Zmanipulované armádní zakázky: 52 obžalovaných

Dle vyšetřovatelů přihrávali úředníci ministerstva obrany spřízněným firmám kontrakty za desítky milionů korun a brali za to provize.

Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích dnes obžalovalo 52 lidí – jedenáct bývalých zaměstnanců ministerstva obrany (MO), 38 představitelů podnikatelských subjektů a jejich zaměstnanců, dva notáře a jednoho advokáta. Oznámil to krajský státní zástupce Barnabáš Liška.

Liška podal obžalobu kvůli trestným činům zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, porušování závazných pravidel hospodářského styku, podvodu, nepřímého úplatkářství a zločinného spolčení. Obžalovaní se údajně trestné činnosti dopouštěli od roku 2005 do března 2007 a hrozí jim trest odnětí svobody až na deset let.

V souvislosti s tímto případem se spekulovalo o stíhání bývalého ministra obrany Jiřího Šedivého, exministryně Vlasty Parkanové a někdejších náměstků ministra obrany Martina Bartáka a Jaroslava Kopřivy. „Tato jména nefigurují mezi obviněnými,“ řekl Liška.

Kauza je dosud nejrozsáhlejším případem protikorupční policie. Trestní řízení začalo 26. dubna 2006 a letos 17. února policisté navrhli obžalovat 54 lidí kvůli údajným manipulacím. Proti dvěma z nich však bylo trestní stíhání zastaveno. Obvinění mají na svědomí údajně nejméně 30 zadávacích řízení zhruba za 300 milionů korun.

Dle vyšetřovatelů přihrávali úředníci na MO spřízněným firmám kontrakty za desítky milionů korun a brali za to tučné provize. Většinou to byly stavební zakázky. Vedoucí českobudějovické expozitury Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Marek Belko řekl, že šlo o sofistikovanou trestnou činnost, při níž byly prováděny různé dohody, vytipovávány zakázky a následně manipulována výběrová řízení. „Z přihlášeného počtu zájemců se losovalo většinou pět uchazečů do užšího řízení. Losování pak bylo zmanipulováno tak, aby byly vylosovány firmy, které byly už předem mezi sebou domluvené, následně sladily ceny, a vítěz řízení tak byl dán předem,“ popsal zmanipulování zakázky Belko.