Zemětřesení smetlo i japonskou burzu

Japonská centrální banka se snaží zmírnit paniku a posílila finanční systém 183 miliardami dolarů. Akciový trh klesl o 6,2 procenta.

Páteční zemětřesení v Japonsku se dnes plnou silou projevilo i na výkonu asijských finančních trhů. Paniku se snažila zmírnit japonská centrální banka, která poskytla na pomoc finančnímu sektoru nevídaných 183 miliard dolarů (15 bilionů jenů). Injekce peněz má bránit růstu krátkodobých úrokových sazeb a omezit dopad přírodní katastrofy na silně zadlužené japonské státní finance.

Japonský akciový trh se kvůli obavám z dlouhodobějšího vlivu katastrofy na ekonomiku propadl v pondělí o 6,2 procenta. „Nejistota ohledně konečných dopadů zemětřesení a tsunami zřejmě přinutí investory zaujmout opatrnější postoj,“ řekl agentuře Bloomberg Tim Schroeders z australské společnosti Pengana Capital.

Cena zajištění proti nesplácení japonského dluhu stoupla nejvýše za posledních osm měsícůHodnota japonských státních dluhopisů druhým dnem za sebou stoupala, což srazilo výnosy pětiletých bondů nejvíce od října 2008. Bank of Japan na dnešním zasedání rozhodla, že zdvojnásobí svůj program nákupů aktiv na deset bilionů jenů (122 miliard dolarů). Cílem je zabránit prohlubování rizikové averze u investorů a bank, jejichž peníze budou zapotřebí k obnově poškozené země. Banka rovněž ponechala podle očekávání své úrokové sazby na nule.  „Škody ze zemětřesení mají velký geografický rozsah, takže produkce prozatím zřejmě klesne. Existují rovněž obavy ze zhoršení nálady u firem a domácností,“ zdůvodnila své kroky centrální banka.

Nicméně cena zajištění proti nesplácení japonského státního dluhu stoupla o 13 na 92 procentních bodů. Podle údajů Deutsche Bank a společnosti CMA to znamenalo největší vzestup od února 2009 a vůbec nejvyšší hodnotu za posledních osm měsíců. Japonský jen klesl vůči 13 z 16 hlavních světových měn.

Pojišťovny by podle firmy AIR Worldwide mohlo zemětřesení vyjít téměř na 35 miliard dolarů, což by bylo z hlediska pojistných škod nejdražší zemětřesení v moderní historii. Odborníci upozorňují, že škody na pojištěném majetku budou pravděpodobně představovat pouze zlomek celkových hospodářských ztrát. Poškození jaderných elektráren těžce narušuje dodávky elektřiny, která je klíčová pro výrobu, a řada průmyslových podniků včetně velkých automobilek musela přerušit produkci.