Zemanův plán, jak přivést Moravskoslezský kraj k bankrotu

Uskuteční-li se prezidentův návrh s byty, třetí nejlidnatější region v zemi dopadne stejně jako sovětská agrární sféra za Nikity Chruščova.

István Léko 2.10.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léka / Lidé, kterým není lhostejná situace na dole Paskov a na severní Moravě vůbec, s velkým napětím čekali na výsledek úterního jednání na Pražském hradě. Proti zástupcům akcionářů těžební firmy OKD si ke stolu na straně státu zasedla silná sestava v čele s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Jiřím Rusnokem. Po skončení jednání Zeman navrhl překvapivé řešení.

Na první pohled vypadalo jako to Kolumbovo s vejcem, ale po hlubší analýze nápadu musíme konstatovat, že jde o výrok připomínající spíše památné projevy Nikity Chruščova a jeho skvělé plány na pěstování kukuřice. Kdyby se návrh prezidenta uskutečnil, pak třetí nejlidnatější kraj v zemi dopadne stejně jako sovětská agrární sféra a Ostrava se může v roce 2020 přejmenovat na moravskoslezský Detroit.

Zeman navrhl, aby vlastníci OKD, včetně Zdeňka Bakaly, tohoto amerického finančníka českého původu žijícího ve Švýcarsku, darovali 44 tisíc bytů Moravskoslezskému kraji a výnosy z nemovitostí by se pak použily na financování útlumu těžby v dolu Paskov až do roku 2016.

Vzápětí si havíři na Ostravsku objednali další pivo a nechali si přidat dva knedlíky navíc, protože jistě měli úžasný pocit, že prezident dolních deseti milionů, je konečně zachránil. Jenže až skončí volební kampaň a uplyne pár měsíců, horníci budou zklamáni, protože Zemanův nápad má vážné trhliny. Považujme jej spíše za bláhový plán než za ekonomicky dobře promyšlený tah.

Realita a nepodložené sny

Je záhadou, proč premiér Rusnok, profesí finančník, někteří jeho kompetentní ministři či prezidentovi poradci nepřipravili Miloše Zemana na tuto schůzku se zástupci akcionářů OKD lépe. Prezidenta, který si zjevně plete zkratky dotčených firem (NWR, OKD, RPG, BXR) a pořádně se neorientuje ani v jejich majetkových strukturách, dostali do trapné situace, z níž nebude lehké jen tak vycouvat.

Proč premiér Rusnok, jeho kompetentní ministři či prezidentovi poradci nepřipravili lépe Miloše Zemana na schůzku se zástupci akcionářů OKD?

K návrhu prezidenta darovat 44 tisíc bytů kraji se vzápětí velmi diplomaticky vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala, který nejen pochází ze stejného regionu, ale byl i dlouhá léta špičkovým byznysmenem, a dokáže tedy rozlišit realitu od nepodložených snů. „Je to přání, které má spoustu právních a majetkových dopadů. Musí se přebrat, co je reálné a co není. Na první pohled je to krásná myšlenka, ale je tam spoustu složitostí,“ řekl Cienciala Hospodářským novinám.

Na komplikovanost realizace Zemanova návrhu ČESKÁ POZICE upozornila v rozhovoru s právníkem Robertem Pelikánem. Zkusme však rozebrat neproblematičtější a zároveň nejnebezpečnější část „krásné myšlenky“, což jsou samozřejmě peníze.

Žádné zlaté vejce

Společnost RPG Byty vytváří pro akcionáře profit, loni měla zisk lehce nad miliardou. Firmě v minulosti poskytly banky úvěr ve výši zhruba 200 milionů eur, které byly použity na vylepšení bytů. Letos na jaře, kdy zprávy o špatné situaci OKD ještě neplnily titulní stránky novin, firma RPG Byty vydala dluhopisy za 400 milionů eur (něco přes deset miliard korun), které upsaly různé – zřejmě málo informované – banky a investiční společnosti. Podnik tedy získal peníze, úvěr u bank plně splatil díky vydání bondů, zbylých 200 milionů eur akcionáři vytáhli na dividendách.

Nelze asi předpokládat, že otrlí finančníci darují Moravskoslezskému kraji všechny byty a obrovský dluh převezmou na sebe

Nevíme, jaký bude letošní zisk firmy RPG Byty, ale počítejme opět zhruba s miliardou. Jenže společnost bude muset každý rok, sice na dvakrát, vyplatit držitelům dluhopisů vysoký úrok (6,75 procenta), což činí ročně přibližně 700 milionů korun. A v roce 2020 bude třeba vlastníkům dluhopisů zaplatit oněch 400 milionů eur. Nevíme, jaký bude za sedm let kurz koruny vůči euru, ale jistina se tak jako tak bude pohybovat okolo deseti miliard korun. Firma RPG Byty tedy nemusí být zdaleka takovým zlatým vejcem, jak se na první pohled může jevit.

Nelze přitom asi předpokládat, že otrlí finančníci darují Moravskoslezskému kraji všechny byty a obrovský dluh převezmou na sebe. Něco takového od byznysmenů, jako je Zdeněk Bakala či jeho maďarský guru Peter Kadas, nemůžeme očekávat ani v případě, když proti nim stojí hlava českého státu a minimálně jedna politická strana – zemanovci.

Cesta k bankrotu

Představme si však jednu zajímavou situaci. Moravskoslezský kraj dostane od Bakaly & Company za symbolickou jednu korunu společnost RPG Byty. Pro finančníky by to znamenalo zabití dvou much jednou ranou – zbaví se obrovského dluhu a politických útoků, kterým kvůli kauze 44 tisíc bytů čelí zejména ze strany levice. Kraj by sice získal spoustu nemovitostí, ale zároveň i dluh, který za sedm let dohromady činí až 15 miliard korun (pět miliard úroky a deset jistina).

Kraj by sice získal spoustu nemovitostí, ale zároveň i dluh, který za sedm let dohromady činí až 15 miliard korun

Sázet na to, že na splácení dluhu si kraj vydělá masovým výprodejem bytů, není rozumné. Bakala a jeho manažeři sice dříve uváděli, že tržní hodnota nemovitostí se pohybuje kolem jedné miliardy eur, tedy zhruba 25 miliard korun. A i když na společnost RPG Byty je v současnosti naložen – včetně úroků – 15miliardový dluh, prodejem všech bytů by mohli vydělat dalších asi deset miliard korun. Jenže tržní hodnotu nemovitostí ovlivňuje spousta faktorů a negativní trendy v regionu spíše ukazují, že ceny bytů poklesnou. Proto lze Zemanův plán označit za nápad, jak obrovsky zadlužit Moravskoslezský kraj a nakonec jej v roce 2020 přivést k bankrotu.

Dnes už je jasné, že Zdeněk Bakala od lidí Moravskoslezského kraje sochu nedostane. Uskuteční-li se však plán českého prezidenta s byty, může si být jistý, že sochu v tomto regionu nikdo nepostaví ani jemu. Zato však za tento počin mohou Miloši Zemanovi sochu vesele postavit – například v centru londýnské City – jedině současní zahraniční vlastníci společnosti RPG Byty. Už jen proto, že jim český prezident vytrhl trn z paty.

Počet příspěvků: 18, poslední 29.9.2013 06:58 Zobrazuji posledních 18 příspěvků.