Zhoršující se bezpečnost ve světě českým zbrojovkám pomáhá

Zatímco v roce 2001 české zbrojovky vyvezly zbraně za dvě miliardy korun, loni objem exportu překročil 18 miliard a letos by mohl zlomit 20miliardovou hranici. Lepšící se formu zbrojařských firem si politici jak vládní koalice, tak opozice pochvalují.

Tomáš Tománek 11.10.2017

Nové L-159 vyrábělo Aero naposledy před 13 lety pro českou armádu. foto: Archiv Aero Vodochody

Nové L-159 vyrábělo Aero naposledy před 13 lety pro českou armádu.

Ozbrojené konflikty i panující napětí v „horkých“ regionech zeměkoule, zejména na Blízkém východě, zvyšují poptávku po zbraních. Jedničkou vojenského exportu jsou stále USA následované Ruskem, ze zvýšeného zájmu o zbraně a munici však profitují i čeští zbrojaři. A to v nebývalé míře. Donedávna uvadající průmyslové odvětví proto v uplynulých letech zažívalo prudkou resuscitaci.

Letadla L-159 s iráckými piloty za kniplem bojují proti samozvanému Islámskému státu. Na Blízkém východě se masivně uplatňují vojenské tatrovky, na jejichž podvozcích navíc jezdí izraelské obrněnce i nejnovější verze francouzského děla. Zatímco v roce 2001 české zbrojovky vyvezly zbraně za dvě miliardy korun, loni objem exportu překročil 18 miliard. Letos by mohl zlomit 20miliardovou hranici.

Kritika

„Jde o naše tradiční průmyslové odvětví a jsem rád, že po období, kdy jsme tak trochu vyklidili pozice, se náš zbrojní a obranný průmysl staví zase na nohy,“ říká ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Češi ale vyvážejí i repasované obrněnce, pistole, náboje, radary nebo radiostanice, stejně jako náhradní díly k pozemní i vzdušné technice.

Některé organizace vyvážení zbraní do nestabilních částí světa kritizují. Proti českému exportu do Egypta či Saúdské Arábie se například ozvala Social Watch.

„V roce 2016 výrazně uspělo Aero Vodochody, protože vyvezlo dvanáct letadel L-159 do Iráku. Generálky vrtulníků provádí LOM Praha, v pozemní technice jsou aktivní Tatra a Excalibur Army. Bodují i Explosia, Sellier & Bellot nebo STV Group,“ vypočítává zářezy českých firem prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Po roce 1989 to přitom s vojenským vývozem dlouho nevypadalo dobře. Lepšící se formu zbrojařských firem si tak politici pochvalují. Kladné ohlasy přitom zaznívají z koalice i z opozičních lavic.

Některé organizace ale vyvážení zbraní do nestabilních částí světa kritizují. Například ve čtvrtek 21. září se ozvala Social Watch proti českému exportu do Egypta či Saúdské Arábie. Aktuálně navíc vyplula jedna potenciální „mina“, která by pověst zbrojního exportu mohla ohrozit. Ázerbájdžán se totiž pochlubil samohybnými houfnicemi Dana, které údajně koupil z Česka. Znepokojil tím sousední Arménii, s níž se přes 20 let pře o Náhorní Karabach.

Aero Vodochody

Česko patří k zemím, které se zavázaly vojensky nepodporovat ani jednu ze stran konfliktu. České ministerstvo zahraničí navíc arménskému Rádiu Svoboda sdělilo, že žádné povolení k vývozu děl do Ázerbájdžánu nevydalo. „Samotného mě zajímá, jak se Dana v zemi ocitla,“ řekl LN poslanec Robin Böhnisch, který je právě na návštěvě Arménie. „Místní trochu pozvedají obočí nad tím, že se zbraň do Ázerbájdžánu dostala,“ dodal.

Loni táhlo úspěchy domácích zbrojařů hlavně Aero Vodochody, které do Iráku prodalo bitevník Alca. Díky tomuto obchodu firma loni exportovala za téměř pět miliard korun.

Loni táhlo úspěchy domácích zbrojařů hlavně Aero Vodochody, které do Iráku prodalo bitevník Alca. Díky tomuto obchodu firma loni exportovala za téměř pět miliard korun. O rok dříve to bylo skoro o 1,2 miliardy méně. „Vývoz Aera Vodochody roste kontinuálně, výjimečný byl v tomto loňský rok, kdy mimo jiné i díky dodávkám L-159 pro Irák vzrostl vývoz o 28 procent,“ řekl LN mluvčí podniku Tobiáš Tvrdík.

Silnou pozici v zahraničí má Tatra Trucks. Vyváží své nákladní vozy asi do 20 zemí. Významné odbytiště našla v Indii. „Tatra indické armádě dodává vozidla již od konce osmdesátých let,“ uvedl mluvčí Andrej Čírtek. Tatra cílí také na Německo, Egypt, Brazílii nebo Jordánsko. „V příštím roce bychom rádi opět navýšili výrobu. Zaměříme se také na země jako Rusko, Německo, Polsko a severské státy,“ dodal.

Palné zbraně

V dodávkách ručních palných zbraní vede tradiční značka Česká zbrojovka, která vyváží přibližně 90 procent produkce. Stejné procento exportuje i výrobce střeliva Sellier & Bellot z Vlašimi. Daří se i STV Group. „Především pro potřeby exportu jsme již v loňském roce zahájili výrobu a dodávky pancéřovek ráže 40 mm a tarasnic ráže 73 mm, před zahájením je sériová výroba útočných pušek,“ popisuje statutární ředitel společnosti Jan Děcký. Nárůst zahraničních tržeb hlásí výrobce komunikační techniky MESIT, který by měl letos objem svého exportu zdvojnásobit.

V dodávkách ručních palných zbraní vede tradiční značka Česká zbrojovka, která vyváží přibližně 90 procent produkce. Stejné procento exportuje i výrobce střeliva Sellier & Bellot z Vlašimi. Daří se i STV Group.

„Úspěšně vyvážíme převážně do Evropy, Asie a Afriky,“ líčí asistentka ředitele Tereza Babulová. Čeští politici vzestup tradičního odvětví kvitují. „Je dobré, že se vzmáhá. Pokud to plyne do transparentních zemí s demokratickými režimy, tak proč ne,“ řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) by rád prosadil větší spolupráci v rámci mezinárodní aliance. „Rád bych, aby české firmy více vyvážely do spojeneckých zemí NATO. Tím mohou dosahovat vyšších zisků a odpadá riziko, že se naše výrobky dostanou do rukou nepřátelských zemí,“ uvedl.

Toho, že by se zbraně dostaly, kam nemají, se příliš neobává předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Máme jednu z nejpřísnějších legislativ, co se týče exportu. Zabraňuje vývozu do zemí, kde by hrozilo porušení mezinárodních dohod,“ řekl LN. Z ekonomického hlediska je podle něj posilování zbrojního exportu dobrou zprávou. Podobně se k úspěchům vývozu staví lídr ODS Petr Fiala.

Český vývoz zbraní

 • Za uplynulých deset let vzrostl export českých zbrojovek o 692 procent.

Co Česko vyváží do zahraničí

 • Letecká technika – 29 procent

Irácká vláda koupila v roce 2016 celkem dvanáct letadel L-159 prostřednictvím Aera Vodochody.

 • Elektronika – 11 procent

Mesit vyváží za hranice komunikační techniku, například radiostanice a interkomy.

 • Ruční zbraně – 4 procenta

Česká zbrojovka vyváží také 90 procent své produkce do zahraničí. Odbyt nachází v Evropě, Thajsku, Kanadě a především v USA.

 • Munice, střelný prach – 12 procent

Sellier & Bellot vyváží munici do 75 zemí. Největší odbytiště má v USA a zemích EU. Vyváží přes 90 procent produkce.

 • Pozemní technika – 31 procent

Naprostá většina vojenských tatrovek jde na export. Za loňský rok to bylo okolo 700 vozidel.

 • Výrobní zařízení a polotovary – 11 procent

Kromě celých vozidel dodává Tatra pouze podvozky. Například Izrael na jejich základě vyvinul obrněnec Wildcat či dělostřelecký systém ATMOS.

 • Ostatní – 2 procenta

Řada firem dodává i náhradní díly. Platí to také v případě Aera Vodochody nebo LOM Praha.

Země, kam ČR nejvíc vyváží

 • Irák – 10 procent

78 procent letecká technika; 7 procent rakety; 5 procent střelivo

 • SAE – 8 procent

54 procent pozemní technika; 32 procent elektronika

 • Slovensko – 6 procent

35 procent pozemní technika; 19 procent střelivo; 16 procent ruční zbraně

 • USA – 6 procent

87 procent letecká; 7 procent střelivo

 • Egypt – 6 procent

62 procent výrobní zařízení; 35 procent pozemní technika

 • Afghánistán – 5 procent

99 procent letecká technika

 • Indie – 4 procenta

87 procent pozemní technika; 6 procent výrobní zařízení

 • Brazílie – 4 procenta

68 procent pozemní technika; 31 procent letecká technika

 • Německo – 3 procenta

44 procent střelivo; 21 procent elektronika

Největší čeští exportéři

 • Letecká technika

Aero Vodochody; LO MPRAHA

 • Pozemní technika

Czechoslovak Group; STV Group

 • Ruční zbraně

Česká zbrojovka

 • Munice

Sellier & Bellot; * STV Group

Pramen: Bloomberg, ČAOP, LN

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.