Zemanovci sesbírali 100 tisíc podpisů za přímou demokracii

Miloš Zeman utnul spekulace o případné spolupráci s Paroubkovou novou partají pro prezidentské volby.

Miloš Zeman a Vratislav Mynář pózují na tiskové konferenci se sesbíranými podpisy. „Až mi z toho luplo v kříži,“ pravil Zeman. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Miloš Zeman a Vratislav Mynář pózují na tiskové konferenci se sesbíranými podpisy. „Až mi z toho luplo v kříži,“ pravil Zeman.

Za dva měsíce se Straně práv občanů – Zemanovcům (SPOZ) podařilo nashromáždit 100 439 podpisů pod petici za přímou volbu starostů, primátorů, hejtmanů a prezidenta. Strana nyní sesbírané podpisy doručí petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. Na tiskové konferenci SPOZ vystoupil i čestný předseda strany Miloš Zeman, který vyloučil námluvy s Jiřím Paroubkem a jeho novou partají. Předseda SPOZ Vratislav Mynář pak pro ČESKOU POZICI uvedl, že údajné vábení Jiřího Čunka k Zemanovcům byla mediální kachna.

Údajné námluvy SPOZ s Čunkem byly mediální kachnou, řekl Mynář

Informaci o spolupráci SPOZ s Čunkem při senátních či krajských volbách v příštím roce přinesl v pondělí server iDnes.cz. „Musím vás zklamat, protože oficiálně žádná jednání mezi SPOZ a panem Čunkem neprobíhají. Nikdo o žádném vyjednávání neví. S panem senátorem Čunkem jsme jednali pouze a výhradně za účelem podpisu naší petice, když jsme projížděli Vsetínem,“ uvedl Mynář. Doplnil, že Zemanovci nechtějí jít ani cestou Suverenity Jany Bobošíkové, která „se chce na vlně rádoby romské problematiky dostat na první titulky novin“.

„Dneska je již téměř jisté, že návrh zákona na přímou volbu bude zameten pod koberec s odůvodněním, že se vláda s opozicí nemohly dohodnout – například kvůli kompetencím prezidenta. Toto jsou v našich očích jen zástupné problémy a důvody k tomu, aby si 281 zvolených poslanců a senátorů nenechalo vzít možnost zákulisních intrik. Nehledě na to, že by tím Senát ztratil úplně smysl,“ řekl na tiskové konferenci předseda Mynář. Zeman poté zdůraznil, že je nutné tuto petiční kampaň vnímat nejen z hlediska přímé volby prezidenta, ale především v přímé volbě více než šesti tisíc starostů.

Na otázku, zda se neobává konkurence ze strany vznikajícího Paroubkova nového subjektu, Mynář ČESKÉ POZICI odpověděl: „Nenazýval bych to obavou. Přeji panu Paroubkovi, ať se mu daří v jeho úsilí. My jsme samostatnou stranou, která prokázala svoji platnost na politickém poli. SPOZ měla úspěšný výsledek v parlamentních volbách. Naše strana má díky tomu minimálně na čtyři roky zaručenou existenci. Strach o nás nemám.“

Jiří Paroubek – stále ještě poslanec ČSSD – na pondělním křtu svých pamětí uvedl, že Zeman nejlépe z případných prezidentských kandidátů reprezentuje národní zájmy. Znamená to snad, že by mezi dlouholetými rivaly mohla vzniknout spolupráce? „Žádné námluvy neprobíhají. Nicméně jeho vyjádření, které jsem si včera přečetl na internetu, si velice vážím,“ utnul spekulace expremiér z let 1998 až 2002.

Zeman radí, jak na paparazzi

Jedna „zemanovina“ na závěr. Důchodce z Vysočiny, jak se bývalý premiér rád nazývá, prý vymyslel způsob, jak zapojit „špehující“ fotografy do veřejně prospěšných prací. „Včera jsem byl na svém nafukovacím člunu na Veselském rybníku. Jako každý rok tam přijeli dva paparazzi z deníku Blesk. Vyvinul jsem nový styl jednání s paparazzimi. Na rozdíl od Mirka Topolánka, který novináře sráží na zem ranou pěstí, tak když jsem se blížil k hrázi, tak jsem jednoho z nich požádal, aby mě z toho nafukovacího člunu vytáhl. A on si chudák zul boty, vstoupil do vody a podal mi ruku. Druhého jsem rovněž zdvořile požádal, aby mně můj nafukovací člun odnesl zpátky do chalupy. Chtěl bych vzkázat některým cholerickým politikům, aby místo srážení na zem zapojili paparazzi do veřejně prospěšných prací tohoto typu.“