Zemanovci vábí exministra Pecinu

Příznivci bývalého premiéra Miloše Zemana jednají s Martinem Pecinou o kandidatuře na post hejtmana.

Poté, co se rozkmotřil s ČSSD, se bývalému poslanci, bývalému předsedovi antimonopolního úřadu a exministru vnitra naskýtá nová politická příležitost. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Poté, co se rozkmotřil s ČSSD, se bývalému poslanci, bývalému předsedovi antimonopolního úřadu a exministru vnitra naskýtá nová politická příležitost.

Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ) chce na své kandidátky do krajských voleb přitáhnout známé osobnosti. Proto oslovila exministra vnitra a bývalého poslance za sociální demokracii Martina Pecinu. Mohl by se stát kandidátem SPOZ na funkci hejtmana v Moravskoslezském kraji.

„Mohu potvrdit, že jsem se s Martinem Pecinou sešel. Diskutovali jsme o spolupráci a o směřování sociální demokracie, které řadě jejích členů nevyhovuje. Nepotvrdím vám ale, že bychom už měli v nominaci na hejtmana na severní Moravě jasno,“ řekl ČESKÉ POZICI předseda SPOZ Vratislav Mynář. Pecina se k případné kandidatuře na hejtmana nevyjádřil. Pouze uvedl, že celý život bydlí v Moravskoslezském kraji.

O spolupráci mezi Pecinou s SPOZ se nehovoří poprvé, začalo to již před téměř dvěma roky. Před sněmovními volbami v roce 2010 se například objevila informace, že by Pecina mohl za stranu kandidovat do Poslanecké sněmovny. Martin Pecina o tom hovořil i s čestným předsedou SPOZ Milošem Zemanem. „S Milošem Zemanem jsem se skutečně setkal a podobné řeči vedl. Ale jako konkrétní nabídku bych to určitě neoznačil. Bylo to spíš povídání ,máme zájem o zajímavé lidi na kandidátky‘,“ řekl předloni Aktuálně.cz Pecina.

Bývalý ministr a šéf antimonopolního úřadu Pecina patřil v ČSSD k podporovatelům tábora jihomoravského hejtmana Michala Haška. Nesl nelibě, když v březnu 2011 delegáti sjezdu zvolili předsedou ČSSD Bohuslava Sobotku. Krátce poté složil poslanecký mandát.

„Pan Sobotka mě odmítl kamkoli angažovat, vyhodil mě z politického grémia, z předsednictva, kde jsem byl za Jiřího Paroubka. Abych jenom seděl ve sněmovně a koukal, to je asi zbytečné,“ popsal důvod své nevole Pecina. Zamířil do byznysu. Loni v dubnu se stal generálním ředitelem společnosti Vítkovice NP skupiny Vítkovice Machinery Group.

Pokud by Pecina k Zemanovcům skutečně vstoupil, již by šlo o jeho třetí politické útočiště. Prapůvodně byl totiž členem ODS.

Zemanovci v Pecinovi spatřují posilu. „Má za sebou určitý politický vývoj. Byl velmi významnou osobností, což by bylo pro stranu plus,“ poznamenává předseda SPOZ Mynář. A dodává: „Oproti sociální demokracii máme výhodu. Jsme modernější a lepší stranou, která má budoucnost.“

Pokud by Pecina k Zemanovcům skutečně vstoupil, již by šlo o jeho třetí politické útočiště. Prapůvodně byl totiž členem ODS, později přestoupil do ČSSD. V roce 2003 se stal náměstkem ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD). Byl také členem dozorčí rady ČEZ a předsedou komise pro privatizace společnosti Vítkovice Steel. O dva roky později stanul v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a v květnu 2009 usedl ve Fischerově úřednické vládě jako ministr vnitra.

Pokus o diskreditaci?

O Martinu Pecinovi, který loni zmizel z politického života, se letos už psalo – kvůli potížím s unijními dotacemi na ministerstvu vnitra. Náměstek ministra vnitra Radek Šmerda podal letos na konci února čtyři trestní oznámení na osm úředníků kvůli nehospodárnému a chybnému nakládání s evropskými dotacemi. Na pochybení narazili auditoři, kteří od loňského léta kontrolovali fungování úřadu.

„Zjistili jsme předražování zakázek, zjistili jsme úhradu za věci, které neproběhly, zjistili jsme zaměstnávání rodinných příslušníků a podobně,“ uvedl náměstek Šmerda. A dodal, že problémy zřejmě sahají až do časů ministrování Martina Peciny.

Paralelně se Šmerdovým oznámením se v politických kuloárech objevila spekulace, že politická konkurence se snaží Pecinu na veřejnosti diskreditovat, aby, bude-li kandidovat, do krajských voleb vstoupil oslaben.