Radnice na vypracování posudků čekala několik měsíců a nyní již s určitostí ví, že se stala obětí sofistikovaného podvodu. Nad společností Key Investments jako nad obchodníkem s cennými papíry přitom vykonávala dohled Česká národní banka (ČNB), od které měla firma také všechna potřebná povolení. Praha 10 již dříve ČNB požádala o poskytnutí informací o tom, jakým způsobem byl dohled vykonáván, dodnes však neobdržela žádnou odpověď. Městská rada proto také schválila žádost o poskytnutí informací od ČNB na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Na odpovědi centrální banky se těší i ČESKÁ POZICE. Zároveň by nás zajímalo, na které konkrétní akcionáře Key Investments hodlá Praha 10 podat žaloby. Jsou totiž skrytí v offshorových strukturách, skutečné akcionáře zná jen pár vyvolených.

Aféru Key Investments detailně sledujeme v rubrice HOT TOP.

Počet příspěvků: 17, poslední 6.6.2012 08:01 Zobrazuji posledních 17 příspěvků.