Změní se zahraničně-politická strategie ČR?

Ministerstvo zahraničních věcí připravuje koncepci zahraniční politiky České republiky a chce o ní diskutovat i s opoziční ČSSD.

Foreign Minister Schwarzenberg is ‘at war’ with the trade minister foto: © ČTKČeská pozice

Foreign Minister Schwarzenberg is ‘at war’ with the trade minister

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) připravuje koncepci zahraniční politiky České republiky. Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg se o tom zmiňuje v dopisu z 26. listopadu ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, který má ČESKÁ POZICE k dispozici. Píše se v něm: „V současné době MZV zpracovává novou koncepci zahraniční politiky ČR postavenou na třech základních pilířích, jimiž jsou politika, bezpečnost a ekonomika.“

Koncepce vymezuje základní zahraničně-politické cíle ČR, vztahy s jednotlivými státy, regiony a multilaterálními institucemi a nástroje k jejich prosazování. Takový dokument naposled schválila vláda premiéra Vladimíra Špidly v roce 2003. Od té doby jej následné kabinety jen aktualizovaly. „Jsme v rané fázi přípravy koncepce. Chceme o ní debatovat s odbornou veřejností a dalšími resorty, například s ministerstvem obrany,“ řekl ČESKÉ POZICI Vít Kolář, tiskový mluvčí MZV. A dodal, že oproti původní koncepci bude nový dokument akcentovat jiná témata, protože realita mezinárodních vztahů se za několik posledních let výrazně změnila. Vypracováním koncepce je pověřen Jiří Schneider, první náměstek ministra zahraničí.

Dle Koláře se MZV chystá předložit vládě novou koncepci nejdřív příští rok na jaře. A opozici bylo slíbeno, že se jednání o ní bude moci zúčastnit. „Náměstek Schneider slíbil, že budeme konzultovat,“ napsal ČESKÉ POZICI v SMS Jan Hamáček (ČSSD), místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.