Ceska Pozice

Žižlavský: Věřím, že nová dražba Poldi Kladno bude úspěšná

Třikrát se insolvenční správce snažil prodat majetek Poldi Kladno v dražbě. Třikrát neuspěl. Další pokus bude organizovat pověřený soudní exekutor v režimu exekutorské dražby. Tu nemůže pořádat dražebník podle zákona o veřejných dražbách, jak říká v rozhovoru Michal Žižlavský, jehož kancelář zajišťuje správu zkrachovalé Poldovky.

Areál Poldi Kladno (duben 2018). foto:  Dan Materna, MAFRA

Areál Poldi Kladno (duben 2018).

Je to na jednu stranu negativní, že někdo dražbu maří a tím prodej protahuje, ale na druhou stranu se o prodeji víc mluví a píše a o možnosti koupě se tak dozví víc subjektů, říká v rozhovoru Michal Žižlavský.

LIDOVÉ NOVINY: V čem je exekutorská a elektronická dražba pro prodej podniku lepší než stávající tři klasické?

ŽIŽLAVSKÝ: Jen nejdřív připomenu, že my jsme ještě před poslední zmařenou dražbou už navrhovali exekutorskou, ale věřitelský výbor chtěl zkusit ještě tu klasickou. Jenže i ta byla nakonec zmařena. A k té vaší otázce. Elektronická exekutorská dražba má několik jiných aspektů. My jsme motivováni k tomu, abychom zabránili dalšímu maření dražby, takže jsme tam nastavili takové pojistky, které nebylo možné nastavit v předchozím procesu. Zejména jde o zvýšení částky dražební jistoty na 90 milionů korun s tím, že v předchozích případech to mohlo být maximálně 17 milionů. Čili věříme, že ten, kdo bude mít reálný zájem dražit a složí takovou částku, tak už si rozmyslí dražbu mařit, protože bude mít zablokovaných těch 90 milionů korun.

LIDOVÉ NOVINY: To znamená, že zájemcem zaplacených 90 milionů už nebudete muset tomu, kdo dražbu zmaří, vracet?

ŽIŽLAVSKÝ: Přesně tak. V případě, že v dražbě slíbenou částku následně nezaplatí. Bude také v krajním případě možné uplatnit od zájemce, který dražbu zmařil, nějaké nároky na náhradu škody, sankce a podobně. Tak tohle je charakteristika té exekutorské dražby.

LIDOVÉ NOVINY: A v čem je lepší ji pořádat elektronicky?

ŽIŽLAVSKÝ: Je to moderní způsob, kterému věříme z toho důvodu, že dražba bude transparentní, může dražit kdokoliv, odkudkoliv ze světa, což otevírá prostor i dalším zájemcům, kteří by se fyzicky třeba na dražbu nedostavili.

LIDOVÉ NOVINY: Co si myslíte o tom, že firmy dosavadních zájemců, kteří předchozí tři dražby zmařili, vznikly prakticky jen krátce před samotnou dražbou? Tedy zjevně účelově.

My jsme motivováni k tomu, abychom zabránili dalšímu maření dražby, takže jsme tam nastavili takové pojistky, které nebylo možné nastavit v předchozím procesu. Zejména jde o zvýšení částky dražební jistoty na 90 milionů korun s tím, že v předchozích případech to mohlo být maximálně 17 milionů.

ŽIŽLAVSKÝ: To není velká výjimka, protože na konkrétní projekty se často zřizují takzvaná „espívíčka“, tedy společnosti SPV (special purpose vehicle), které jsou účelově založené pro konkrétní záměr a které jsou oddělené od ostatních aktivit firmy. Dělá se to běžně například v developerském oboru. Pokud by se jednalo jen o účelově založené firmy pro koupi Poldi, tak na tom by nic špatného nebylo. Ale horší je spíš to, že subjekty z těchto korporací mají asi cíl protahovat prodej Poldi v čase. To je na tom negativní.

LIDOVÉ NOVINY: Proč by to dělali?

ŽIŽLAVSKÝ: To nevíme. Důvodem může být, že dotyčný zjistí, že není schopný v daném čase si potřebnou vydraženou částku sehnat. Třeba jsou i jiné důvody. Skutečností ale je, že se prodej neadekvátně protahuje. Tomu by nyní měla zabránit zmíněná exekutorská dražba hutní společnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Jakou cenu má Poldovka? Nemyslím teď znalcem vyměřených 180 milionů korun.

ŽIŽLAVSKÝ: To je dobrá otázka, na kterou není lehká odpověď. Cenu bude mít takovou, za jakou se vydraží. Když dotyčný slíbenou částku uhradí. Ale je zřejmé, že zaplacená suma bude jen částí nějaké celkové investice. Ten, kdo Poldi koupí, bude muset následně investovat i další prostředky. Určitě se můžeme bavit také o tom, že součástí aktiv je i jméno Poldi, které je na trhu známé, funguje ve spojení s určitou vysokou kvalitou produktu, tedy té oceli. To vše se musí vzít komplexně, protože areál je zastaralý. Přesto je nadále ve stavu, že se tam dá výroba spustit. Zkrátka vyjádřit hodnotu byznysu Poldovky je strašně těžké.

LIDOVÉ NOVINY: Může pověsti a případně i ceně uškodit fakt, že už tři pořádané dražby byly jejich vítězem zmařeny?

Je to na jednu stranu negativní, že někdo dražbu maří a tím prodej protahuje, ale na druhou stranu se o prodeji víc mluví a píše a o možnosti koupě se tak dozví víc subjektů.

ŽIŽLAVSKÝ: Myslím, že ne. Je to na jednu stranu negativní, že někdo dražbu maří a tím prodej protahuje, ale na druhou stranu se o prodeji víc mluví a píše a o možnosti koupě se tak dozví víc subjektů. Proto také bude další dražba elektronická, aby se jí mohl zúčastnit co největší okruh zájemců.

LIDOVÉ NOVINY: Co když těm zájemcům jde jen o to, získat pozemky, vybavení kladenské Poldovky výhodně prodat do šrotu, budovy srovnat se zemí a prostor fabriky využít třeba jako průmyslovou zónu nebo stavbu skladů a podobně?

ŽIŽLAVSKÝ: Vždycky máte varianty, že se jedná ze strany dotyčného o strategickou investici s využitím původního účelu nebo investici finanční. Nám by se samozřejmě líbil víc ten strategický investor, což by umožnilo zachovat i povýšit to velké jméno Poldovky, případně zaměstnanost v regionu. Proto také raději mluvíme o strategickém investorovi. Ale pokud se nenajde, tak nelze vyloučit ani tu variantu, kterou jste zmínil.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.