Zemanův úder schytá ČSSD

Jedním rozhodnutím se prezidentovi podařilo významně zkomplikovat situaci sociálních demokratů v předvolebním čase.

foto: © ČTKČeská pozice

Po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem se otřásá půda nejen pod stranami padlé Nečasovy koalice. Úder prezidenta Miloše Zemana je velmi silný i z hlediska bitvy o levicový prostor. A tak stranou, kterou by úřednický kabinet mohl politicky nejvíce poškodit, může být nakonec ČSSD. Z několika důvodů:

  1. Pětkrát se ČSSD pokusila vyslovit vládě Petra Nečase nedůvěru, leč neúspěšně. Pod koncem vládnutí pravicové koalice je nakonec podepsán prezident. A vedlejším efektem je, že hlavní opoziční strana přijde o opoziční vítr. Mohl by se opakovat příběh Jiřího Paroubka, jehož ČSSD před volbami do sněmovny v roce 2010 neměla proti komu útočit. Fischerova úřednická vláda byla na veřejnosti populární, pravicové strany byly v pozadí. Výsledkem bylo „vítězství“, které stálo Paroubka post předsedy ČSSD a stranu cestu do opozice.
  2. Při jmenování Rusnoka premiérem si Zeman neodpustil jízlivé kopnutí do jednoho ze svých „královrahů“ z roku 2003 – Bohuslava Sobotky, předsedy oranžových. Zeman uvedl, že když vítěz voleb z roku 2010 (ČSSD) nemá zájem o vytvoření vlády, musel „holt“ pověřit sestavením vlády Rusnoka. Prezident tím vyslal potenciálním voličům sociální demokracie vzkaz: Předseda ČSSD místo převzetí odpovědnosti, které sliboval, jen taktizuje. (Na rozdíl od Zemana, který se ukázal jako „muž činu“.)
  3. Jiří Rusnok je renomovaný ekonom, bývalý ministr financí Zemanovy vlády, který působil ve vládním NERV a dosud řídí ING Penzijní společnost. Pokud by se náhodou Rusnok rozhodl po aktuálním angažmá ve Strakově akademii v politické misi pokračovat, mohl by se stát lídrem SPOZ pro sněmovní volby. Zemanovci by tím voličům mohli nabídnout programovou alternativu k ČSSD a jejímu vidění vývoje české ekonomiky, ekonomičtí experti ČSSD jako například Jan Mládek a další by měli v oblasti hospodářství více než důstojného politického protivníka.
  4. Zemanovo ovládnutí české politiky by mohlo aktivizovat prezidentovy sympatizanty uvnitř sociální demokracie – zejména pak lidi kolem statutárního místopředsedy Michala Haška a místopředsedy Zdeňka Škromacha. Prezident by se například mohl pokusit nalákat do Rusnokovy vlády některé sociální demokraty. ČESKÁ POZICE již v pondělí informovala, že takovými jmény by mohli být třeba jihočeský hejtman Jiří Zimola či plzeňský hejtman a místopředseda strany Milan Chovanec. Jakékoliv vnitřní spory, posílení jednoho či druhého křídla by pro sociální demokracii byly před volbami velmi, velmi škodlivé.
  5. Ministři Rusnokovy vlády si budou užívat pozornosti médií. Kabinet pravděpodobně nečekají žádné na veřejnosti nepopulární kroky. To je ideální situace pro SPOZ, která by v úřednické vládě mohla ulovit esa do voleb – kromě zmíněného Rusnoka by například vzhledem ke svým dřívějším prohlášením (například v březnovém rozhovoru pro ČESKOU POZICI) nabídkou pravděpodobně nepohrdnul Martin Pecina. O případném úspěchu SPOZ ve volbách do sněmovny se dosud pochybovalo kvůli nedostatku známých osobností. Úřednická vláda by tento handicap SPOZ mohla do značné míry omezit.