Zemanův berlínský projev: Opět vágní „Hrr na teroristy!“

Zeman opět burcoval proti teroristům. I proti ruskému spojenci Hizballáhu? Volal také po společné evropské armádě. Chce rozklížit NATO?

Dan Macek 2.7.2013

foto: © ReutersČeská pozice

KOMENTÁŘ Dana Macka / Prezident Miloš Zeman ve své dlouho avizované přednášce na berlínské Humboldtově univerzitě kritizoval „měkký“ přístup Evropské unie k teroristům. Bohužel nekonkretizoval, zda má na mysli přístup EU k libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, s jehož zapsáním na černou listinu teroristických organizací evropská sedmadvacítka otálí navzdory jeho loňskému pumovému útoku v Burgasu. Nebo zda má naopak na mysli evropské přivírání očí nad přítomností sunnitských kajdistů z hnutí al-Nusrá mezi syrskými povstalci, na jejichž vyzbrojování unie přednedávnem zrušila embargo.

Otázka to je pádná, neboť v Sýrii stojí obě islamistické bojůvky na opačné straně fronty, přičemž k Hizballáhu upíná své naděje Kreml, který s ním sdílí zájem o udržení režimu Bašára Asada. Zeman se nepokrytě profiluje jako proruský politik, a proto „měkký“ přístup EU k Hizballáhu možná ve skutečnosti schvaluje. Tomu by ostatně odpovídala konzistentní vágnost, s níž o hrozbě terorismu tak rád hovoří.

Český prezident se v berlínském projevu zároveň vyslovil pro společnou evropskou zahraniční politiku, společnou armádu i společnou hospodářskou politiku. Jak ale upozorňuje Asociace pro mezinárodní otázky, jeho výroky o společné armádě nebo jednotné korporátní dani stojí mimo rámec současných úvah sedmadvacítky: „Bude-li prezident vstupovat do české i evropské debaty o budoucnosti EU takto extrémně a eklekticky, nebudou jeho myšlenky nikým následovány ani rozpracovávány.“

Nebezpečný sen

Relevantní jsou tedy ze Zemanova „evropského“ projevu zejména pasáže o společné politice proti terorismu, neboť debata o unijní proskripci Hizballáhu či o přístupu k občanské válce v Sýrii je v Bruselu naopak celkem aktuální.

„Hlavním úkolem (společné evropské) zahraniční politiky je bojovat proti mezinárodnímu terorismu, což je podle mě hlavní nebezpečí pro 21. století,“ prohlásil Zeman v Berlíně. „Víme z historie appeasementu, že Hitler, Mussolini a další byli silnější a silnější po jakékoli fázi vyjednávání,“ navázal prezident mnichovanskými reminiscencemi na tón nedávné sněmovní konference svých příznivců na téma Historický revizionismus a projevy neonacismu, o níž ČESKÁ POZICE referovala. Jejím zásadním poselstvím mimochodem bylo, že „jediný Sovětský svaz má čisté ruce“.

Zeman se na úvod svého projevu označil za politika s evropským snem. „Musím ale varovat, že můj sen může být pro Evropu a Evropskou unii nebezpečný,“ prohlásil. Někteří analytici upozorňují, že snění českého prezidenta o evropské armádě je v opozici k transatlantické vazbě Evropy.

Zemana šlechtí, že berlínské posluchače na nebezpečnost svého evropského snu upozornil. Je ovšem škoda, že ohledně hrozby mezinárodního terorismu není konkrétnější. Takhle se nelze zbavit podezření, že mu „měkký“ přístup EU k teroristům vadí, jen když nekonvenuje s politikou Kremlu.