Změní ANO pražského lídra? Nachera by mohl nahradit Stuchlík

Patrika Nachera by na pozici jedničky pro komunální volby mohl nahradit podnikatel Petr Stuchlík. Hnutí ANO ke změně lídra může přimět analýza, kterou má k dispozici a která konstatuje, že Nacher je málo známý. S nápadem na výměnu prý přišel sám Andrej Babiš. Ten však situaci nechce komentovat.

Eliška Nová 12.7.2018

Patrik Nacher (ANO). foto: ČTK

Patrik Nacher (ANO).

Před komunálními volbami jako by hnutí ANO vždy rádo zavzpomínalo na dětství a z nostalgie hrálo škatulata, škatulata, hejbejte se. Do voleb zbývají tři měsíce a hnutí bude příští týden rozhodovat, zda vyměnit lídra na pražské kandidátce – v případě úspěchu možného budoucího primátora. Namísto Patrika Nachera by ji nově mohl vést Petr Stuchlík, ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum.

Právě na Prahu budou v říjnu všechny strany upírat zrak především, svým rozpočtem se totiž hlavní město vyrovná silovému ministerstvu.

Současného pražského zastupitele Nachera už v dubnu zvolili lídrem pro Prahu členové hnutí a následně jej potvrdil krajský výbor. V ANO ale může do konečné podoby kandidátek zasahovat celostátní výbor, a to v podstatě libovolně. Může kandidáty vyškrtnout, změnit jejich pořadí nebo je i doplnit. A právě to poslední se chystá udělat.

Kdyby ANO o výměně rozhodlo, Nacher by se posunul na pozici číslo dvě, není ale jisté, zda on sám by s tím souhlasil.Současného pražského zastupitele Nachera už v dubnu zvolili lídrem pro Prahu členové hnutí a následně jej potvrdil krajský výbor. V ANO ale může do konečné podoby kandidátek zasahovat celostátní výbor, a to v podstatě libovolně.

„Už na začátku jsem říkal, že lídr je v zásadě v nepřátelském prostředí, stojí proti němu konkurence a když obhajuje vítězství, je to o to těžší,“ řekl LN Patrik Nacher. „K tomu, aby lídr uspěl, musí mít silnou pozici, k čemuž je potřeba podpora zespoda, musí se koordinovat se současnou primátorkou a musí mít podporu také shora. Tím, že má hnutí podle stanov právo dělat takovéhle změny, to můžu jen akceptovat a vzít to v tuto chvíli na vědomí,“ dodal Nacher.

Petr Stuchlík nechtěl svoji možnou kandidaturu zatím komentovat, na otázky LN neodpověděl ani předseda hnutí Andrej Babiš. Podle informovaných zdrojů právě Babiš se jménem podnikatele Stuchlíka přišel.

Kdyby ANO o výměně rozhodlo, Nacher by se posunul na pozici číslo dvě, není ale jisté, zda on sám by s tím souhlasil. „Musím si promyslet, co dál a bylo by fér, aby první, komu to řeknu, bylo vedení hnutí. Uvažuji o všech variantách, tak aby to mělo hlavu a patu,“ sdělil Nacher. Dodal, že ve chvíli, kdy není jasné, zda má podporu vedení, necítil by se jako lídr na kandidátce komfortně.

Není dost známý

Podle informací LN disponuje hnutí analýzou, která mimo jiné zmiňuje, že Nacher není natolik známý, aby mohl oslovit hodně voličů. Nutno dodat, že to nebyla před čtyřmi lety ani současná primátorka Adriana Krnáčová, které se nakonec o jedno procento podařilo porazit tehdy vládnoucí TOP 09. Široce známou tváří však není ani Stuchlík. U ANO ovšem v zásadě platí, že voliči hází hlas především Babišovi, ačkoli v konkrétních volbách nekandiduje.

S finančním světem je ovšem spojený i Stuchlík, který před osmnácti lety založil jednu z dnes největších společností, zabývajících se finančním poradenstvím.

Nacher je známý především díky svému webu Bankovnipoplatky.cz, který vyhlašoval anketu o nejabsurdnější bankovní poplatek a jehož cílem je pomáhat s finanční gramotností. S finančním světem je ovšem spojený i Stuchlík, který před osmnácti lety založil jednu z dnes největších společností, zabývajících se finančním poradenstvím.

Krnáčová ven, Kleslová zpět

Hnutí ANO vyměnilo lídra pražské kandidátky už před minulými komunálními volbami. A to hned několikrát. Původně ji měl vést bývalý primátor za ODS Jan Kasl. Proti tomu se ale postavila tehdejší šéfka pražské organizace ANO Radmila Kleslová a Babiš se rozhodl hledat lídra nového. Našel ho v Martině Schopperové. Ani ta však v čele nevydržela dlouho. Potopily ji zvěsti, že je napojená na „politického podnikatele“ Romana Janouška.

Hnutí ANO vyměnilo lídra pražské kandidátky už před minulými komunálními volbami. A to hned několikrát.

Jedničkou se nakonec tři měsíce před volbami stala Adriana Krnáčová, bývalá šéfka Transparency International. Jak nyní vzpomíná Nacher, právě to, že byla Krnáčová dosazená zvenčí, mělo dopad na fungování zastupitelského klubu na magistrátě celé čtyři roky.

Krnáčové chyběli spojenci, vedla spory s šéfkou pražského ANO Kleslovou, jež nakonec musela odejít kvůli odměnám v městských firmách. Primátorce se v podstatě nikdy nepodařilo získat dostatečnou podporu svého klubu. A i když chtěla post obhajovat, Babiš už o ni nestál. Zato Kleslová se nyní vrací a měla by ve „své“ Praze 10 kandidovat jako dvojka.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.