Zlý muž ODS? Žádný Kuba, ale Zeman.

Občanští demokraté by měli Miloši Zemanovi věnovat palírnu slivovice. Nikdo tak důsledně nelikviduje opoziční ČSSD jako právě on.

„Je téměř jisté, že zvolení Miloše Zemana prezidentem by zajistilo kontinuitu morálního a politického marasmu, který opoziční smlouva nastolila,“ míní jeden z respondentů. foto: © ČTKČeská pozice

„Je téměř jisté, že zvolení Miloše Zemana prezidentem by zajistilo kontinuitu morálního a politického marasmu, který opoziční smlouva nastolila,“ míní jeden z respondentů.

Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ) sice neuspěla v žádných volbách, ale v Parlamentu neustále posiluje. Po Vladimíru Drymlovi do ní zamířil už druhý senátor zvolený za ČSSD – někdejší ministr zemědělství a moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. Spolu s ním se k bývalému premiérovi Miloši Zemanovi vydal i další oranžový exministr Martin Pecina.

Zeman se ani nemusí příliš snažit, a přesto poměrně úspěšně rozvrtává stranu, které kdysi sám předsedal. A je v podstatě jedno, že zbavit se osoby jako Palas – který si na ministerstvo jako poradce vzal agenta StB Vojtěcha Slówika, pod cenou prodal Setuzu lidem napojeným na „podnikatele“ Pitra a Mrázka, a z úspor ve výši 200 tisíc korun vyčaroval hotel za nějakých 30 milionů – by se mělo v každé normální straně bouřlivě oslavit. Odchody zákonodárců totiž ukazují, že ČSSD čeká poměrně vážný problém.

Otevřeně se k Zemanovi hlásí místopředsedkyně strany Marie Benešová, která vyhlásila, že bude expremiéra volit za prezienta. Blízko k němu má i další místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a nemalé sympatie si udržuje i u spousty řadových sociálních demokratů. Další odchody tak mohou klidně následovat.

Vysoce nepříjemné dilema bude zřejmě muset sociální demokracie řešit po prvním kole prezidentských voleb. Její kandidát Jiří Dienstbier z něho téměř nemá šanci postoupit a ČSSD zřejmě bude muset svým sympatizantům doporučit, koho z favorizované dvojice Zeman – Fischer mají volit. Nepodpořit Zemana se socialistům vymstí, podpořit ještě více.

Vnitrostranická rvačka před sjezdem

Zeman na Hradě by znamenal ohromné nakopnutí pro SPOZ. Pro stranu, v níž je místopředsedou pro ekonomiku reprezentant Lukoilu Martin Nejedlý, tak nebude nereálné dostat se rok a půl po prezidentských volbách do sněmovny. Tedy ještě více oslabit už tak značně ochablou sílu ČSSD na levici.

Zemanův případný druhý neúspěch v prezidentské volbě (v roce 2003 vypadl už v prvním kole) by zase uvnitř sociální demokracie znamenal hašteření a hledání viníků, kteří mohou za to, že levice nemá svého prezidenta. Ideální situace pro dobu, kdy do volebního sjezdu ČSSD budou zbývat nějaké dva měsíce.

Každá trochu příčetná opoziční strana by si v současnosti z vlády udělala trhací kalendářKaždá trochu příčetná opoziční strana by si v současnosti z vlády udělala trhací kalendář, z ODS a jejího předsedy Petra Nečase obzvlášť. Munice pro opozici by bylo víc než dost: Nepovedená úsporná opatření. Tragikomická neschopnost při přijímání klíčových zákonů od těch daňových až třeba po prováděcí o přímé volbě prezidenta. Divné rošády v kabinetu, které často slouží jen k upevnění premiérovy vnitrostranické pozice. Neřízená střela Karolína Peake, která se umí během jednoho roku spojit s Vítem Bártou, Petrem Nečasem i Miroslavem Kalouskem a rozpadá se jí stranička vzniklá rozpadem jiné straničky.

Občanští demokraté se ale nemusejí bát. ČSSD za ně úspěšně zlikviduje nejvýkonnější „zlý muž“ ODS – Miloš Zeman.