Zlevní byty o výši DPH?

„Překvapivé“ zjištění rezidenčních developerů: ležáky jsou od DPH osvobozeny.

Developerská společnost Ekospol rozeslala tiskovou zprávu s názvem „Málo známá fakta o DPH: novostavby 3 roky po kolaudaci by měly skokově zlevnit!“ Nechme stranou, že pro firmu, která se soustřeďuje na rezidenční výstavbu, by informace o DPH vztahující se ke koupi nového bytu neměla být překvapivým zjištěním. Částečnou omluvou může být fakt, který je též obsažen v tiskové zprávě, totiž že „Ekospol má – jako jediný velký developer v Praze – všechny své dokončené byty vyprodané“.

Zákon stanovuje, že DPH se odvádí při prodeji nových bytů pouze po dobu třech let od jejich dokončení. Starší byty jsou od DPH osvobozeny. V současné době je nové bydlení zatíženo desetiprocentní sazbou. V době boomu, kdy developeři prodali většinu bytů z projektu ještě před jeho započetím, si nemuseli lámat hlavu tím, za jak „staré“ byty se už DPH odvádět nemusí. Teď je ale situace naprosto odlišná.    

Mezinárodní realitní společnost King Sturge tvrdí, že v polovině loňského roku dosahoval počet volných bytů v Praze 9,5 až 10 tisíc. Samozřejmě, že drtivá většina z nich ještě nesplňuje tříletou lhůtu, od níž se jich DPH netýká. Jenže ani další statistické údaje nevyznívají pro rezidenční developery nijak příznivě.

Dle Ekospolu se loni v Praze prodalo 2691 bytů a v nejbližších letech prý developeři plánují postavit přes 20 tisíc nových jednotek. I v případě, že se potvrdí optimismus developerů a prodeje bytů se začnou zvedat, zcela jistě nás nečekají v blízké budoucnosti předkrizové roky. Developeři by se měli rychle seznámit s daňovými zákony, zvláště pak s paragrafem o DPH.