Zkraťte, prosím, Události ČT

Zbytečně prodlužované televizní zprávy vedou k nadprodukci výplně a balastu. Hlavní zprávy by měly obsahovat hlavní zprávy.

Sledovat Události ČT je někdy nevyzpytatelné. Nevíte, zda vás nezaskočí publicistický speciál o vaření nebo půjčování banánovek kdesi v Praze. foto: © repro Události ČT, www.ct24.czČeská pozice

Sledovat Události ČT je někdy nevyzpytatelné. Nevíte, zda vás nezaskočí publicistický speciál o vaření nebo půjčování banánovek kdesi v Praze.

Už od dětství, zejména po zážitcích z listopadu 1989, patřím k pravidelným divákům večerních zpráv. Možná už je to úchylka či přežitek, ale přišlo mi, že mívalo smysl denně vstřebat intenzivní „informační dávku“. Dozvídat se novinky, události, pokud možno hutně a v souvislostech. Poslední dobou jako by to české televize vzdaly; pěkným příkladem jsou neúměrně natahované Události ČT. Místo aby během 25 minut rozebraly zásadní věci, rozmělnily se do nedokoukatelného pelmelu – o nakupování, výživě a podružnostech.

Kritiky hlavní zpravodajské relace České televize přibývá. Právem. Jen v uplynulých týdnech jsme v tradičně nejprestižnějším vysílacím čase (po devatenácté hodině) sledovali na ČT1 reportáž o půjčovně banánových bedýnek, přehledy povánočních slev v hypemarketech nebo porovnání počtu facebookových fanoušků slowfoodu a řetězce McDonald’s. I za nimi je určitě mnoho práce, nadšení, ale do hlavních zpráv dne prostě nepatří. Pak se klidně může stát, že rašící genocidu v Africe přehlédnete kvůli slevám zájezdů...

To vše degraduje práci mnoha lidí, třeba reportáže zahraničních zpravodajů – profíků z Německa nebo Ruska. Je to škoda. Když se pak klíčová věc o dění v USA dostane na řadu až někdy ve 43. minutě (dejme tomu za příspěvkem o prodejnosti kuchařek), člověk se diví, jak se to na veřejnoprávní obrazovce stane. Na obranu ČT: není to pravidlem, často se zprávy povedou, ale naplnit – třeba o víkendech – celou hodinu musí být dřina.

Jan Vávra: Delší zprávy nejsou lepší

O minulém víkendu vyšel v Lidových novinách po mém soudu zásadní text k popsané zprávařině. Napsal jej Jan Vávra, jenž měl kdysi na starosti zpravodajství vysmívané TV Nova. Píše, že se veřejnoprávní a komerční televize začaly neproduktivně „přetlačovat“ zprávami mezi sedmou a osmou hodinou večerní, čehož důsledkem je nynější situace.

Stanice se nesnaží zvítězit lepším zpracováním aktualit, nýbrž pomocí reportáží, o nichž si managementy myslí, že je lidé vidět chtějí...„Svoji roli sehrály i megalomanské plány Adriana Sarbua, který byl přesvědčen o samospasitelnosti zpráv TV Nova a její zpravodajství – i za cenu vysokých nákladů – neustále rozšiřoval. Ostatní ho v tom nepochopitelně následovali, čímž se dostali do pasti. Přitom delší zprávy rozhodně neznamenají lepší servis, a to ani v případě veřejnoprávní televize,“ píše Vávra a připomíná, že nejsledovanější Tagesschau na německé ARD trvají 15 minut.

Důsledkem je posun v obsahu. „Nepochybovali jsme, že naším úkolem je informovat diváky o nejdůležitějších událostech dne. Ale dnes? Stanice se nesnaží vítězit lepším zpracováním aktuálních událostí, nýbrž pomocí reportáží, které diváci takzvaně chtějí vidět. Nebo přesněji, o nichž si managementy myslí, že je lidé vidět chtějí,“ uvádí Vávra. Podle jeho minianalýzy referovaly jedny Události ČT pouze ve 31 procent času o událostech, a tři skutečně nejdůležitější události dne zastoupilo jen po třech čtených větách. Bez kontextu.

A teď... něco o houbaření na Chodsku!

Události ČT se tedy proměnily ve Skoroudálosti ČT. V lecčems už připomínají Novu; třeba když je servírována reportáž o policejní autohoničce, kde byly natočeny dokonce i kapky krve postřeleného řidiče, který ujížděl bez dokladu. Jako by jen chyběl legendární reportér z terénu, který České sodě rozprávěl se slovy: „Všude se tu válejí kusy masa!“

Přede dvěma lety se ČESKÁ POZICE zaměřila na úpadek prodlužovaných zpráv na Nově, kde tehdy vznikla i živá reportáž z námluv novácké moderátorky, „exkluzivní“ nahrávka opilé paní z Jihlavy i testy smažených sýrů v Oseku. Citovali jsme z klasické knihy Ubavit se k smrti od Neila Postmana (česky 1999), jenž upozorňoval na fenomén hlášky „A teď...“, která v televizi vše odděluje, přerušuje, takže po vraždění v Súdánu může klidně přijít zpráva o zvýšených prodejích křovinořezů v českých hypermarketech.

Pokud dnešní Nova servíruje Láďu Hrušku pečícího chléb za dvanáct korun či bezdomovce koštující krabicové víno, je to smutné, ale je to její věc. Budiž. Točí si to za své. Ale na provoz ČT přispíváme nezanedbatelnou korunou, takže snad můžeme v hlavních zprávách očekávat hlavní zprávy, nikoli publicistický mix. Česká televize – pakliže se chce vyhnout posměškům – by měla ve vlastním zájmu Události ČT co nejdříve zkrátit. Vyhne se jednak legráckám, jednak záslužně přispěje k veřejné službě – odliší podstatné od druhotného.

fougas Zkrácení UČT nepomůže. . 8:09 23.1.2014

Počet příspěvků: 20, poslední 18.4.2014 10:58 Zobrazuji posledních 20 příspěvků.