Zemanova blamáž, příležitost pro Sobotku a spol.

Narazili jsme na spekulaci, že prezidentovy excesy – kauza Putna či skolení virózou – oslabují pozice prezidentových sympatizantů v ČSSD.

foto: © ČTKČeská pozice

Miloš Zeman je na Hradě teprve dva měsíce, skóre průšvihů a sporných kroků však čile navyšuje: jeho lidé nemluví pravdu ohledně autorů amnestie, světová média si utahují z prezidentovy kondice při výstavě českých korunovačních klenotů a naposledy čestný předseda SPOZ „zabodoval“ s „(ne)profesurou“ Martina C. Putny. Ponechme stranou pitvání se v těchto lapáliích a spíše se podívejme, jaký dopad mohou mít na situaci v ČSSD.

ČESKÁ POZICE u lidí blízkých vedení sociální demokracie narazila na spekulaci, že Zemanovy excesy oslabují pozice jeho sympatizantů ve straně – například Michala Haška, Zdeňka Škromacha či Marie Benešové. Tito politici by v rámci vnitrostranických pozičních bojůvek (například o posty v případné Sobotkově vládě) potřebovali silného prezidenta ve formě. Místo toho jsou v situaci, kdy si čím dál častěji musejí vybírat, zda prezidenta pokárat nebo být potichu a k případům se nevyjadřovat, což samozřejmě před voliči nemusí vypadat úplně dobře.

Zajímalo nás, jak Zemanovi sociálnědemokratičtí sympatizanti hodnotí kauzu „Putna“, zda se nedomnívají, že prezident svým nesouhlasem s Putnovou profesurou zasáhl do akademických svobod.

  • Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek: „K takovému zcela výjimečnému kroku by měla mít hlava státu opravdu vážné důvody.“ Na otázku, zda by prezident neměl ihned vysvětlit, co přesně jej vedlo nesouhlasu s Putnovou profesurou, Hašek odpověděl: „Prezident sdělil důvody svého negativního rozhodnutí ministrovi školství profesoru Fialovi. Ten by se měl k celé věci také vyjádřit.“
  • Místopředseda a senátor Zdeněk Škromach: „Pokud vím, tak žádné rozhodnutí v té věci nepadlo. Počkám si na konečné rozhodnutí 11. června.“
  • Bývalá místopředsedkyně strany a dnes poradkyně prezidenta Marie Benešová: „Oblast školství nemám v náplni poradenství a nic o důvodech prezidentova kroku nevím. Nehodlám to proto komentovat.“

Jak vidno, pánové a dáma zvolili strategii nevyjadřovací. To předseda Bohuslav Sobotka v pátek ukázal, že nabídnuté šance umí proměňovat. „Svobodomyslný Miloš Zeman z roku 1989 by v tomto směru nejspíš nechápal postoj Miloše Zemana z roku 2013,“ řekl webu iDnes.cz ke kauze Putna.

Zemanovo klopýtnutí a la Putna či ceremoniální trapasy jsou docela nečekaným faktorem, který nyní zasáhl do vztahu mezi prezidentem a hlavní opoziční stranou. Profitovat by z toho mělo křídlo předsedy ČSSD Sobotky, který pokud chce být někdy silným premiérem, musí si kolem sebe vybudovat pevný systém hradeb a vůči Zemanovi, který Sobotku nemá rád, se obrnit. Příště by se tedy Hašek a spol. měli možná ozvat a Milošovi raději domluvit, čistě ve vlastním zájmu.